قدرت تمرکز و اهمیت آن

0

کمبود قدرت تمرکز چه تاثیری بر زندگی ما می‌گذارد؟
دوران امتحانات را بیاد آورید.کتاب خود را برمی‌دارید تا مطالعه را شروع کنید.اما خیلی زود احساس گرسنگی کرده و به آشپزخانه می روید تا چیزی بخورید.
باز دوباره بر می‌گردید تا مطالعه کنید اما این بار صدای تلویزیون توجه شما را به خود جلب می کند.دوباره به سراغ تلویزیون می روید.همه این اتفاقات فقط و فقط یک دلیل دارند و آن هم نداشتن تمرکز کافی است.زمانی که فرد با تمرکز کارهایش را انجام می دهد، عوامل بیرونی او را تحت تاثیر قرار نمی دهند.پس می‌توان گفت فردی که از قدرت تمرکز خود آگاه است و آنرا پرورش داده، به خوبی از پس کارهایش برمی آید.شما هم اگر می‌خواهید افکار هدفمند و ذهن قدرتمندی داشته باشید، باید تمرکز خود را افزایش دهید.

چرا داشتن ذهنی متمرکز ضروری است؟
هرچند گاهی وقت‌‌ها ویروس‌هایی مثل کرونا را به خورد هم نوعان خود می دهیم.اما ما انسان‌ها تقریبا تنها مخلوقاتی هستیم که توانایی درمان خطرناک‌ترین بیماری‌ها را داریم.اما زمانی می‌توانیم از این هدیه به خوبی استفاده کنیم که از قدرت تمرکز خود آگاه باشیم و از ان استفاده کنیم.برای مثال پزشکی را تست تصور کنید که در اتاق عمل در حال جراحی یک بیمار است.
بعنوان یک پزشک یا هر کسی که شغل حساس و مهمی دارد ما باید نخست یاد بگیریم که چگونه تمرکز کنیم؟اما چه اتفاقی می‌افتد اگر ذهن این پزشک پر از افکار بیهوده و اضافه باشد و او نتواند بر روی کاری که انجام می‌دهد تمرکز کند؟داشتن یا نداشتن تمرکز  گاهی اوقات به اندازه جان انسان‌ها اهمیت پیدا می‌کند.

چگونه ذهنی متمرکز داشته باشیم؟

اولین قدم برای داشتن ذهنی متمرکز و لذت بردن از قدرت تمرکز، پاک کردن مغز از افکار اضافی است.یکی از مهمترین دلایلی که باعث عدم تمرکز و حواس پرتی فرد می شود، خمین افکار اضافی هستند.احتمالا برای همه شما هم پیش آمده که در حال انجام کاری باشید، اما ذهنتان جای دیگری مشغول باشد.
این موضوع نه کمکی به پروژه شما می کند، و نه به شما اجازه می دهد کخ از شامتان لذت ببرید.نشخوار فکری یا Rumination مهمترین پیامد اینگونه افکار اضافی است.

راه حل چیست؟
اما برای مقابله با این مشکل بهتر است که زمان‌هایی از روز را به فکر کردن به این موضوعات اختصاص دهید.اینگونه نیازی نخواهد بود در زمانی که برای استراحت در نظر گرفته‌اید به این موضوع فکر کنید.راه حل دوم این است که سعی کنید کارهایتان را با جدیت بیشتری انجام دهید.این یعنی زمان انجام کارهایتان تمام تمرکز خود را معطوف به وظایفی که بر عهده داریم بکنیم.
این کار نه تنها قدرت تمرکز را در شما افزایش می دهد، بلکه باعث افزایش کیفیت کارهای شما و رضایت سایر اعضای خانواده خواهد شد!

تاثیر تمرکز بر حافظه
جالب است بدانید که حافظه شما زمانی به خوبی کار خواهد کرد که تمرکز کافی دارید.حتما این تجربه را داشته‌اید که در در حین جلسه امتحان مواردی را که به خوبی مطالعه کرده بودید به خاطر نیاورید.اما چند بار پیش آمده که سعی کنید با استفاده از قدرت تمرکز خود آنرا بیاد بیاورید؟تمرکز داشتن هنگام مطالعه و سر جلسه امتحان یکی از بهترین روش‌هایی است که به موفقیت ما در امتحانات کمک خواهد کرد.مثلا یکی از بهترین راه‌های افزایش تمرکز هنگام تست زدن حفظ آرامش و خونسردی است.
برای استفاده از این تکنیک کافی‌است به چیزهای مثبتی که در زندگی‌تان وجود دارد و افرادی که دوستشان دارید فکر کنید.البته برای اینکه از قدرت تمرکز برای بهبود عملکرد حافظه‌مان استفاده کنیم، بهتر است در زمان مطالعه هم با تمرکز کافی درس بخوانید.

تاثیر قدرت تمرکز بر آرامش فردی
قدرت تمرکز ما فقط به بهتر انجام دادن کارهای روزمره خلاصه نمی شود.تمرکز چیزی فراتر از اعمال روزانه و دنیای مادی ماست.داشتن تمرکز کافی می‌تواند روح شما را به آرامش برساند.یکی از بهترین راه های افزایش تمرکز و تقویت روح آموزش مدیتیشن است.مدیتیشن در هر فرمی که باشد می تواند تمرکز شما را تا حد بسیار زیادی افزایش دهد.بسیاری افراد از مدیتیشن به عنوان یکی از بهترین تمرین های افزایش تمرکز و آرامش یاد می کنند.چرا که این کار نه تنها تمرکز شما را افزایش می‌دهد، بلکه به شما کمک می کند تا احساس راحتی بیشتری داشته باشید و استرس های اضافی را از خود دور کنید.

جمع بندی
به طور خلاصه می‌توان گفت که قدرت تمرکز به بهتر انجام شدن کارهای شما کمک می‌کند.هرکاری اگر با داشتن ذهنی متمرکز انجام شود، تاثیر و نتیجه بهتری خواهد داشت.پس شما هم اگر به دنبال موفقیت هستید، از تمرکز و تاثیر آن بر زندگی غافل نشوید.
اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  553 بازدید

  0 نظر

  درج: 29 آذر 1400

  توسط: u-120852
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی سایت

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  نام:*
  ایمیل:*
  سوال: نام پایتخت ایران؟
  پاسخ:*
  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
  کتاب های لقمه
  سمپادیوم
  کنکوریوم
  مهارت معلمی دین و زندگی واقعا جامع کنکور فرهنگیان

  دسته بندی مطالب

  کتاب های تیزهوشان
  کتاب های تست پایه

  آخرین نظرات ارسالی

  سلام چرا QR CODEرو اسکن میکنم چیزی برای کارنامه باز نمیشه
  سلام وقت بخیر ببخشید پس کی برنامه صدورکارنامه فعال میشه؟؟
  سلام وقتتون بخیر باشه و خدا قوت یعد از ثبت سفارش ، سفارش چند روز
  سلام به نظر شما سوالاش قابل اعتماده و میشه از همینا تو ازمون
  ممنون از مقاله خیلی خوبتون برای پیدا کردن پربازده ترین و

  آمار سایت

  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir