کشف ماده آلی در استروماتولیت‌های ۳٫۵ میلیارد ساله

0
کشف ماده آلی در استروماتولیت‌های ۳٫۵ میلیارد ساله

از زمان کشف‌شان در دهۀ ۱۹۸۰ میلادی، تصور بر این بوده که استروماتولیت‌های سازند «Dresser» منشاء زیست‌زایی دارند. با این حال، علی‌رغم شواهد یافت شده، نزدیک به چهار دهه است که دیگر این نظریه مورد پذیرش دانشمندان نیست، زیرا آنها نتوانستند وجود قطعی بقایای مواد آلیِ حفظ شده را نشان دهند.

دکتر «رافائل بامگارتنر» محقق در مرکز اخترزیست‌شناسی استرالیا در دانشگاه نیوسائوث ولز و همچنین نویسندۀ اصلی مقاله گفت: «این یک کشف هیجان‌انگیز است؛ ما برای نخستین‌بار میتوانیم به جهانیان نشان دهیم که این استروماتولیت‌ها شواهدی قطعی از حیات اولیه بر روی زمین هستند. از این اکتشاف میتوان به عنوان بهترین ابزار برای اثبات وجود چنین حیات باستانی در زمین یاد کرد.»

پروفسور «مارتین ون کریندانک» در دانشگاه نیوسائوث ولز بیان کرد: «این اکتشاف به منزله پیشرفت بزرگی در دانش ما از این سنگ‌هاست؛ به ویژه در علمِ بررسی حیات اولیه و همچنین جستجوی حیات در سیاره مریخ. اکنون ما هدف و روش جدیدی برای جستجوی آثار حیات باستانی داریم.»

دکتر «مارکو فیرونتینی» از دانشگاه غرب استرالیا گفت: «این شواهد مهم و جدید میتواند بعنوان یک گام رو به جلو قلمداد شود که این امکان را به ما میدهد تا وجود حیات باستانی در سیارۀ خودمان را به اثبات برسانیم. استروماتولیت‌های موجود در سازند Dresser معمولا ریشه در سطوح سنگ‌ها دارند و به شدت دچار هوازدگی شده‌اند.»

محققان در مطالعۀ جدیدشان بر روی نمونه‌هایی کار کردند که از درون سنگ و بخش هوازده تهیه شده بودند؛ استروماتولیت‌ها در آنجا به خوبی از دست شرایط زیست محیطی ناگوار در امان مانده‌اند. آنها سنگ‌ها را با استفاده از شیوه‌ها و ابزارهای تحلیلی مورد بررسی و تحلیل قرار دادند؛ از جمله این روش‌ها میتوان به میکروسکوپی الکترونی پرقدرت، طیف‌سنجی و تجزیه و تحلیل ایزوتوپی اشاره کرد. محققان دریافتند که استروماتولیت‌ها از پیریت‌هایی تشکیل شده‌اند که ماده آلی در دل خود جای داده‌اند.

دکتر بامگارتنر گفت: «مادۀ آلی که ما کشف کردیم، درون پیریت استروماتولیت‌ها حفظ شده و نشان از یک اکتشاف هیجان‌انگیز دارد؛ این رشته‌ها در طول دوره‌های مختلف و در مقابل شرایط زیست محیطی ناگوار به خوبی حفظ شده‌اند. از نتایج بدست آمده در مطالعه سازند Dresser میتوان بعنوان ابزاری برای تحقیقات آتی استفاده کرد؛ این تحقیقات میتوانند روی سنگ‌های مریخ تمرکز ویژه‌ای داشته باشند.

اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  858 بازدید

  0 نظر

  درج: 21 آبان 1398

  توسط: mahini
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی سایت

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  نام:*
  ایمیل:*
  سوال: نام پایتخت ایران؟
  پاسخ:*
  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
  کتاب های واقعا جامع انسانی
  همراه من
  کنکوریوم
  کتاب های لقمه

  دسته بندی مطالب

  کتاب های موضوعی
  کتاب های پاور تست

  آخرین نظرات ارسالی

  ببخشید کتاب که الان در دسترس هست برای کنکور 1404 مناسبه؟
  سلام وقت بخیر این چاپ کتاب مخصوص کنکور 1404 هست؟
  سلام ببخشید کتاب برای چاپ 1403 کس موجود میشه؟
  سلام روزتون بخیر کتاب رو موجود نمی کنید ؟
  سلام خسته نباشید ایا این چاپ اخرین چاپ مخصوص کنکور 1404 عه یا

  آمار سایت

  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir