آموزش و پرورش نباید دست در جیب مردم کند

+20

نخستین نشست خبری سرپرست آموزش و پرورش، اعلام نرخ کتابهای درسی، زمان توزیع کتابهای درسی سال تحصیلی جید، دلایل بازماندن کودکان از تحصیل، انتقاد فانی از نحوه اجرای 6.3.3 و ... از مهمترین اخبار حوزه آموزش و پرورش در این هفته بود.

به گزارش خبرنگار مهر، در ابتدای این هفته علی اصغر فانی سرپرست آموزش و پرورش بعد از مدتها انتظار نشست خبری را با اهالی رسانه برگزار کرد که در این نشست دیدگاه ها و نظرات خود را درباره تحول در آموزش و پرورش و اجرای 6.3.3، تعطیلی پنج شنبه های مدارس، کسری بودجه، ایمن سازی اردوهای دانش اموزی، پرداخت 50 میلیارد تومانی سرانه مدارس، رتبه بندی معلمان و ... اعلام کرد.

پنج شنبه ها مدارس همچنان تعطیل است

فانی در این نشست خبری اعلام کرد که کارگروهی برای تعطیلی مدارس تشکیل شده است اما تا زمان اعلام نتایج کارگروه مدارس در سال تحصیلی جدید تعطیل است.

او همچنین با انتقاد از نحوه اجرای 6.3.3 اعلام کرد: قادر به توقف اجرای 6.3.3 نیست اما می تواند نواقص و معایب اجرای ان را برطرف کند.

رتبه بندی معلمان نباید به سرعت و با تاکید انجام شود

او درباره رتبه بندی نیز گفت:نظام رتبه بندی معلمان یک دیدگاه مترقی است و معلمان باید همانند استاتید دانشگاه رتبه بندی شوند و بر اساس آن حقوق و مزایا دریافت کنند.از تاکیدات من این است که رتبه بندی معلمان نباید با تاکید و سرعت انجام شود. مجلس کلیاتی از رتبه بندی را در دست بررسی دارد. ما نیز حمایت و پیگیری می کنیم و از آن ها خواسته ایم که این کلیات را تصویب کنند اما باید بدانیم تصویب رتبه بندی با اجرای آن فاصله بسیار دارد.

آموزش و پرورش نباید دست در جیب والدین کند

از نکات کلیدی صحبت های فانی، عدم کمک اولیا به مدارس بود. او گفت که آموزش و پرورش نباید دست در جیب والدین کند. اما از سوی دیگر اعلام کرد که در شرایط فعلی آموزش و پرورش، دست نیاز خود را به سوی والدین دراز می کنیم تا بتوانیم این شرایط بحرانی را طی کنیم.

توزیع 131 میلیون جلد کتاب درسی از 16 شهریور

در این هفته بالاخره تکلیف چاپ کتاب های مقاطع مختلف تحصیلی مشخص شد و مدیرکل چاپ و توزیع مواد رسانه های آموزشی از توزیع کتاب های درسی از 16 شهریورماه خبر داد.

به گفته سید احمد حسینی برای سال تحصیلی جدید با اعلام زمان توزیع کتابهای درسی گفت: 945 عنوان کتاب درسی در 131 میلیون جلد چاپ و منتشر شده است. کتاب های دانش اموزان سوم راهنمایی و دبیرستان از 5400 کتابفروشی در تهران و استان های دیگر توزیع می شود.

کتابهای مقطع ابتدایی، فنی و حرفه ای، پیش دانشگاهی و کار دانش از طریق واحدهای آموزشی در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد.

اعلام قیمت کتابهای درسی در سال تحصیلی جدید

فهرست قیمت کتابهای درسی در سال تحصیلی 92-93 در استان تهران و البرز اعلام شد.

قیمت کتابهای پایه اول دبستان 59 هزار ریال، پایه دوم دبستان 74 هزار ریال، پایه سوم دبستان 83 هزار ریال، پایه چهارم دبستان 75 هزار ریال، پایه پنجم دبستان 80 هزار ریال و پایه ششم دبستان 102 هزار ریال است.همچنین قیمت یک دوره کتاب سال سوم راهنمایی 127 هزار و 200 ریال و قیمت یک دوره کتاب سال اول دبیرستان مبلغ 103 هزار و 500 ریال است.

قیمت کتابهای سال دوم ریاضی در مقطع متوسطه 137 هزار ریال که توزیع این کتابها در استان البرز 40 هزار و 500 ریال است.

قیمت کتابهای سال دوم تجربی در تهران مبلغ 139 هزار ریال و در استان البرز 142 هزار و 500 ریال است. همچنین قیمت کتاب‌های سال دوم انسانی در مقطع متوسطه مبلغ 138 هزار ریال که این کتابها در استان البرز 138 هزار و 500 ریال خواهد بود.

بر اساس اعلام شرکت چاپ و نشر کتابهای درسی ایران قیمت یک دوره کتاب سال سوم ریاضی مبلغ 146 هزار ریال، سال سوم تجربی مبلغ 118 هزار ریال و سال سوم انسانی به مبلغ 136 هزار و 500 ریال خواهد بود.

حذف یک ساله دوم راهنمایی

همزمان با اجرای نظام جدید آموزشی، در سال تحصیلی جدید مقطع دوم راهنمایی در سال تحصیلی حذف می شود تا دانش اموزان کلاس هفتمی در سال آینده به کلاس هشتم بروند.

به گفته ابراهیم سحرخیز، امسال در سال تحصیلی جدید به هیچ عنوان دانش آموز دوم راهنمایی نداریم. چرا که دانش اموزان ششم ابتدایی امسال به کلاس هفتم می روند.

به گفته ابراهیم سحرخیز معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش با توجه به جدیدالتاسیس بودن پایه هفتم، کتابهای آن نیز باید بر اساس برنامه درسی ملی تدوین می شد که امسال تغییرات جدی در کتابهای عربی و انگلیسی این پایه شاهد خواهیم بود. البته دبیران پایه هفتم کلاس های آموزشی لازم را دیده اند.

تقسیم بندی 10 درصد دبستانهای پایتخت به دو دوره 3 ساله

اجرای 3.3.3.3 از مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش بود که در سال گذشته اجرا نشد و قرار بود از امسال شکل اجرایی به خود بگیرد. البته با توجه به نبود فضای آموزشی قرار شد که هر مدرسه با توجه به امکاناتش این سیستم را اجرایی کند.

به گفته معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران برای سال تحصیلی جدید 10 درصد مدارس شهر تهران امکان اجرای 3.3.3.3 را دارند.

فرناز بیگی گفته است: ‌در سال تحصیلی گذشته 71 دبستان شهر تهران نظام 3.3.3.3 را اجرا کردند و امسال برای تقسیم دبستانها به دو دوره ملاک ما آسایش خانواده و کمبود مسافت برای دانش آموزان است.

دلایل بازماندن کودکان از مدرسه

کودکان بازمانده از تحصیل موضوعی است از مشکلات اساسی آموزش و پرورش در سال های اخیر است و همواره سعی دارد که از اعلام تعداد کودکان بازمانده از تحصیل سرباز زند.

اما این بار سازمان نهضت سواد آموزی دلایلی را به عنوان ترک تحصیل دانش آموزان و بازماندن آنها از تحصیل اعلام کرده است.

به گفته علی باقرزاده اغلب دانش آموزان بازمانده از تحصیل مربوط به خانواده های آسیب دیده که در حاشیه شهرها زندگی می کنند و یا دانش آموزان با توانمندی های ذهنی کم هستند.

در حال حاضر آموزش و پرورش تلاش می کند تا دانش آموزان در سن تحصیل وارد مدرسه شوند تا امکان ریشه کنی بی سوادی فراهم شود. اما برخی از خانواده های آسیب دیده که در حاشیه کلانشهرها زندگی می کنند عموماً اجازه تحصیل به فرزندان خود را نمی دهند.

به گفته باقرزاده در حال حاضر 98 درصد دانش آموزان لازم التعلیم تحت پوشش هستند. البته در این میان برای دانش آموزان حاشیه شهرها سعی شده است با ارائه امکاناتی ویژه و حتی دادن لوازم التحریر رایگان آنها تشویق به درس خواندن کرد. اما برای دانش آموزان کم توان باید راهکارهای مناسب اتخاذ شود.

اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  4,209 بازدید

  0 نظر

  درج: 14 شهریور 1392

  توسط: Soltani
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی سایت

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
  کتاب های لقمه
  کتاب های امتحانیوم
  کتاب های موضوعی
  کتاب های کنکوریوم

  دسته بندی مطالب

  کتاب های تیزهوشان
  کتاب های تست پایه

  آخرین نظرات ارسالی

  خیلی عالیه خیلی عالیه
  سلام کنکوریوم تجربی کنکور ۱۴۰۳ کی موجود میشه؟ سلام کنکوریوم
  نروژی اولی از راسته یا چپ؟ نروژی اولی از راسته یا چپ؟
  سلام وقت بخیر،بیخشید این کتاب تا اوایل بهمن موجود میشه خواهشا

  آمار سایت

  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir