تعداد ابر سیاهچاله‌های کیهان بیشتر از تصور ماست

0
تعداد ابر سیاهچاله‌های کیهان بیشتر از تصور ماست
نفس های خودتان را حبس کنید: ممکن است تعداد ابرسیاهچاله های کیهان دو برابر آنچه تاکنون تصور می شد، باشد! به طور سنتی همواره تصور می شد اَبر سیاهچاله ها در مرکز کهکشان های بزرگ همانند کهکشان راه شیری خودمان وجود داشته باشند، اما اکنون یک مطالعه جدید نشان می دهد که ممکن است ابر سیاهچاله ها در مرکز کهکشان های کوتوله نیز موجود باشند.

به گزارش بیگ بنگ، داستان این کشف از سه سال پیش شروع شد، زمانی که اخترشناسان دانشگاه یوتا اَبرسیاهچاله ای را کشف کردند که در مرکز یک کهکشان کوتوله فوق متراکم مخفی شده بود. از آن زمان این کهکشان به عنوان کوچکترین کهکشانی که میزبان یک اَبرسیاهچاله در مرکز خود هست شناخته شده بود، اما اکنون همان تیم با کشف دو کهکشان کوتولۀ دیگر که حاوی ابرسیاهچاله مرکزی هستند به این نتیجه رسیده اند که شاید این اکتشاف در کهکشان های کوتوله آن قدرها هم ناشایع نباشد.

با تخمینی بالغ بر ۷ تریلیون کهکشان کوتوله در جهان قابل مشاهده، این کشف تعداد ابرسیاهچاله های کیهان را بسیار بیشتر از آنچه تاکنون دانشمندان تصور می کردند، افزایش خواهد داد. و نکتۀ تاثیرگذارتر اینکه بر خلاف اندازه خود این کهکشان های کوتوله، اَبرسیاهچاله مرکزی آنها جرمی به مراتب بیشتر از ابر‌ سیاهچاله مرکزی کهکشان خودمان -راه شیری- دارند. به گفته ی کریس آن سرپرست تیم تحقیق:« این موضوع بسیار هیجان انگیز است وقتی در موردش فکر کنید، این کهکشان های کوتوله اندازه ای در حدود ۰٫۱ درصد کهکشان راه شیری دارند در حالی که ابرسیاهچاله درونشان از ابر سیاهچاله کهکشان راه شیری بزرگتر است.» این تحقیق همچنین به سوالاتی در مورد خود کهکشانهای کوتوله نیز پاسخ خواهد داد.

وقتی اخترشناسان برای نخستین بار در سال ۱۹۹۰ کهکشان های کوتوله را کشف کردند چیزی عجیب توجه شان را به خود جلب کرد: کهکشان های کوتوله جرمی به مراتب بیشتر از جرم ستارگان قابل مشاهده شان داشتند. این مطالعه جدید پیشنهاد می کند که ابرسیاهچاله ها مسئول این جرم اضافه هستند و این یافته ها ممکن است منجر به راز گشائی از معمای پیدایش کهکشان ها از ابتدا گردد. "کریس آن” گفت: « ما هنوز به طور دقیق نمی دانیم که کهکشانها چگونه در طول زمان شکل گرفته و تکامل پیدا می کنند. این یافته ها می تواند به روشن شدن ِ چگونگی برخورد و ادغام کهکشانها با یکدیگر کمک کند.»

با استفاده از تکنیک اپتیک تطبیقی محققان به اندازه گیری جرم دو کهکشان کوتوله فوق متراکم به نامهای VUCD3 و MS9cO پرداختند و مشاهده کردند که سیاهچاله مرکز کهکشان VUCD3 شامل ۱۳ درصد جرم کل خود آن کهکشان و سیاهچاله مرکز کهکشان MS9cO شامل ۱۸ درصد جرم کل آن کهکشان می شد؛ در حالی که سیاهچالۀ مرکز کهکشان راه شیری چیزی حدود کمتر از ۰٫۰۱ درصد جرم کل کهکشان ما را شامل می شود. این یافته ها در تضاد با این ایده بود که کهکشان های کوتوله فقط خوشه های بزرگ ستاره ای هستند که از صدها هزار ستاره که همزمان به وجود آمده اند، تشکیل شده است و بیشتر از این ایده پشتیبانی می کند که کهکشان های کوتوله باقی مانده ی تکه پاره و بلعیده شدن کهکشانها توسط گرانش ِ کهکشان های بزرگتر هستند.

به گفته ی آنیل ست از دیگر اعضای این تیم تحقیقاتی:« می دانیم که کهکشانها همواره از طریق ادغام و ترکیب شدن با یکدیگر در طول زمان تکامل پیدا می کنند، همانطور که کهکشان راه شیری در حالی که داریم با هم صحبت می کنیم در حال بلعیدن کهکشان های دیگر است. تصویر کلی ما از نحوه ی تکامل کهکشانها این است که کهکشان های کوچکتر با هم ادغام شده و کهکشان های بزرگتر را شکل می دهند، اما تاکنون شواهد دقیقی از این ادعا نداشتیم و اکنون با مطالعۀ این کهکشان های کوتولۀ فوق متراکم قادر خواهیم بود به گذشته نگاه کنیم و بفهمیم که چه اتفاقاتی در گذشته رخ داده است.» کهکشان های کوتوله هر چند ممکن است بسیار کوچک باشند، اما می توانند پاسخ سوالات بزرگی راجع به کیهان را در خود داشته باشند. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ Astrophysical  منتشر شده است.
اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  1,345 بازدید

  0 نظر

  درج: 12 اردیبهشت 1396

  توسط: jadda
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی سایت

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  نام:*
  ایمیل:*
  سوال: نام پایتخت ایران؟
  پاسخ:*
  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
  کتاب های لقمه
  سمپادیوم
  کنکوریوم
  مهارت معلمی دین و زندگی واقعا جامع کنکور فرهنگیان

  دسته بندی مطالب

  کتاب های تیزهوشان
  کتاب های تست پایه

  آخرین نظرات ارسالی

  گمنام امروز, 10:53
  خوش به حالتون شهید هادی شهید معجزه هاست ، معجزه میکنه ، ناممکن
  سلام من فقط یه سال تا سال کنکورم باقی مانده و تا حالا هیچی
  سلام وقت بخیر ، واقعا عالی بود کلاساشون پر از مطالب مفید و کلا
  لطفا این کتاب رو برای پایۀ یازدهم و دهم رشتۀ هنر هم موجود کنید.
  سلام.چاپ ۱۴۰۳ این کتاب را کی منتشر میکنید؟
  بهترین ماشین کدام است

  آمار سایت

  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir