“کهکشان ما” کهکشان‌های کوچک را می‌بلعد

0
“کهکشان ما” کهکشان‌های کوچک را می‌بلعد
دانشمندان سال‌هاست می‌دانند که کهکشان راه‌ شیری یک کهکشان‌ هم‌نوع‌خوار است. کهکشان ما از طریق بلعیدن کهکشان‌های کوچکتر رشد کرده و سوخت لازم برای تولد ستاره‌های جدید را فراهم می‌کند.

کهکشان راه شیری در طول عمر  ۱۳.۶ میلیارد سالۀ خود بارها به کهکشان‌های دیگر برخورد کرده است. بررسی اخترشناسان نشان می‌دهد کهکشان ما با بلعیدن کهکشان‌های کوچک‌تر رشد کرده و حتی هم اکنون دو کهکشان کوتوله “ابرماژلانی بزرگ” و “ابر ماژلانی کوچک” به سمت کهکشان ما در حال سقوط هستند.

سوابق ادغام‌های باستانی‌تر را می‌توان از موقعیت‌ و حرکت ستاره‌ها در هاله‌ی کهکشان راه شیری استخراج کرد. این هاله یک توزیع تقریباً کروی از ستاره‌هایی با قدمت ۱۰ تا ۱۲ میلیارد سال است. در عین حال، کهکشان بزرگ آندرومدا با سرعت ۴۰۰ هزار کیلومتر بر ساعت به کهکشان ما نزدیک می‌شود و این یعنی طی پنج میلیارد سال آینده به هم برخورد می‌کنند.

ماهواره گایا در سال ۲۰۱۳ با هدف ایجاد یک نقشه سه‌بعدی دقیق از کهکشان راه شیری به فضا پرتاب شد و سعی داشت این کار را با پیمایش یک درصد از ۱۰۰ میلیارد ستارۀ کهکشان ما انجام دهد. اخترشناسان مرکز هاروارد-اسمیتسونین بتازگی محدودۀ بیرونی کهکشان ما را با جزئیات بی‌سابقه بررسی کردند تا به ماهیت آخرین ادغام کهکشان ما پی ببرند.

شواهد نشان می‌دهد که یک کهکشان کوتوله حدود ۸ تا ۱۰ میلیارد سال قبل با کهکشان راه شیری ادغام شده است. تودۀ ستارگانی که امروز از آن باقی مانده، به GSE معروف است. با این حال، هنوز مشخص نیست که آیا GSE با کهکشان ما برخورد کرده یا قبل از ادغام تدریجی، به دور کهکشان ما چرخیده است و اگر چنین باشد، آن مدار چه شکلی بود.

اخترشناسان با مدل‌سازی ستاره‌های هاله کهکشان ما که ماهواره گایا اندازه‌گیری کرده بود و یک مجموعه شبیه‌سازی‌های عددی پی بردند که این کهکشان کوتوله حاوی نیم میلیارد ستاره بود و به دور کهکشان راه شیری نمی‌چرخید، اما در یک جهت مخالف با حرکت چرخشی کهکشان راه شیری، به آن نزدیک شد. همچنین محققان نتیجه گرفتند که تقریباً ۵۰% از هاله ستاره‌ای فعلی کهکشان راه شیری و حدود ۲۰% از هاله‌ی ماده تاریک آن از این کهکشان کوتوله نشأت گرفته است. با تکمیل این مطالعه، می‌توان چگونگی رشد کامل کهکشان راه شیری طی ۱۰ میلیارد سال ِ گذشته را توضیح داد. جزئیات بیشتر این پژوهش در The Astrophysical Journal منتشر شده است.
اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  589 بازدید

  0 نظر

  درج: 18 تیر 1401

  توسط: u-143390
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
  کتاب های لقمه
  سمپادیوم
  کنکوریوم
  مهارت معلمی دین و زندگی واقعا جامع کنکور فرهنگیان

  دسته بندی مطالب

  کتاب های تیزهوشان
  کتاب های تست پایه

  آخرین نظرات ارسالی

  سلام چرا QR CODEرو اسکن میکنم چیزی برای کارنامه باز نمیشه
  سلام وقت بخیر ببخشید پس کی برنامه صدورکارنامه فعال میشه؟؟
  سلام وقتتون بخیر باشه و خدا قوت یعد از ثبت سفارش ، سفارش چند روز
  سلام به نظر شما سوالاش قابل اعتماده و میشه از همینا تو ازمون
  ممنون از مقاله خیلی خوبتون برای پیدا کردن پربازده ترین و

  آمار سایت

  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir