خطرناک ترین رودخانه های جهان کدامند؟

0
خطرناک ترین رودخانه های جهان کدامند؟
رودخانه میسیسیپی
بزرگ‌ترین رود آمریکای شمالی که از مناطق بسیار زیادی عبور می‌کند. این رو گونه های مختلفی از حیوانات آبی را در خود جای داده است که می‌توانند بسیار خطرناک باشند. با این حال خطر اصلی این رو در اثر غیر قابل پیش بینی بودن آن است. به صورتی که گاه در قسمتی با مسیری بسیار آرام رو به رو هستید و کمی پایین‌تر جریان آب به شدت خشن و سریع می‌شود.

رودخانه یانگ تسه در چین
بلندترین رودخانه آسیایی با طول 6300 کیلومتری در کشور چین قرار گرفته است و به عنوان یکی از بزرگ‌ترین منابع آب و انرژی در این کشور محسوب می‌شود. این رودخانه در طول سال‌های گذشته به علت صنعتی شدن مناطق اطراف آن به شدت آلوده شده است. علاوه بر آن بارش شدید باران نیز می‌تواند باعث شود تا بسیاری از مناطقی که این رودخانه از آن‌ها عبور می‌کند دچار آب گرفتگی شدید بشوند. کشنده‌ترین سیلی که توسط این رودخانه ایجاد شد در سال 1954 رخ داد و جان 30 هزار نفر را گرفت.

رودخانه پارانا
با طولی 4880 کیلومتری، این رودخانه عظیم دومین رود بلند آمریکای جنوبی است. این رودخانه به این دلیل در میان خطرناک‌ترین رودهای جهان قرار گرفته است که به راحتی می‌تواند باعث ایجاد سیل شود و در اثر آن خسارات جانی و مالی بسیار زیادی را وارد کند.

رودخانه کنگو
این رودخانه عظیم آفریقایی، عمیق‌ترین رودخانه این قاره محسوب می‌شود و نزدیک به 4700 کیلومتر طول دارد. در طول زمان‌های مختلف این رودخانه نام‌های بسیاری را به خود اختصاص داده است. افراد بسیاری در گذشته در سفرهای اکتشافی خود این رودخانه را منشأ بیماری‌ها و خرابی‌های بسیاری می‌دانستند. نزدیک به 250 کیلومتر از مسیر این رود از سخره‌ها و آبشارهای کوچک پر شده است که گذر از آن قسمت‌ها را تقریباً غیر ممکن می‌کند.

رودخانه آمازون
شاید بتوان رودخانه آمازون را معروف‌ترین رودخانه جهان دانست. این رود عظیم 6400 کیلومتر طول دارد و تنها رودخانه نیل در آفریقا است که از آن بلندتر است.
با این حال این رودخانه بیشترین حجم آب را جا به جا می‌کند و تعدادی از خطرناک‌ترین حیوانات رودخانه ای را در خود جای داده است. از جمله گونه‌هایی که در این رود یافت می‌شود می‌توان به مارهای عظیمی اشاره کرد که می‌توانند طعمه های چند صد کیلویی را به راحتی ببلعند.رودخانه اورینوکو
آمریکای جنوبی قاره ای است پر از رودخانه های بزرگ و عظیم است. اورینوکو 2140 کیلومتر طول دارد و از چند کشور مختلف عبور می‌کند. در طول سال این رود چندین بار در اثر پر آبی در مناطق اطراف سیل ایجاد کرده و باعث خسارات بسیاری می‌شود. یکی دیگر از خطرات این رود آبشار های بسیار و مسیر های تند آن است که باعث می‌شود تا حرکت در آن بسیار دشوار و خطرناک شود

رودخانه مکونگ
هفتمین رودخانه بلند آسیا با 4350 کیلومتر طول که از کشورهای چین، برما، لائوس، تایلند، کمبوجیه و ویتنام. این رود تعدادی از متنوع‌ترین گونه های حیوانی را در خود جای داده است و تعداد بسیاری از گونه های در خطر انقراض نیز در آن زندگی می‌کنند. این رود یکی از مهم‌ترین راه های ارتباطی در آفریقا است اما با این حال در زمان‌های بارش شدید می‌تواند خطرات بسیاری را برای ساکنین اطراف به همراه داشته باشد.

در آخرین سیل شدید این رود که در 100 سال گذشته بی سابقه بود بیش از 66 میلیون دلار خسارت ایجاد شد.

رودخانه ینی سئی
رودی با بیش از 5000 هزار کیلومتر طول که در اثر قرارگیری کارخانه های مختلف در اطراف آن به شدت آلوده شده است. در اطراف این رود کارخانه‌هایی وجود دارد که به تولید تجهیزات نظامی می‌پردازند و در اثر آن این رود از آلودگی رادیواکتیوتی نیز رنج می‌برد. بررسی‌های مختلف نشان داده که میزان سرطان و بیماری در جمعیت ساکن نزدیکی این رود به شدت افزایش پیدا کرده است.
اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  1,808 بازدید

  0 نظر

  درج: 9 خرداد 1401

  توسط: u-143390
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  نام:*
  ایمیل:*
  سوال: نام پایتخت ایران؟
  پاسخ:*
  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
  کتاب های واقعا جامع انسانی
  همراه من
  کنکوریوم
  کتاب های لقمه

  دسته بندی مطالب

  کتاب های موضوعی
  کتاب های پاور تست

  آخرین نظرات ارسالی

  فقط تنها مشکلی که هست نمیدونم هجده سالگی کیو انتخاب کنم به
  سلام وقتتون بخیر با پرداخت این مبلغ 740 تومان جلد 1 شامل درسنامه
  سلام. ایا این کتاب تو چاپ 1403 ویرایش شده؟؟
  سلام کنکور خارج اردیبهشت رو نمی زارین؟
  لطفا صادقانه و بدون هیچگونه تبلیغی به سوالی که دارم جواب بدید
  من پرستاری میخوامممممم

  آمار سایت

  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir