موفقیت مهم تر است یا شادی؟

0
موفقیت مهم تر است یا شادی؟
دانستن اینکه موفقیت بهتر است یا شادی نیازمند بررسی نکاتی است که به هر فرد کمک می کند تا جواب سوال خود را پیدا کنید.

به این فکر کنید که:آیا شادی، موفقیت را به همراه خواهد داشت یا موفقیت منجر به شادی می شود؟ بیشتر ما به این باور رسیده ایم که اگر سخت کوشی کنیم نمرات خوبی را در مدرسه کسب می کنیم، در دانشگاه معتبری قبول می شویم، فارغ التحصیل شده و شغل خوبی پیدا می کنیم و این گونه خوشحال خواهیم شد. اما آیا واقعا مسئله این است؟

بسیاری از مطالعات علوم و اعصاب روانشناسی نشان می دهد که خوشحالی منجر به بهره وری بالاتر، منافع و موفقیت بیشتر می شود. به عبارت دیگر موفق بودن لزوما شما را خوشحال نمی کند. از این گذشته، بیشتر ما کسی را می شناسیم که در شغل خود موفق است و دارای حساب بانکی قابل توجهی می باشد اما خوشحال نیست.

نکته کنایه آمیز این است که بسیاری از ما سخت تلاش می کنیم زیرا معتقدیم این کار باعث خوشحالی ما خواهد شد. می خواهیم پول بیشتری بدست آوریم، خانه ای بزرگتر بخریم، ماشین زیباتری داشته باشیم و همه این ها را دلیل خوشبختی می دانیم. خیلی اوقات هنگامی که با موفقیت به اهداف خود برسیم متوجه می شویم که این فقط خوشبختی موقتی برای ما به ارمغان آورده است و احساس پوچی دوباره ای را به همراه خواهد داشت .

به اتومبیل جدیدی که یکبار خریداری کرده اید فکر کنید؛ به احتمال زیاد هنگام رانندگی شادی لحظه ای داشته اید . پس از مدتی میزان خوشبختی شما ناشی از داشتن و رانندگی با آن ماشین به سرعت کاهش یافته و دیگر هیجان و رضایتی را به همراه ندارد. همین موضوع در مورد شغل جدید، ارتقا در محل کار، خانه جدید، لباس جدید، ساعت گران قیمت و ... نیز صدق می کند.

ثروت مادی اغلب به عنوان معیار موفقیت به کار می رود. با این حال، بسیاری از افراد که ثروت مادی دارند خوشحال نیستند. اکثر این افراد تحصیلات عالی ، قبولی در دانشگاه خوب، شغل خوب، سخت کوشی، خرید چیزهای خوب برایشان مهیا شده است. این ها همه به امید خوشبختی بوده اند تا متوجه شوند که خوشبختی که از موفقیت شان حاصل می شود زودگذر و موقت است.تلاش برای بدست آوردن خوشبختی با موفقیت تمامی ندارد زیرا اهداف انسان همیشه متغیر است. او به محض رسیدن به شغلی خوب به دنبال ارتقا دادن آن است، به محض خرید ماشین خوب به دنبال خرید خانه است و ...

اهداف انسان هرگز پایان ندارد و مدام تغییر می کند به عبارت دیگر این یک بازی است که هرگز پایانی ندارد. براساس گفته متخصصین اگر ابتدا بر روی شاد بودن تمرکز کنید موفق تر خواهید بود و این بسیار منطقی است. هر جنبه ای از زندگی شما، از تجارت گرفته تا تحصیلات و روابط، وقتی خوشحال هستید و از لحاظ روحی مثبت هستید، بهبود خواهد یافت.

خوشبختی یک حالت ذهنی مثبت است که می توان با تمرین روزانه آن را پرورش داد. و به دستش آورد. درست مثل تمرین روزانه عضله سازی در باشگاه. انسان می تواند مغز خود را برای مثبت تر شدن و خوشبختی تربیت کند.

هرجنبه ای از زندگی ما هنگامی که خوشحال هستیم بهبود میابد و این شامل اخلاق کاری و بهره وری ما می شود. افراد خوشحال حتی درآمد بیشتری کسب می کنند و از نفوذ بیشتری برخوردار هستند. در حقیقت خوشحالی نوعی طرز فکر یا اخلاق کاری است و ما در شرایطی که در تلاش مداوم برای تحقق اهداف بعدی خود هستیم استرس و ناراحتی داریم بنابراین با خوشحالی می توان به آرامش، مثبت اندیشی و رضایت مندی رسید. انسان وقتی خوشحال باشد تصمیمات بهتری می گیرد و خلق و خوی بهتری دارد.

 روش های خوشحال بودن 

پس چگونه یک فرد خوشحال می شود؟ در ادامه این بخش از نمناک به معرفی اصل هایی موثر می پردازیم که می توان با کمک آن ها به شادی بیشتر رسید:


1- شکرگزاری روزانه را تمرین کنید

اختصاص دادن زمانی در روز برای تمرکز بر جنبه های مثبت زندگی یکی از روش های قدرتمند برای قدردانی، شکرگزاری و شادتر شدن است. همانطور که پیش تر هم گفتیم، بسیاری از جنبه های مثبت در زندگی وجود دارد که می توان انتخاب کرد و شکرگزار آن ها بود.

روزانه یک ساعت مشخص را (ترجیحا 2بار در روز) در نظر بگیرید تا مواردی که می خواهید شکرگزار آن ها باشید را لیست کنید. این می تواند شام شگفت انگیزی که خورده اید، جلسه پرباری که در محل کار داشته اید یا زمانی که با خانواده و دوستان تان گذرانده اید، باشد. چند دقیقه ای را صرف این کار کنید تا احساسات مثبتی را به دست آورید.


2- آنچه را درمورد خودتان دوست دارید به یادآورید

یکی دیگر از راهکار های افزایش سطح شادی این است که 3 ویژگی از خودتان را که دوست دارید به یاد آورید. اغلب ما بدترین منتقد خود هستیم و نسبت به خود سخت گیری می کنیم.

این کار را دو بار در روز تمرین کنید و همزمان؛ شکرگزاری که در مورد پیش گفتیم را هم ادامه دهید. چیزهای زیادی درمورد خودتان وجود دارد که می توانید آنها را دوست داشته باشید. این موارد می تواند شامل مهربانی، شوخ طبعی، مهارتی در طبخ وعده غذایی یا عشقی که به فرزندتان می دهید و ... باشد.

3- مهربانی را تمرین کنید

تحقیقات زیادی نشان می دهد که وقتی با دیگران مهربان هستید ، سطح ترشح دوپامین افزایش میابد و خوشحال می شوید. مهربانی کردن باعث می شود سطح شادی افزایش یابد به خصوص اگر آن را به طور مداوم تمرین کنید.

به همین سادگی که پولی را به کسی بدهید، با فردی تنها تماس بگیرید و او را خوشحال کنید، یک غذای خوشمزه برای خانواده بپزید و یک قهوه برای همکارتان تهیه کنید.4- مدیتیشن کنید

لحظاتی از روز را به مدیتیشن بپردازید و سعی کنید آن را به طور مداوم تکرار کنید. به سادگی هرروز زمان مشخصی را انتخاب کنید و چند دقیقه ای را بدون حواس پرتی بنشینید و روی تنفس خود تمرکز کنید. اگر ذهن شما سرگردان است کافیست توجه خود را به تنفس خود برگردانید. در حالت ایده آل روزانه به مدت 15 دقیقه این کار را انجام دهید.

5- ورزش کنید

آخرین راهی که برای افزایش شادی توصیه می شود ورزش روزانه است. همانطور که اکثر ما می دانیم ورزش اثری کلی بر سلامت و روحیه انسان دارد. بسیاری از ما ساعت ها پشت میز می نشینیم و سپس به خانه برمی گردیم تا به تماشای تلویزیون بپردازیم و روی کاناپه لم دهیم.

ورزش کردن مغز را به ترشح دوپامین و سروتونین بیشتر ترغیب می کند که به نوبه خود باعث افزایش انرژی مثبت و شادی می شود. ورزشی را انتخاب کنید که از آن لذت ببرید و آن را به طور منظم انجام دهید. ارتباط ذهن و بدن را دست کم نگیرید. خیلی از ما امیدواریم موفقیت منجر به خوشحالی شود اما بعدا می فهمیم که اشتباه کرده ایم.


حرف آخر

متاسفانه با فرض این که یک فرد به طور متوسط روزانه 8 ساعت را کار می کند ، به این معناست که دنبال موفقیت است اما ناراضی است و درنهایت به امید روزی است که شاد شود. مطمئنا همیشه در مسیر رسیدن به موفقیت و اهداف با چالش ها و موانعی روبرو می شویم اما درصورت داشتن ذهنی مثبت، خوش بینی، آرامش، رضایت مندی و خوشحالی می توانیم آن ها را کنترل نماییم. ذهنیت درست و مثبت، ما را برای خلاقیت و بهره وری بیشتر آماده می کند.

برای بهترین و مثمر ثمر بودن در حین رسیدن به اهداف، باید بر شادی خود نیز متمرکز شوید. خوشحالی بخشی از موفقیت است و تاثیری عمقی دارد بنابراین حرف اول را در هر کاری می زند.
اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  277 بازدید

  0 نظر

  درج: 22 فروردین 1401

  توسط: u-143390
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  نام:*
  ایمیل:*
  سوال: نام خلیج جنوبی ایران؟
  پاسخ:*
  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
  کتاب های واقعا جامع انسانی
  همراه من
  کنکوریوم
  کتاب های لقمه

  دسته بندی مطالب

  کتاب های موضوعی
  کتاب های پاور تست

  آخرین نظرات ارسالی

  ببخشید کتاب که الان در دسترس هست برای کنکور 1404 مناسبه؟
  سلام وقت بخیر این چاپ کتاب مخصوص کنکور 1404 هست؟
  سلام ببخشید کتاب برای چاپ 1403 کس موجود میشه؟
  سلام روزتون بخیر کتاب رو موجود نمی کنید ؟
  سلام خسته نباشید ایا این چاپ اخرین چاپ مخصوص کنکور 1404 عه یا

  آمار سایت

  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir