7 راه برای لذت بردن از یادگیری و مطالعه

0
مطالعه و یادگیری دروس برای اغلب افراد کاری خسته کننده است ، حتما برایتان پیش آمده است که وقتی کتاب درسی را به دست می گیرید خوابتان می گیرد و درس خواندن را تا شب امتحان به تعویق می اندازید.
حتی افراد شاغل هم از مطالعه برای افزایش اطلاعات و پیشرفت در کارشان اجتناب میکنند و پیش آمده است که برخی از آنها برای فرار از آموزش مطالب جدید کلا شغلشان را تغییر میدهند.

با خودتان فکر کنید اگر میتوانستید از یادگیری لذت ببرید ، چقدر فرصت های جدید و موقعیت های عالی برایتان فراهم می شد؟ نه تنها میتوانستید از حضور در کلاس درس لذت ببرید بلکه  مطالعه برای کنکور و پذیرفته شدن در دانشگاه های و رشته های تراز اول کشور هم به راحتی برایتان امکان پذیر می شود.

لذت بردن از یادگیری اولین پله برای شروع رشد و ترقی و توسعه فردی است.

افرادی که واقعا از یادگیری لذت می برند میتوانند خیلی بهتر در درس و کارشان پیشرفت کنند و اعتماد به نفسشان افزایش پیدا میکند.
چگونه از یادگیری لذت ببریم ، بحثی است که نیاز به یادگیری یکسری نکات دارد. در ادامه مقاله این نکات مهم را با شما در میان می گذاریم تا لذت بردن از یادگیری را بیاموزید.

-هر کسی سبک یادگیری خودش را دارد-
سبک یادگیری هر کسی با دیگران متفاوتت است با پیدا کردن سبک یادگیری خودتان میتوانید روال آموزش را خوشایندتر کنید. مثلا برخی با دیدن بهتر یاد میگیرند یعنی اگر یادگیری همراه با تصاویر و ویدئوهای آموزشی باشد میتوانند از یادگیری لذت ببرند. در نتیجه برای این افراد دیدن فیلم ها و ویدئوهای آموزشی خیلی بهتر از مطالعه است و باعث می شود از یادگیری لذت ببرند.

برخی افراد یادگیریشان به روش شنوایی است و گوش دادن به پادکست ها و فایل های صوتی اموزشی بهترین روش برای آن ها محسوب می شود بنابراین به جای خواندن کتاب زمانی که کتابها را به صورت صوتی گوش کنند ، یادگیری برایشان لذت بخش خواهد شد.
یکی از بهینه ترین روش ها برای یادگیری ترکیب دیدن و شنیدن است یعنی همزمان با گوش دادن به دروس ، تصاویر مربوط به آن را هم مرور نمایید.
 
-همراه با دوستان از یادگیری لذت ببرید-
شاید  یکی از دلایلی که نمیتوانید از یادگیری لذت ببرید این است که خودتان را در اتاق حبس می کنید و مجبور میکنید به تنهایی درسها را مطالعه کنید. یکی از روشهایی که میتواند یادگیری را تبدیل به فعالیتی لذت بخش کند ، یادگیری گروهی همراه با دوستان است. شما میتوانید برای خواندن یک مطلب خاص باهم هماهنگ شوید ، مشکلات هم را رفع کنید و از هم امتحان بگیرید.

البته برای مطالعه گروهی باید شخصی را انتخاب کنید که تقریبا هم سطح شما باشد تا خیلی جلو افتادن یا خیلی عقب ماندن او شما را کلافه و بی انگیزه نکند و از همراهی با او لذت ببرید. مکان مطالعه را میتوانید نوبتی انتخاب کنید مثلا هر از گاهی به خانه هم بروید یا کافه و کتابخانه ای را به نوبت انتخاب کنید و باهم به آنجا بروید.
-در صورت نیاز کمک بخواهید-
گاهی درک برخی از مسائل درسی چالش برانگیز می شود و از آنجایی که بهره وری لازم برای جلوبردن مطالب درسی را ندارید ، کم کم از آن درس یا مبحث زده می شوید قبل از چنین اتفاقی از معلمتان کمک بخواهید تا شما را بیشتر راهنمایی کند، خواهر و برادر بزرگتر یا دانشجوی ممتاز کلاس یا سال بالایی ها میتوانند در زمینه حل شدن مشکل به شما کمک کنند .  یا در صورت لزوم سی دی آموزشی مربوط به آن بخش را تهیه کرده و گوش دهید. زمانی که گره مشکل شما باز شود میتوانید با انگیزه و علاقه بیشتر به ادامه یادگیری خود برسید.
 
-برای لذت بردن از یادگیری هدف گذاری کنید-
برای رسیدن به موفقیت مالی در بسیاری از زمینه ها نیاز به تحصیلات تا سطوح مختلف متناسب با هدفتان دارید. دوران دبیرستان و دانشگاه مسیری است که شما را برای رسیدن به هدفتان آماده می کند تا در آینده شغل رویایی خودتان را داشته باشید.
برای آینده خود هدف گذاری کنید تا برایتان مشخص شود بعد از دبیرستان یا بعد از دانشگاه دوست دارید چه کاری انجام دهید.

برای پیدا کردن شغلهای مناسب با روحیات خودتان میتوانید از مشاوران استعداد یابی کمک بگیرید تا متوجه بشوید چه کارهایی برای شما مناسب است. اگر شغل آینده خودتان را متناسب با استعدادها و روحیه خودتان انتخاب کنید و هدفتان مشخص باشد از آنجا که میتوانید درس خواندن و یادگیری بخشی از پروسه رسیدن به هدفتان است ، برایتان لذت بخش خواهد شد.

برای این که مسیر کمتر خسته کننده شود و هیجان لازم را داشته باشید میتوانید با هدف گذاری های کوتاه مدت ، مسیر را جذاب تر کنید.
مثلا اگر هدف بلند مدت شما قبولی در رشته پزشکی یا پرستاری است ، هدف کوتاه مدتتان میتواند گرفتن بالاترین نمره در درس زیست شناسی باشد.  به این ترتیب یادگیری برای شما تبدیل به پلی برای رسیدن به هدفتان خواهد شد.

از آنجایی که پیشرفت شغلی برابر است با درآمد بیشتر و زندگی راحت تر و پیشرفت در کار در گرو یادگیری است بنابراین از یادگیری در مسیر پیشرفت و استفاده از امکاناتی که دیگران توانایی رسیدن به آن ها را ندارند ، میتواند یادگیری را برایتان لذت بخش تر کند.

-در فعالیت های غیر درسی شرکت کنید-
یادگیری شما نباید صرفا یک بعدی باشد ، یادگیری فقط در کلاس و کتاب درسی نیست . فعالیت های غیر درسی راهی بسیار خوب برای آشنا شدن با افراد جدید و یادگیری مهارت های اجتماعی و انسانی است. سعی کنید در گروههایی که با علاقمندی های شما سازگاری دارند عضو شوید مثلا خوانندگی یا نویسندگی ، هنر یا موسیقی.

عضویت در گروههایی که اشتراکات زیادی با شما دارند باعث می شود مسیر یادگیری برای شما لذت بخش تر شود و زندگیتان یک بعدی  پیش نرود. به علاوه آشنا شدن با افراد جدید همیشه فرصت های جدید و بهتری در زندگیتان بوجود می آورد.
 
-کتاب غیر درسی بخوانید-
بخشی از مطالعات روزانه تان را به خواندن کتابهای غیر درسی متناسب با علاقمندی های خودتان اختصاص دهید . کتار بهترین دوست انسان است ، شما با خواندن کتاب های تاریخی و علوم و روانشناسی و غیره میتوانید دیدگاه بسیار باز تر و گسترده تری نسبت به مسائل پیرامونی خود پیدا کنید. کتاب خواندن به صورت گروهی و سپس جلساتی برای صحبت در مورد برداشت های شخصی میتوانید لذت کتابخوانی را برای شما بیشتر کند.
 
-استفاده از تکنولوژی-
استفاده از تکنولوژی فرصتی است که نسل قدیم از آن بی بهره بودند. تکنولوژی و استفاده از انواع امکانات نرم افزاری و مولتی مدیا به شما کمک می کند به سطحی بسیار گسترده و متنوع از مطالب آموزشی در مورد مطالب مورد نظرتان برسید.
اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  1,214 بازدید

  0 نظر

  درج: 19 مهر 1401

  توسط: u-143390
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  نام:*
  ایمیل:*
  سوال: نام خلیج جنوبی ایران؟
  پاسخ:*
  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
  کتاب های واقعا جامع انسانی
  همراه من
  کنکوریوم
  کتاب های لقمه

  دسته بندی مطالب

  کتاب های موضوعی
  کتاب های پاور تست

  آخرین نظرات ارسالی

  فقط تنها مشکلی که هست نمیدونم هجده سالگی کیو انتخاب کنم به
  سلام وقتتون بخیر با پرداخت این مبلغ 740 تومان جلد 1 شامل درسنامه
  سلام. ایا این کتاب تو چاپ 1403 ویرایش شده؟؟
  سلام کنکور خارج اردیبهشت رو نمی زارین؟
  لطفا صادقانه و بدون هیچگونه تبلیغی به سوالی که دارم جواب بدید
  من پرستاری میخوامممممم

  آمار سایت

  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir