فواید و اثرات اعتماد به نفس بالا در شاد بودن

0
فواید و اثرات اعتماد به نفس بالا در شاد بودن
اعتماد به نفس بالا فواید بسیاری زیادی دارد که یکی از آن ها شاد بودن است. تحقیقات نشان داده افرادی که دارای اعتماد به نفس بالایی هستند زندگی شادتری دارند.
زمانی که در مورد نتایج مهم اعتماد به نفس بالا سوال می کنیم، بسیاری از افراد به موفقیت اشاره می کنند یعنی افراد با اعتماد به نفس هم احترام دیگران را دارند و هم به موفقیت می رسند. شادی نیز یکی از احساساتی است که بعد از اعتماد به نفس در افراد ایجاد می شود زیرا آن ها می توانند دوستان خوب، رابطه های خوب و شغل های خوبی داشته باشند.

در این قسمت در مورد دلایل ارتباط اعتماد به نفس و شادی با شما صحبت خواهیم کرد. مطالعه ای در سال 2014 روی 200 دانش آموز انجام شد و به این نتیجه رسیدند که اعتماد به نفس با میزان شادی رابطه مستقیم دارد. یعنی اعتماد به نفس باعث شادی این افراد می شود.

اما به نظر شما دلیل شاد بودن با اعتماد به نفس بالا چیست؟


بی توجه بودن به نظر دیگران و دنبال کردن علاقه مندی ها

همان طور که گفتیم در تحقیقی که انجام شده، از شرکت کنندگان خواسته شد که لیستی از پنج کلمه در مورد دانش آموزانی با اعتماد به نفس بالا بنویسند آن ها به کلماتی مثل اعتماد به نفس، صمیمیت، شادی، خوش بینی، مثبت نگری و انگیزه اشاره کردند اما دانش آموزانی که اعتماد به نفس پایین داشتند، از لغاتی مثل خجالت، سکوت، نا امنی، زیر دست بودن، منفی نگری، غم، دوری از اجتماع، بی انگیزگی، افسردگی و وابستگی اشاره کردند.

در واقع آن ها به این نتیجه رسیدند که افراد با اعتماد بنفس بالا بیشتر به احساسات خود اهمیت می دهند. آن ها تجارب منفی هم در زندگی داشتند و توانستند از آن ها عبور کنند.

افرادی که اعتماد به نفس پایین دارند، نسبت به انتقاد دیگران حساس تر هستند. از لحاظ احساسی پایدار نیستند و همیشه به شکست خود به طور منفی پاسخ می دهند، استرس و فشار اجتماعی دارند و همین مسائل باعث می شود که احساس شادی نکنند.

افراد با اعتماد به نفس به دنبال روابط می گردند

اعتماد بنفس پایین اغلب می تواند با چیزهایی مثل خجالت، ترس از تنها ماندن، بی انگیزگی و علاقه مند بودن به ارتباط با افراد جدید مرتبط باشد.

در مقایسه افرادی که اعتماد به نفس بالا دارند، اجتماعی تر هستند، بیشتر به ارتباطات خود و دوستانشان اهمیت می دهند، آن ها به خودشان باور دارند و ارزش زندگی خود را می شناسند، اهمیت کار گروهی را می دانند. آن ها به ارتباط صمیمانه و نزدیک خود با دیگران اهمیت می دهند و در نتیجه شادی بیشتری را احساس می کنند.

افراد دارای اعتماد به نفس به دنبال اعتبار گرفتن از دیگران نیستند

افرادی که اعتماد بنفس دارند عموماً به دنبال اعتبار گرفتن از دیگران نیستند. آن ها خودشان را با دیگران مقایسه نمی کنند. دقیقا همان چیزی را که می خواهند انجام می دهند.

مقایسه کردن خود با دیگران عاملی برای غم و غصه، اضطراب و نارضایتی در زندگی است زیرا ما دوست داریم همیشه بیشتر از دیگران داشته باشیم و زمانی که می فهمیم آن ها از ما موفق ترند، احساس غم و ناراحتی می کنیم.

البته نکته ای که وجود دارد این است که افراد با اعتماد به نفس خودشان را با کسانی که جایگاه بالاتری از آن ها دارند مقایسه می کنند تا بتوانند دلیل موفقیت آن ها را فهمیده و آن ها را الگوی خود قرار دهند. در واقع با مقایسه خود با افراد موفق تر انگیزه بیشتری می گیرند تا تلاش کنند و به آن ها برسند.

نتیجه گیری

این طور نیست که فکر کنید افراد با اعتماد به نفس هرگز دچار غم و ناراحتی، شکست، اتفاقات بد، اضطراب و غیره نمی شوند. بلکه آن ها هم این تجربه ها را دارند اما این تجربه ها فقط بخشی از زندگی آن ها است.

این افراد می دانند که چگونه از لحاظ احساسی خودشان را کنترل کنند، ظاهر خود را حفظ کنند، احساس بهتری در خود ایجاد کنند و به خودشان احترام بگذارند و آن چیزی که هست را بپذیرند. آن ها همچنین روی اتفاقات مثبت زندگی تمرکز می کنند و بیشتر سعی می کنند از روابط لذت ببرند تا این که خودشان را آزار دهند.
اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  357 بازدید

  0 نظر

  درج: 30 فروردین 1401

  توسط: u-143390
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
  کتاب های لقمه
  سمپادیوم
  کنکوریوم
  مهارت معلمی دین و زندگی واقعا جامع کنکور فرهنگیان

  دسته بندی مطالب

  کتاب های تیزهوشان
  کتاب های تست پایه

  آخرین نظرات ارسالی

  سلام چرا QR CODEرو اسکن میکنم چیزی برای کارنامه باز نمیشه
  سلام وقت بخیر ببخشید پس کی برنامه صدورکارنامه فعال میشه؟؟
  سلام وقتتون بخیر باشه و خدا قوت یعد از ثبت سفارش ، سفارش چند روز
  سلام به نظر شما سوالاش قابل اعتماده و میشه از همینا تو ازمون
  ممنون از مقاله خیلی خوبتون برای پیدا کردن پربازده ترین و

  آمار سایت

  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir