چطور استعدادم را پیدا کنم؟(بخش دوم)

0
چطور استعدادم را پیدا کنم؟(بخش دوم)
شناخت خود کار پیچیده‌ای است. همان‌طور که نمی‌توانید بینی خود را ببینید، در اکثر مواقع نسبت به آنچه که در آن خوب هستید نیز دید کاملی ندارید. شناخت توانایی‌ها و استعداد‌های شما بسیار دشوار بوده و حتی اغلب در جایی توانایی دارید که فکرش را هم نمی‌کردید. به دلایل بسیاری ما باید به دنبال کشف استعداد‌های خود باشیم، اما اینکه بدانیم چگونه استعداد خود را پیدا کنیم کمی کار می‌برد.

در مقاله قبلی مطالب انگیزشی مهروماه بخش اول رو براتون قرار دادیم حال به بخش دوم مطلب میپردازیم:

(بخش دو: تجربه زندگی)

۱- برای چیز‌های جدید وقت بگذارید
زندگی به فضایی برای کشف استعداد‌های شما نیاز دارد. اگر بعد از مدرسه یا کار تمام روز را روی کاناپه نشسته یا تمام تعطیلات آخر هفته را در مهمانی‌ها بگذرانید، در این صورت زمان بسیار کمی برای کشف استعداد‌های خود خواهید داشت. استعداد‌های پنهان شما غالباً در فعالیت‌هایی قرار دارند که هنوز آن‌ها را امتحان نکرده‌اید و اگر وقتی را برای امتحان کردن کار‌های جدید نگذارید، هرگز فراتر از آنچه اکنون هستید، نخواهید رفت.

-به این فکر کنید که زمان خود را چگونه می‌گذرانید. اولویت‌های خود را در نظر بگیرید و سپس مواردی را پیدا کنید که می‌توانید از برنامه روزانه خود حذف کرده و زمانی برای تجربه‌های جدید اختصاص دهید.

 
۲- برای خودتان وقت بگذارید
در حالی که دیگران می‌توانند به شما در یافتن استعدادهایتان کمک کنند، مهم است که خودتان نیز زمانی را صرف این کار کنید. کشف خود نیاز دارد که روی خودتان تمرکز کرده و اگر تمام وقت خود را صرف تماشای فیلم با دوستان‌تان کنید، احتمالاً زمان کافی برای شناخت خود نخواهید داشت. برخی از روز‌های آرام خود را به انجام فعالیت‌های جدید اختصاص دهید.

 
۳- مهارت‌های خود را گسترش دهید
احتمالاً از قبل یک سری مهارت کسب کرده‌اید. هر مهارتی که دارید می‌تواند به یک استعداد واقعی تبدیل شود، اما باید برای توسعه آن وقت کافی گذاشته و همه جنبه‌های آن فعالیت را تجربه کنید. شما ممکن است فقط یک جنبه کوچک از استعداد بالقوه خود در آن زمینه را تجربه کرده باشید و اگر واقعا می‌خواهید آن را پرورش دهید باید بیش از پیش و گسترده‌تر از قبل عمل کنید.

-به عنوان مثال، شما در طراحی داخلی بسیار خوب هستید. مطمئناً چیدمان اتاق شما بسیار زیبا به نظر می‌رسد. سعی کنید استعداد خود در زمینه آن مهارت را به طور کامل پرورش دهید. در مورد طراحی داخلی مطالعه کنید، با برنامه‌های رایانه‌ای مرتبط با طراحی داخلی آشنا شده و کار با آن‌ها را بیاموزید. با سرمایه‌گذاری در این مهارت و کاوش بیشتر آن، می‌توانید این مهارت جزئی خود را به یک استعداد تبدیل کنید.


۴- کارهای جدید را امتحان کنید
حتما پیش آمده است که به خودتان بگویید نمی‌توانید فلان کار را انجام دهید، اما تا زمانی که از منطقه امن خود بیرون نروید، هرگز نمی‌دانید که از پس چه کار‌هایی برخواهید آمد. شاید فکر کنید به اندازه کافی خوب یا باهوش نیستید. باید به زندگی فرصت دهید تا شما را غافلگیر کند. شما بسیار توانمندتر، قابل اعتمادتر و جذاب‌تر از آن هستید که خودتان فکر می‌کنید. ریسک کنید و چیز‌های کاملاً متفاوت از آنچه که قبلاً تجربه کرده‌اید را امتحان کنید.

-به عنوان مثال، صخره نوردی یا غواصی را امتحان کنید. نوشتن یک کتاب. شروع یک تجارت.
-شما با توجه به کا‌رهایی که می‌دانید در آن‌ها خوب هستید می‌توانید فاکتور‌های لازم برای کار‌های جدید را در خودتان شناسایی کنید. به عنوان مثال، می‌دانید می‌توانید با بچه‌های کوچک خوب ارتباط برقرار کنید پس احتمالاً طبیعتی سرگرم کننده و آسانگیر دارید. این بدان معناست که شما ممکن است در کار با حیوانات که به این ویژگی‌ها نیاز دارد، توانمند باشید.

 
۵- در کلاس‌های آموزشی شرکت کنید
اگر موضوعی وجود دارد که به آن علاقه داشته و می‌خواهید استعدادتان را در آن زمینه پرورش دهید، یک کلاس خوب پیدا کرده و در آن شرکت کنید. بالا بردن اطلاعات و یافتن تجربیات تازه در آن مورد برایتان روشن می‌سازد که آیا این واقعا همان چیزی است که به دنبالش بودید و واقعا در آن مستعد هستید یا نه. همچنین به شما کمک می‌کند مهارت‌های اصلی برای پرورش استعدادتان را کسب کنید.

-در صورت عدم دسترسی به منابع آموزشی، می‌توانید از کلاس‌های آنلاین استفاده کنید.

 
۶- سفر کنید
سفر یکی از موثرترین تجربیات زندگی است. سفر شما را به چالش کشیده و بیش از آنچه فکر می‌کنید به شما می‌آموزد. به جایی متفاوت با مکان‌هایی که قبلا به آن سفر کرده‌اید بروید و تا آنجا که می‌توانید تجربه کنید. چیز‌های جدید را امتحان کنید. در حال تقلا در مکان‌های جدید متوجه می‌شوید فعالیت‌های جدیدی وجود دارد که شما به سادگی قادر به انجام آن بوده یا انجامشان برایتان لذت بخش است.

-شاید فکر کنید سفر کردن به پول زیادی نیاز دارد، اما این کاملا به جایی که می‌خواهید بروید، زمان سفر شما و کار‌هایی که می‌خواهید انجام دهید بستگی دارد. لازم نیست تجربیات گران قیمت داشته باشید. شما می‌توانید حتی به جایی نزدیک خانه‌تان سفر کرده و همان تجربیات مفید را داشته باشید.


۷- از چالش‌ها استقبال کنید
هنگامی که از دایره امن خود خارج می‌شوید، بیش از هر زمان دیگری در مورد خودتان می‌آموزید. اگر با چسبیدن به یک زندگی آرام و ترک نکردن خانه، یا پشت کردن به مشکلات، خود را در معرض چالش و مبارزه قرار ندهید، فرصت درخشیدن را از خودتان خواهید گرفت.

-به عنوان مثال، ممکن است مادربزرگ شما بیمار شود و به کمک احتیاج داشته باشد. سعی کنید به او کمک کنید، در این حین ممکن است متوجه شوید که استعداد خوبی برای کمک کردن و ارتباط داشتن با سالمندان دارید.

 
۸- کار داوطلبانه انجام دهید
وقتی که دارید تنها زندگی و جهان خودتان را تجربه می‌کنید، امکانات خود را نخواهید شناخت؛ امکانات آنچه که هستید و امکانات آنچه که می‌توانید باشید. هنگامی که با روش‌هایی قابل توجه و تأثیرگذار به دیگران کمک می‌کنید، دیدگاهتان به خودتان و حتی اولویت‌های شما تغییر خواهد کرد. حتی ممکن است این شانس را داشته باشید که در استعدادی بدرخشید که حتی فکرش را هم نمی‌کردید، یا با کار‌هایی که انجام می‌دهید یک توانایی جدید در خودتان ایجاد کنید.

-به عنوان مثال، شهرداری‌ها یا موسسات خیریه برای ساخت مدرسه، ساخت زمین‌های بازی، آموزش به کودکان کار و … به کمک نیاز دارند. شما می‌توانید داوطلب شوید و در حین کار متوجه شوید که در زمینه نجاری، مدیریت، ارتباط با کودکان یا دادن انگیزه به دیگران خوب هستید.
اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  694 بازدید

  0 نظر

  درج: 13 شهریور 1401

  توسط: u-143390
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
  کتاب های لقمه
  سمپادیوم
  کنکوریوم
  مهارت معلمی دین و زندگی واقعا جامع کنکور فرهنگیان

  دسته بندی مطالب

  کتاب های تیزهوشان
  کتاب های تست پایه

  آخرین نظرات ارسالی

  سلام چرا QR CODEرو اسکن میکنم چیزی برای کارنامه باز نمیشه
  سلام وقت بخیر ببخشید پس کی برنامه صدورکارنامه فعال میشه؟؟
  سلام وقتتون بخیر باشه و خدا قوت یعد از ثبت سفارش ، سفارش چند روز
  سلام به نظر شما سوالاش قابل اعتماده و میشه از همینا تو ازمون
  ممنون از مقاله خیلی خوبتون برای پیدا کردن پربازده ترین و

  آمار سایت

  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir