کهکشان راه شیری ستاره های دور دست را ربوده است

+1
کهکشان راه شیری ستاره های دور دست را ربوده است
پژوهش ستاره شناسان دانشگاه هاروارد نشان می دهد حداقل ۵ عدد از ۱۱ ستارۀ دوردست ِ کهکشان راه شیری احتمالا از کهکشان دیگری ربوده شده است.
 
ستاره های مورد نظر همه در فاصله ی ۳۰۰ هزار سال نوری هستند که در بیرون صفحۀ مارپیچی کهکشان راه شیری قرار دارند. محققان بر این باورند که این ستاره ها قسمتی از یک جریان آهسته اما پیوسته ماده های کیهانی هستند که توسط کهکشان کوتولۀ قوس، ربوده شده اند. کهکشان کوتوله قوس یکی از بیشمار کهکشان های کوچکی است که به دور کهکشان راه شیری می چرخد و با هر چرخش به آن نزدیک می شود.

محققان از یک مدل برای شبیه سازی کهکشان کوتوله قوس در ۸ میلیارد سال گذشته استفاده کردند تا بتوانند سرعت و مسیر نزدیک شدنش را بازسازی کنند. آوی لوب نظریه پرداز دانشگاه هاروارد گفت: سرعت آغازی و زاویه نزدیک شدن تاثیر زیادی بر چرخش دارد. درست همانند اینکه سرعت و زاویه ی پرتاب موشک در مسیر آن موثر است. شبیه سازی های کامپیوتری نشان می دهد که کهکشان های نزدیک شونده در یک دوره ۸ میلیارد ساله حاقل یک سوم ستاره ها و ۹۰ درصد ماده تاریک اش را از دست می دهد.

این مدل پیش بینی کرده ۳ عدد از جریان های بزرگ ستاره ای که از سمت کهکشان قوس به مرکز کهکشان راه شیری کشیده می شوند بیشتر از ۱ میلیون سال نوری طول می کشد تا از فضا عبور کنند. نقشه برداری آسمانی دیجیتال اسلون به ستاره شناسان کمک کرد تا ۵ ستاره را شناسایی کنند که باور بر این است، متعلق به جریان ماده های ربوده شده ای هستند که به دور کهکشان راه شیری می گردند.

همانگونه که مدل پیش بینی کرده، ستاره شناسان بر این باورند که این الگوبرداری ها سرانجام از ساختارهای بزرگتر پرده بر میدارد. به گفته ماریون دایرکس از مرکز اختر فیزیک هاروارد، با توجه به جریان های ستاره ای الگوبرداری شده تاکنون، مانند این است که نهرها با رودخانه های بزرگ ستاره ای مقایسه شوند، پیش بینی می کنیم که سرانجام در آینده نتایج بهتر و شفاف تری از این جریان ِ ستاره ای مشاهده کنیم. جزئیات بیشتر این پژوهش در Astrophysical Journal منتشر شده است.
 
منبع: bigbangpage.com
اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  2,779 بازدید

  0 نظر

  درج: 29 دی 1395

  توسط: jadda
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی سایت

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
  کتاب های لقمه
  کتاب های امتحانیوم
  کتاب های موضوعی
  کتاب های کنکوریوم

  دسته بندی مطالب

  کتاب های تیزهوشان
  کتاب های تست پایه

  آخرین نظرات ارسالی

  خیلی عالیه خیلی عالیه
  سلام کنکوریوم تجربی کنکور ۱۴۰۳ کی موجود میشه؟ سلام کنکوریوم
  نروژی اولی از راسته یا چپ؟ نروژی اولی از راسته یا چپ؟
  سلام وقت بخیر،بیخشید این کتاب تا اوایل بهمن موجود میشه خواهشا

  آمار سایت

  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir