حقایقی جالب و باورنکردنی درباره مورچه ها

0
حقایقی جالب و باورنکردنی درباره مورچه ها
مورچه ها موجوداتی هستند که با وجود جثه ریز و کوچکی که دارند دارای توانایی های خاصی هستند و حقایقی در زندگی آن ها وجود دارد که باید درباره آن ها بیشتر بدانید.

مورچه‌ها، در دسته‌حشرات قرار دارند که‌نسبت به‌حشرات دیگر بال ندارند و بصورت گروهی در کلنی های بزرگ زندگی می‌کنند و بصورت گروهی در طول سال به‌دنبال غذا در طبیعت و یا اطراف محیطی که‌زندگی می‌کنند، می‌گردند و ذخیره‌می‌کنند تا در طول زمستان از آنها استفاده‌نمایند.

به‌همین دلیل این نشان دهنده‌اتحاد مورچه‌ها گرچه‌با ابعاد کوچک در میان دیگر موجودات زنده‌در کره‌زمین اشاره‌کرد که‌واقعا اتفاقی بی نظیر می‌باشد. اما ما قصد داریم در ادامه‌این مطلب از مهروماه شما را با حقایقی جالب و بسیار مهم در مورد مورچه‌ها آشنا سازیم تا هر چه‌بهتر این موجودات را بشناسید.

1- مورچه‌ها دارای قدرت فوق العاده‌قوی ای هستند!

شاید با خواندن این جمله‌کوتاه‌ولی بسیار پر مفهوم به‌این فکر کرده‌باشید که‌این جمله‌صحت ندارد و تنها حس بزرگنمایی نسبت به‌این حیوانات می‌باشد. اما این کاملا حقیقی می‌باشد چرا که‌این حیوانات می‌توانند 10 الی 50 برابر وزن خود را بر روی دوششان حمل نمایند!!!
برای مثال مورچه‌بافنده‌آسیایی می‌تواند تا 100 برابر وزن خود را بلند کند و بر روی دوشش جابجا نماید.
اما دقیقا علت اینکه‌مورچه‌ها قوی هستند چیست؟!
این سوالی است که‌می‌تواند ذهن هر کاربری را به‌خود درگیر سازد و به‌این فکر کنید واقعا دلیل این میزان قدرت چیست؟! شاید باور این کمی سخت باشد، اما دلیل و علت قدرت بی نهایت آنها سایز کوچک آنها می‌باشد!!
این نتیجه‌توسط دانشگاه‌ایالتی آریزونا کشف شده‌است و علت آن هم نسبت زیاد عضلات مورچه‌ها نسبت به‌ابعاد وئ سایز بدنشان می‌باشد که‌در میان حیوانات دیگر چنین چیزی بسیار کم می‌باشد!

2- مورچه‌ها ریه‌ندارند!

با توجه‌به‌ابعاد بسیار کوچک مورچه‌ها، آنها دارای سیستم تنفسی پیچیده‌ای همانند ما انسان ها ندارند و اما در عوض روش خاص خود را برای برطرف کردن این مشکل دارند تا بتوانند زنده‌بمانند. با این وجود موچه‌ها چگونه‌نفس می‌کشند؟!
آناتومی بدن مورچه‌ها بدین گونه‌است که‌بر روی بدن آنها تعدادی سوراخ ایجاد شده‌است که‌از طریق این سوراخ ها، اکسیژن به‌تمام سلول های موجود در بدن آنها می‌رسد که‌حرکت و جابجایی مورچه‌ها در بیرون از کلنی این اجازه‌را به‌آنها می‌دهد تا فرایند دم و بازدم در این موجودات از طریق سوراخ های موجود در بدن آنها انجام گردد.


3-مورچه‌ها گوش ندارند!

بر خلاف موجودات دیگر بر روی کره‌زمین، مورچه‌ها گوش ندارند و این بدین معنا نیست که‌مورچه‌های ناشنوا هستند! مورچه‌ها برای صحبت کردن با یکدیگر از اتعاشاتی که‌همانند هشدار است استفاده‌می‌کنند که‌این گونه‌در زمان های خاص همانند غذا خوردن، کارکردن و... از ارتعاشاتی که‌منتشر می‌کنند، مطلع می‌شوند و به‌دور هم جمع می‌شوند. این عضو که‌می‌تواند ارتعاش ایجاد کند، زیر زانو آنها جای گرفته‌است.

4- تعداد مورچه‌ها از تصور شما بسیار زیاد است!

منظور از " بسیار زیاد " که‌در خط بالا مشاهده‌می‌کنید، واقعا بسیار زیاد می‌باشد که‌واقعا درک آن برای هر یک از ما بسیار سخت می‌باشد چرا که‌مورچه‌ها فاتحان کره‌زمین هستند و آن هم تعداد بسیار زیاد آنها می‌باشد.
در یک مثال ساده‌این گونه‌می‌توان گفت که‌در جهان هستی و حال حاضر گفته‌می‌شود که‌نسبت به‌هر یک انسان در جهان، 1 میلیون مورچه‌وجود دارد که‌واقعا این میزان بسیار زیاد و غیر قابل شمارش می‌باشد و تمام آنها تنها در یک نقطه‌از کره‌زمین نیستند و در تمام نقاط کره‌زمین بجز قطب شمال، قطب جنوب و برخی جزایر گمشده‌پراکنده‌هستند که‌این نشان دهنده‌موفقیت این موجودات نسبت به‌موجودات دیگر در طول تاریخ باشد.5- مورچه‌ها کشاورزی می‌کنند!!

 این حقیقت در مورد مورچه‌ها بسیار عجیب است و با انسان ها امری برابر می‌باشد و تنها موجوداتی هستند که‌همانند انسان ها کشاورزی می‌کنند! همانطور که‌ما انسان ها گاو، گوسفند، مرغ و ماهی را برای تزریق مواد معدنی و انرژی به‌بدن خودمان استفاده‌می‌کنیم و آنها را پرورش می‌دهیم، مورچه‌ها نیز با سایر حشرات این کار را انجام می‌دهند.
شایعترین موجوداتی که‌مورچه‌ها از آنها استفاده‌می‌کنند، " شته‌ها"  هستند که‌شته‌ها نوعی حشره‌مکنده‌و بسیار کوچک می‌باشد. از این رو مورچه‌ها از این حیوانات نگهداری و محافظت می‌کنند و در زمان های ضروری برای مثال جمع آوری غذا در هنگام بارش باران استفاده‌می‌کنند! این واقعا خارق العاده‌و امری بی نظیر می‌باد که‌مورچه‌ها آنرا دارند.


6- مورچه‌ها دو شکم دارند!

مورچه‌ها به‌دلیل اینکه‌کمی حریص هستند، دارای دو شکم هستند. شکم اول آنها متعلق به‌خودشان می‌باشد و شکم دوم آنها متعلق به‌غذا خوردن دیگر مورچه‌ها از آنها می‌باشد که‌نام این روند " trophallaxis " شناخته‌شده‌است که‌اجازه‌می‌دهد هر کلنی نیازهای یکدیگر را برطرف کنند و می‌تواند بسیار کارآمد باشد.

7- مورچه‌ها می‌توانند شنا کنند.

منظور از این که‌مورچه‌ها می‌توانند شنا کنند، این نیست که‌آنها همانند ماهی ها دارای ابزارهای لازم برای شنای حرفه‌ای هستند. اما آنها می‌توانند در زمان هایی که‌در آب یا چاله‌های آب گیر می‌افتند، جان خود را نجات دهند. همچنین آنها می‌توانند به‌مدت زیادی بر روی آب شناور بمانند.
به‌سادگی می‌توان مورچه‌ها را یکی از بی نظیرترین و خاص ترین بازماندگان هزاران سال گذشته‌دانست که‌علاوه‌بر نگه‌داشتن نفس خود در آب می‌توانند قایق نجاتی را برای خود بسازند و جان خود را نجات دهند.


8- مورچه‌ها دارای قدمتی بیش از دایناسورها هستند.

یک نتیجه‌از دانشگاه‌های هاروارد و فلوریدا نشان داد که‌مورچه‌ها یکی از باستانی ترین موجودات زنده‌بر روی کره‌زمین هستند و گفته‌شد که‌عمر آنها بیش از 130 میلیون سال می‌باشد که‌نشان دهنده‌زنده‌ماندن این موجودات در زمان دایناسورها و عصر یخبندان می‌باشد.

9- مورچه‌ها لزوما عمر کوتاهی ندارند!

مورچه‌ها نسبت به‌انسان ها دارای عمر کوتاهی هستند و حتی برخی از آنها می‌توانند تنها تا چند هفته‌زنده‌بمانند. با این حال در مقابل برخی از مورچه‌ها می‌توانند تا بیش از چندین ده‌زندگی کنند. این مورچه‌ها که‌می‌توانند بیش از 30 سال زندگی کنند، مورچه‌های ملکه‌هستند که‌واقعا اتفاقی عجیب و شگفت انگیزی برای این موجودات کوچک می‌باشد.


10- برخی مورچه‌ها دارای ابعاد شگفت انگیزی هستند!

برخی مورچه‌ها بر خلاف تصورات هر یک از ما دارای ابعاد بزرگی هستند که‌خوشبختانه‌این روزها زنده‌نیستند!! جالب است بدانید برخی از مورچه‌ها که‌فسیل آنها کشف شده‌است، دارای طول 6 سانتی متری بودند که‌به‌نام " Titanomyrma " شناخته‌شده‌هستند. با این وجود این دسته‌از مورچه‌ها که‌بیش از 6 سانتی متر طول دارند، دارای بال نیز هستند که‌برای این دسته‌از حشرات واقعا بسیار نادر می‌باشد.11- مرگ ملکه‌مورچه‌ها مساوی با مرگ کلنی!

 رئیس و رهبر تمام مورچه‌ها، ملکه‌آنها می‌باشد که‌گاها برخی ملکه‌ها می‌توانند بیش از 30 سال زنده‌بمانند. اما زمانیکه‌ملکه‌مورچه‌ها از بین می‌رودف مساوی با از بین رفتن کلنی در طی چند ماه‌می‌شود و علت ان هم این است که‌ملکه‌جدید را جایگزین نمی کنند و جایگزین کردن ملکه‌امری نادر می‌باشد چرا که‌کارگران دیگر نمی توانند تولید مثل نمایند.


12- گونه‌های مختلف مورچه‌ها در جهان!!

حیوانات به‌مرور زمان و در طی تغییرات آب و هوا و عوامل دیگر می‌توانند گونه‌های جدیدی را از خود ایجاد کنند. اما مورچه‌ها در مقابل سایر حیوانات دارای بیشترین گونه‌ممکن هستند. بطور کل، مورچه‌ها دارای بیش از 12 هزار گونه‌در سطح کره‌زمین دارند که‌این حقیقت در مورد مورچه‌ها واقعا بسیار شگفت انگیز می‌باشد که‌آنها را از حیوانات دیگر متمایز می‌سازد.
اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  778 بازدید

  0 نظر

  درج: 27 اردیبهشت 1401

  توسط: u-143390
  وضعیت: آنلاین
  گروه کاربری: تامین محتوا

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  نام:*
  ایمیل:*
  سوال: نام پایتخت ایران؟
  پاسخ:*
  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.

  دسته بندی مطالب

  آخرین نظرات ارسالی

  لطفا برای کنکور ۱۴۰۳ رو منتشر کنید🙏🏻
  سلام انشالله حتما به هدفتون میرسید
  خیلی عالی و جالب بود
  با سلام پیشنهاد می کنم با کتاب های زوج نویسنده ی ایرانی(دکتر
  واقعا دوره عالی بود واقعا دوره عالی بود
  نه تنها مناسبه زیادم هست

  آمار سایت

  کل مطالب: 19942
  کل نظرات: 30115
  کل اعضا: 287405
  جدیدترین عضو: u-337485
  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir