علت اصلی شوری اشک چشم انسان

0
علت اصلی شوری اشک چشم انسان
اگر شما هم هنگام گریه کردن اشک چشم خود را خورده باشید، می دانید که شور است. این شوری چشم خاصیت عجیبی برای انسان دارد که هر کسی نمی داند.

حس بینایی و ساختمان چشم یکی از نشانه های خدا در آفرینش اعضای بدن انسان است. چشمه های جوشانی درون چشم وجود دارد که از روزنه بسیار ظریف و باریکی در تمام طول عمر روان است و ما بینایی خود را مدیون اشک چشم هایمان هستیم.

اگر تا به حال اشک چشم خود را خورده باشید، متوجه می شوید که کمی شور است اما دلیل شوری اشک چشم چیست و اگر اشک چشم شور نبود، چه اتفاقی برای ما پیش می آمد؟برای دانستن پاسخ سوالات خود این بخش از مطالب خواندنی را مطالعه نمایید.

شوری اشک و ماجرای گریه ی لاک پشت ها

قبل از اینکه به این سوال پاسخ دهیم، بهتر است که کمی در مورد زندگی بعضی از لاکپشت های دریایی صحبت کنیم که به فهم بهتر این موضوع کمک می کند.

این لاک پشت ها کمی عجیب به نظر می رسند اما معمولاً کسی از آن ها نمی ترسد و کسانی که با این حیوانات برخورد می کنند، به راحتی با آن ها خو می گیرند. زمانی که لاک پشت دریایی مادر به ساحل می آید و هنگام شب روی تخم هایش دراز می کشد، اگر با دقت به آن ها نگاه کنید، مقدار کمی اشک روی صورتشان مشاهده می کنید.

بعضی از محققان بر این باورند که لا ک پشت های مادر در چنین حالتی در حال گریه هستند زیرا هرگز فرزندانشان را ملاقات نمی کنند. اما دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که لاک پشت های دریایی گریه نمی کنند، بلکه در حال خارج کردن نمک اضافه از بدن هستند و این کار را از طریق اشک های شور انجام می دهند.

از آنجایی که این لاکپشت ها در آب های شور دریا زندگی می کنند و غذای مورد علاقه آن ها ستاره دریایی است که بدنش پر از آب دریا می باشد، به همین دلیل نمک زیادی وارد بدن شان می گردد که سمی است. بنابراین آن ها باید از طریق گریه و اشک این نمک اضافی را از بدن خارج کنند تا بتوانند زنده بمانند.

اگر ما نمک زیادی بخوریم و این نمک در بدن ما جمع شود، کلیه ها آن را دفع می کنند اما کلیه لاک پشت دریایی به هوشمندی کلیه انسان عمل نمی کند و نمی تواند به اندازه کافی نمک اضافه را از بدن خارج کند؛ بنابراین از غده های خاصی از نمک داخل چشم کمک می گیرد که دو برابر سایز مغز این لاک پشت ها هستند و به کمک آن ها نمک اضافه را از طریق اشک بیرون می دهد. اشک این لاک پشت ها بسیار شور است. بعضی از حیوانات مانند پروانه ها اشک چشم این لاکپشت ها را لیس می زنند.اما در مورد انسان ها چطور؟

اگر تا به حال اشک چشم خود را خورده باشید، متوجه می شوید که کمی شور است. اما از آنجایی که کلیه های ما بهتر از لاکپشت ها کار می کنند و ما هم ستاره دریایی نمی خوریم ، پس چرا باز هم اشک های ما شور است؟

اشک چشم و مرطوب بودن چشم باعث می شود گردش حدقه آزار دهنده نباشد. در صورت مرطوب نبودن چشم گردش چشم غیر ممکن است و پلک ها چشم را از حرکت باز می دارند. یکی دیگر از شگفتی های آفرینش ساختمان چشم، شور بودن آب آن است.

همه مایعات داخل بدن مقدار کمی نمک در خودشان دارند. این نمک از طریق الکتریسیته به انقباض ماهیچه ها کمک می کند و باعث تفکر در مغز می شود. مقداری نمک داخل مایعات بدن مانند اشک، عرق و بزاق تقریباً مساوی با مقدار نمک داخل خون هستند.
کل این نمک ها زیر یک درصد یعنی به اندازه دو قاشق چای خوری در هر لیتر می باشند بنابراین اشک های ما شوری بسیار کمتری نسبت به لاکپشت های دریایی دارند اما باز هم کمی شور هستند.

شور بودن اشک چشم سبب می شود بافت های ظریف چشم کاملاً حفظ شود. اگر طعم شوری در آب چشم نباشد، چشم تمام اشیای مزاحم را به خود جذب می کند اما شور بودن اشک سبب می شود با گرد و غبار و اشیای دیگر از چشم، به طور خودکار بیرون آید. اگر اشک چشم شور نبود به دلیل جذب تمام اشیای مزاحم به چشم بینایی آن از دست می رفت.گریه لاک پشت

سه نوع اشک

شوری اشک بستگی به نوع اشک هایی دارد که از چشم ما تولید می شود. پیش از این در نمناک خواندید که در بخشی از چشم غده لاکریمال قرار گرفته است که سه نوع اشک تولید می کند. این ها اشک های پایه، اشک های رفلاکسی یا واکنشی و اشک های احساسی هستند.

   1. اشک های پایه باعث مرطوب نگه داشتن چشم می شوند، جرم ها و آلودگی ها را برای جلوگیری از عفونت پاکسازی می کنند.
   2. اشک های رفلاکس یا واکنشی، هنگامی ایجاد می شوند که چشم ها می خواهند ماده ای مضر مانند دود ، گرد و غبار، شن و آلودگی را پاکسازی کنند.
   3. اشک های احساسی اشک هایی هستند که هنگام گریه ایجاد می شوند و بعد از شادی یا غمگینی اتفاق می افتد.


اشک های پایه و رفلاکسی معمولاً نمک بیشتری نسبت به اشک های احساسی دارند و برای سالم نگه داشتن چشم بسیار مفید و مناسب هستند.
اشک های احساسی بیشتر شامل مواد دیگر است، مثل نوعی هورمون در بدن که شبیه یک مسکن طبیعی عمل می کند و باعث می شود که ما بعد از گریه کردن حس سبکی بیشتری داشته باشیم.

حال هر زمان که گریه کردید و متوجه شوری بسیار کم اشک های خود شدید ، چند دقیقه با خودتان فکر کنید و ببینید چقدر خوشبخت هستید که کلیه های اعجاب انگیزی دارید که سطح نمک موجود در بدن شما را کنترل می کنند و شما مجبور نیستید هر شب برای زنده ماندن و دفع نمک اضافه اشک بریزید.
اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  604 بازدید

  0 نظر

  درج: 24 اسفند 1400

  توسط: u-143390
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
  کتاب های لقمه
  سمپادیوم
  کنکوریوم
  مهارت معلمی دین و زندگی واقعا جامع کنکور فرهنگیان

  دسته بندی مطالب

  کتاب های تیزهوشان
  کتاب های تست پایه

  آخرین نظرات ارسالی

  سلام چرا QR CODEرو اسکن میکنم چیزی برای کارنامه باز نمیشه
  سلام وقت بخیر ببخشید پس کی برنامه صدورکارنامه فعال میشه؟؟
  سلام وقتتون بخیر باشه و خدا قوت یعد از ثبت سفارش ، سفارش چند روز
  سلام به نظر شما سوالاش قابل اعتماده و میشه از همینا تو ازمون
  ممنون از مقاله خیلی خوبتون برای پیدا کردن پربازده ترین و

  آمار سایت

  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir