دوران برزخی دانش‌آموزان متقاضی ورود به مدارس تیزهوشان

0
دوران برزخی دانش‌آموزان متقاضی ورود به مدارس تیزهوشان

قرار است این آزمون برای سال تحصیلی 98 - 97 حذف شود و دانش آموزان بدون هرگونه جداسازی در کنار هم به تحصیل ادامه دهند و پس از شناسایی استعدادهایشان در سه سال دوره متوسطه اول، برای ورود به پایه دهم از مزایای آزمون مدارس تیزهوشان بهره مند شوند.
اولین بار نیمه بهمن ماه 96 بود که خبر حذف آزمون مدارس سمپاد (سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان)، نمونه دولتی و غیردولتی از زبان وزیر آموزش و پرورش منتشر و موجب خوشحالی برخی و نارضایتی عده ای دیگر شد، اما یک بام و دو هوای این تصمیم، سردرگمی والدین و دانش آموزان از یک سو و مسئولان و دست اندرکاران را از سوی دیگر به همراه داشته است.
وزارت آموزش و پرورش از زمان اعلام این تصمیم که مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش است، بارها و با قاطعیت تصریح کرده که دیگر آزمونی برای دانش آموزان ورود به پایه هفتم مدارس تیزهوشان، نمونه دولتی، خاص و غیردولتی برگزار نمی شود و این در حالیست که با قوت گرفتن این تصمیم، اخیرا صداهایی از نارضایتی برخی اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی از این اقدام شنیده شد.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در واکنش به تصمیم وزارت آموزش و پرورش مبنی بر حذف آزمون ورودی مدارس تیزهوشان در دوره اول متوسطه اعلام کرد که قرار شده این موضوع در شورای عالی پس از کارشناسی‌های لازم مطرح شود و هر تصمیمی که شورا اتخاذ کند، رویه اجرا باشد.
محمدرضا مخبر دزفولی همچنین بیان داشت: مقرر شد تا زمان تصمیم گیری نهایی شورای عالی انقلاب فرهنگی، هر گونه اقدام در این زمینه متوقف شود تا نگرانی‌های به وجود آمده مرتفع شود.
این اظهارات در شرایطی بیان شد که روابط عمومی و امور بین الملل وزارت آموزش و پرورش با تبلیغات گسترده و مصاحبه با شخصیت های برجسته علمی، دانشگاهی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر صحت این مصوبه تاکید کرده و آن را مناسب ترین راه برای بازگرداندن شادی و نشاط به دوره ابتدایی عنوان کرد.
البته مسئولان وزارت آموزش و پرورش در واکنش به اظهارات دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، چندان موضع دقیق و شفافی نگرفته و صرفا بر تصمیم خود پافشاری کردند تا جایی که وزیر آموزش و پرورش نیز هر گونه توضیح در این باره را به انتشار یک اطلاعیه رسمی موکول کرد.
تب تند این تصمیم با وجود نارضایتی ها، اندکی فروکش کرده بود که چند روز قبل یکی از اعضای شورای عالی فرهنگی در پیام توئیتری نوشت: جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای دانش آموزان سمپاد خوب بود و آنها را از نگرانی درآورد. اجمالا قرار شد آزمون دوره متوسطه اول برای امسال، مثل گذشته انجام گیرد و اصلاحات انجام گرفته توسط شورای عالی آموزش و پرورش برای سال های آینده به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شود.
این خبر بار دیگر موضوع حذف یا برگزاری آزمون ورودی پایه هفتم مدارس سمپاد را بر سر زبان ها انداخت و واکنش های بسیاری به همراه داشت، دانش آموزانی که خود را برای ورود به این مدارس آماده کرده بودند و شاید برخی از ذینفعان برگزاری آزمون، از این خبر عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خوشحال شدند و مراکز و موسسات خصوصی که بار دیگر بازار کسب و کار خود را پررونق دیده بودند، به سرعت وارد عمل شده و تبلیغات را از سر گرفتند.
اما در این میان مسئولان وزارت آموزش و پرورش نیز بین دو تصمیم شورای عالی آموزش و پرورش و شورای عالی انقلاب فرهنگی مردد و از نتیجه نهایی بی اطلاع بودند تا اینکه رئیس مرکز روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش در واکنش به مطلب عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرد که نشست اخیر شورای انقلاب فرهنگی، هیچ مصوبه ای نداشته و صرفا درباره اساسنامه سازمان استعدادهای درخشان، طرح موضوع شده است.
مرتضی نظری اظهار داشت: در این جلسه کلیات اساسنامه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و ادامه آن به جلسات بعد موکول شد؛ لذا مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش در خصوص حذف آزمون های سمپاد در دوره متوسطه اول کاملا پابرجا است.
وی یادآور شد: شورای عالی انقلاب فرهنگی جایگاه بسیار رفیعی دارد و مواضع رسمی شورا را باید از سایت رسمی یا دبیر این شورا شنید نه از توییت ها.
البته بر اساس ضوابط ، مصوبه حذف آزمون‌های ورودی مدارس سمپاد دوره اول متوسطه باید به امضای رئیس جمهوری برسد که در این میان عده ای از افرادی که در سال های گذشته در این مدارس تحصیل کرده و اکنون در مشاغل مختلف فعالیت دارند، با تجمع در مقابل مجلس شورای اسلامی از فعالیت این مدارس دفاع کرده و خواستار لغو مصوبه آموزش و پرورش از سوی رئیس جمهوری شدند.
** سخن آخر
به نظر می رسد اظهارات و نقطه نظرات متفاوت وزارت آموزش و پرورش و شورای عالی انقلاب فرهنگی که دو نهاد بزرگ تصمیم گیرنده نظام آموزشی هستند، باید به یک تعامل و همفکری برسد تا در این میان دانش آموزان به عنوان مخاطب اصلی تصمیم گیری ها آسیب نبینند.
برگزاری یا حذف آزمون ورودی پایه هفتم مدارس تیزهوشان آنقدر با اهمیت است که به اقدامات گسترده کارشناسی نیاز دارد، تا ضمن دریافت انتقادها و پیشنهادها در نهایت منجر به مصوبه ای شود که کفه نتایج مثبت آن بر موارد منفی، سنگینی کند.
از آنجا که تصمیم گیری درباره نظام آموزشی در بخش های مختلف از حساسیت ویژه برخوردار است اینک که حدود هفت میلیون و 500 هزار دانش آموز دوره ابتدایی مشمول مصوبه حذف آزمون ورودی پایه هفتم مدارس تیزهوشان، نمونه دولتی و غیردولتی شده اند، لازم است تا همه جوانب کار سنجیده شده و تصمیمی گرفته شود که در سال های آینده متولیان امر به این نتیجه نرسند که کاری عجولانه و شتابزده انجام داده اند، چرا که آسیب های ناشی از هر اقدام نادرست و بدون کارشناسی در رشد و بالندگی فرزندان این سرزمین بازدارنده خواهد بود.

اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  1,278 بازدید

  0 نظر

  درج: 30 فروردین 1397

  توسط: m.hosseini
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی سایت

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  نام:*
  ایمیل:*
  سوال: نام پایتخت ایران؟
  پاسخ:*
  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
  کتاب های لقمه
  سمپادیوم
  کنکوریوم
  مهارت معلمی دین و زندگی واقعا جامع کنکور فرهنگیان

  دسته بندی مطالب

  کتاب های تیزهوشان
  کتاب های تست پایه

  آخرین نظرات ارسالی

  سلام وقت بخیر استاد باقری مثل همیشه بی نظیر درمورد جمع بندی به
  بسیار خوب است من همه ی کتاب هایم را از اینجا می خرم
  سلام و وقت بخیر و خسته نباشید به اساتید مهر و ماه و به خصوص
  بسیار عالی . کلاس خیلی مفیدی بود و تشکر میکنم از استاد باقری

  آمار سایت

  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir