استعداد مهم تر است یا تلاش

استعداد مهم تر است یا تلاش

« علی کریمی اگر کمی بیشتر تلاش می کرد (و اگر ایرانی نبود) هیچ باشگاهی پول کافی برای استخدامش را نداشت. » این ها جملاتی است که فلیکس ماگات، سرمربی سابق تیم بایرن مونیخ آلمان، در وصف علی کریمی گفته بود. علی کریمی فوتبالیست مشهور ایرانی که همه کارشناسان فوتبال به اتفاق معتقدند که او با استعداد ترین فوتبالیست ایرانی بوده است.

علی دایی رو هم حتما می شناسید. بدون شک می توان او رو موفق ترین فوتبالیست ایرانی و به قول برخی از صاحب نظران، بهترین فوتبالیست تاریخ آسیا برشمرد.

اما تفاوت این دو نفر چیست؟ به نظر من یک چیز: تلاش و پشتکار
هر چند علی کریمی کپسول استعداد بود و همه ما دریبل ها و پاس ها و خلاقیت های بی نظیرش رو در بازی هایش فراموش نمی کنیم. اما در مقابل او با علی دایی مواجه هستیم. بازیکنی که شاید تا اواخر فوتبالش او رو به عنوان یک فوتبالیست دریبل زن نمی شناختیم، تکنیک خاصی هم نداشت و در کل فوتبال چشم نوازی بازی نمی کرد.

استعداد بدون تلاش به موفقیت منجر میشه؟

کریمی از نوجوانی فوتبالش رو آغاز کرد و دایی از سال های جوانی و پس از مهاجرت به تهران. اگه زندگی نامه علی دایی رو بخونیم، می بینیم که این دانش آموز با استعداد اردبیلی دو سال پیاپی در دانشگاه شریف پذیرفته شده و در این دانشگاه فارغ التحصیل هم شده. دایی فوتبالش رو از تیم بانک تجارت تهران شروع کرد و بعد از مدتی به یکی از بزرگ ترین تیم های باشگاهی فوتبال ایران، یعنی پرسپولیس پیوست و خیلی زود بازیکن تیم ملی شد. آقای گل فوتبال ایران و جهان، بازی در تیم های بایرن مونیخ و هرتابرلین در بوندسلیگا و گل زدن به غول های فوتبال دنیا مثل میلان یا چلسی از جمله افتخارات علی دایی محسوب میشه. در حوزه اقتصادی هم او قطعا یکی از موفق ترین و ثروتمند ترین اشخاص ایرانی شناخته میشه.

علی دایی در خاطراتش میگه: «زمانی که بازیکن ها تمرین را تمام می کردند و هر یک به سراغ خانه هایشان می رفتند، در زمین تمرین می ماندم و تمرین شوت زنی و چارچوب شناسی می کردم. و تازه بعد از آن به خوابگاه می رفتم و مشغول درس خواندن می شدم. رژیم غذایی خاصی را دنبال می کردم و از خوردن غذاهای چرب یا پرکالری پرهیز می کردم و خواب کافی داشتم.»
اما دوستان علی کریمی که سال ها با او در تیم های مختلف همبازی بوده اند، می گویند او خیلی روزها حال تمرین رو هم نداشته و سر تمرین حاضر نمی شده یا همیشه باید در غذاهایش برنج می خورده و حتی نقلی وجود داره که او به خاطر تمرینات سنگین بایرن مونیخ بی خیال ادامه فوتبالش در این تیم شده است.

 

 
 

 

اهمیت تلاش و پشتکار

تحقیقات دانشمندان نشون میده بیش از 90 درصد مردم سالم جهان از هوش و استعداد یکسانی برخوردارند. هوش یکسان، استعداد یکسان و شرایط یکسان؛ اما آیا این ها نتایج یکسانی هم دارند؟ ابدا! فرقش رو می تونید توی آدم های اطراف خودتون هم ببینید. یک آدم تحصیل کرده یا ثروتمند یا موفق در شغلش رو با آدم هایی که تحصیلات خوبی ندارند، در دانشگاه های خوب درس نخونده اند، به اندازه کافی ثروتمند نشده اند، شغلی ندارند و یا در شغلشون چندان موفق نیستند مقایسه کنید. اون ها در چه چیزهایی متفاوت هستند؟ به نظرتون خداوند برخی انسان ها رو باهوش تر آفریده و برخی رو با هوش کمتر؟ قطعا این طور نیست. آدم های سالم (که از نظر ذهنی عقب افتاده نیستند یا بسیار نابغه نیستند) با تصمیم ها، موقعیت ها، اهداف و تلاش هاشون از هم دیگه متمایز می شوند.

رکوردهای مسابقات دو رو در صد سال پیش نگاه کنید. مثلا اولین دوره های برگزاری المپیک در اوایل و اواسط قرن قبل رو با رکوردهای امروز مقایسه کنید. آیا انسان ها نیرومندتر شده اند؟ آیا انسان ها با استعداد تر از قبل شده اند؟ هرگز چنین نیست. انسان ها همان گونه هستند. ولی دو چیز عوض شده است: باور و تلاش

تلاش و پشتکار ، کلیدهای موفقیت در دنیای امروز

شنیده اید که می گویند: کار نیکو کردن از پر کردن است؟ تا حالا به معنای این ضرب المثل مشهور فکر کرده اید؟ این ضرب المثل سعی می کنه تنها کلید موفقیت رو به ما یادآوری کنه: تلاش و تلاش و تلاش ... هرگاه خواستید کلمه تلاش رو سه بار پشت هم تکرار کنید، به جایش بگویید پشتکار ... پشتکار مهم ترین کلید موفقیت در دنیای امروز محسوب میشه. پشتکار تنها عاملیه که می تونه از شما موفق ترین انسان جهان رو در هر عرصه ای بسازه. پشتکار اون نیرویی بود که جوان اردبیلی قصه ما رو تبدیل به یکی از موفق ترین و ثروتمندترین ها کرد. اون رو وارد بهترین دانشگاه ایران کرد و ازش فوتبالیستی ساخت که سال ها باید منتظر بروز چنین پدیده ای بمونیم. به نظر شما در همون زمان و یا بعدا، آدم هایی با استعداد و هوش علی دایی نبوده اند؟

می دونستید رودکی، اولین شاعر کلاسیک پارسی گوی تاریخ، لکنت زبان داشته و احتمالا کم شنوا هم بوده؟ پس چطور "بوی جوی مولیان" او دل هر شنونده ای رو می رباید. آیا رودکی از مردم هم عصرش خوش سخن تر بوده و استعداد و هوش بیشتری داشته؟ کلید همه موفقیت های انسان پشتکار است. به زبون ساده، پشتکار یعنی به کار بستن تلاش در راه رسیدن به یک هدف . لازمه تلاش و کوشش انسان ها برای رسیدن به اهداف شون همینه که اهداف خودشون رو خیلی دو از دسترس نبینند. ما به اهداف مون می رسیم، اگه فقط تلاش کنیم. اگه اون ها رو واقعا بخواهیم، با تلاش و پشتکار حتما به اون ها می رسیم.
اگه شما تشنه نباشید هیچ وقت به دنبال آب نخواهید رفت. فقط در حالتی برای خودتون آب دست و پا می کنید که واقعا تشنه شده باشید. همین طور اگه واقعا به دنبال موفقیت هستید، خب بفرمایید. این هم راه حلش: تلاش و پشتکار !

 

 
 

 

آیا با وجود تلاش زیاد، دیگه شکست نمی خوریم؟

شاید فکر کنید اگه خیلی تلاش کنید، شکست نمی خورید. هرگز! من به شما اطمینان میدم که همیشه شکست می خورید. شکست خوردن جزئی از سرنوشت انسان است. می پرسید چرا؟ واضح است. چون همه چیز در اختیار ما نیست و ما همه چیز رو نمی دونیم. تا شکست نخورید، متوجه نمی شید کجای کار می لنگه. تا شکست نخورید، حتی نمی دونید معنای موفقیت و پیروزی چیه. شما تلاش می کنید تا درس هاتون رو خوب بخونید. اما چیزهایی در حین مطالعه حواس شما رو پرت می کنه و شاید شما در پیاده کردن برنامه درسی خود و یا حتی در آزمونی شکست بخورید. شما فکر این رو نکرده بودید که چطور عوامل حواس پرتی رو کنترل کنید. بخشی از تلاش رو کرده بودید، اما تلاش شما کامل نبوده. به همین دلیل در تلاش های بعدی فکر این قسمتش رو هم می کنید و نتیجه دلخواهتون رو کسب می کنید.

یا شروع نکنید یا از شکست خوردن نترسید. همین قدر ساده.
آدم های موفق این قصه اصلا شکست نخورده اند؟ خنده دار است اگر فکر کنید که هیچ شخص موفقی تاکنون شکست نخورده است.

پس " شکست جزئی از موفقیت محسوب میشه." این جمله رو چندین و چند بار بخونید و از معنای کلیشه ای اون بگذرید. باید براتون جالب باشه که بدونید که مالک و بنیان گذار آپارات (سرویس ایرانی اشتراک ویدئو) سال ها طرح های بسیاری رو داشته که شکست خورده اند و اگه به طرح های اولیه اش نگاه کنیم، شاید امروز به نظرمون خنده دار برسند. اما واقعیت اینه که او آن قدر تلاش کرد، آن قدر ایده ها و طرح هاش رو اصلاح کرد و آن قدر به دنبال شکست هاش و تبدیل اون ها به پیروزی و موفقیت رفت که امروز موفق شده پربازدیدترین وبسایت ایرانی و غول فناوری ایران توی عرصه ویدئو رو بسازه.

5 راهکار که به شما کمک می کنه هنگام شکست دست از تلاش نکشید

اگه در یک امتحان نمره کمی گرفتید، ناامید نشید و به هدف تون فکر کنید. قطعا افرادی مانند شما هستند که روزهایی شکست خورده اند، و لی ناامید نشده اند.

لیستی از افرادی که صحبت کردن با اون ها به شما انگیزه میده تهیه کنید و هر زمان که احساس ناامیدی و شکست کردید سراغ اون ها برید و باهاشون صحبت کنید تا دوباره بتونید به تلاش تون ادامه بدید.

هر زمان فکر کردید که یک فرد شکست خورده هستید و فقط شما این مشکل رو دارید، با خوندن زندگی نامه افراد موفق خواهید فهمید که شما تنها نیستید و افراد موفق بارها زمین خورده اند، اما باز هم تلاش کردند تا تونستند بلند شوند.

از کاغذ آرزوها استفاده کنید. این تکنیک بسیار به شما کمک می کنه تا بتونید در زمان های شکست و ناامیدی خیلی زود از این حالت بیرون بیایید و حال و هوای شما را عوض می کنه. یک مقوای بزرگ بردارید و تمام آرزوها، شغل دلخواهتون، اینکه دوست دارید در آینده به چه چیزهایی دست پیدا کنید و چه جایگاهی داشته باشید و... رو با تصویر خودتون و استفاده از عکس های روزنامه، مجلات و... روی مقوا بچسبونید. مثلا اگه دوست دارید در آینده مهندس عمران یا یک حقوقدان شوید، می تونید عکسی از افراد موفق در این مشاغل پیدا کنید و به جای تصویر اون فرد، عکس خودتون رو بچسبونید و هر زمان که ناامید شدید به اون نگاه کنید تا بدونید برای چی باید تلاش کنید.

جملات الهام بخش رو فراموش نکنید. تعدادی جمله کوتاه و تاثیرگذار درباره تلاش و پشتکار پیدا کنید و روی برگه های رنگی بنویسید و به دیوار اتاقتون بزنید. مثل این جمله " بزرگ ترین ضعف ما در زود تسلیم شدن است."

پس یاد بگیریم: تلاش کنیم، شکست بخوریم، اصلاح کنیم و دوباره تلاش کنیم. ما موفق می شویم.

Avatar
فرستنده: e.timsari [آفلاین]

امتیاز دهید :
0
آمار
1,118 نفر بازدیدکننده
0 نفر امتیاز داده‌اند

ارسال دیدگاه (0 مورد)

در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.

عضویت در خبرنامه ایمیلی :
برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
رضایت مندی مشتری
جشنواره وب و موبایل ایران
جشنواره وب و موبایل ایران
جشنواره کتاب مجازی
برند محبوب مصرف کنندگان
Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir