روشی ساده برای حفظ کردن لغات انگلیسی

0

به دلیل تفاوت قابل توجهی که بین زبان انگلیسی و زبان فارسی وجود دارد،حفظ کردن لغات انگلیسی یکی از دشوار ترین کار‌ها برای فارسی زبانان می باشد.همواره دانشجویان و دانش آموزان به دلیل عدم توانایی شان در حفظ کردن لغات انگلیسی از پس آزمون های مهم زندگی شان بر نمی آیند.
با استفاده از این روش می توانید در کمترین زمان ممکن بیشترین تعداد لغت ر به خاطر بسپارید.حافظه انسان بسیار شگفت انگیز می باشد ولی عده محدودی از انسان‌ها می توانند از این حافظه شگفت انگیز استفاده کنند.
در این مقاله به شما آموزش می دهیم که فارغ از سبک یادگیری شما، چطور با استفاده از حافظه شگفت انگیزتان دشوار‌ترین لغات را به خاطر بسپارید و هرگز فراموش نکنید.

روش کدینگ یا رمزگردانی در حفظ کردن لغات انگلیسی
وقتی ما یک لغتی را می خوانیم آن لغت در حافظه کوتاه مدت ما به صورت معلق می ماند.و با گذشت چند روز آن لغت را فراموش می کنیم.برای مثال ما لغت MARVEL را می‌خوانیم.
این لغت به صورت معلق در حافظه کوتاه مدت ما می ماند.در اینگونه مواقع ما باید یک مسیر بین حافظه کوتاه مدت و بلند مدت بسازیم.
تصور کنید که شهر تهران حافظه بلند مدت شما و اصفهان حافظه کوتاه مدت شما می باشد.برای سفر از اصفهان به تهران باید یک مسیر آشنا را در صورت وجود انتخاب و یا در صورت عدم وجود بسازیم.در مورد حافظه هم دقیقا همینطور می باشد.وقتی یک لغتی را می خوانیم آن لغت وارد حافظه کوتاه مدت مان می شود. حال باید یک مسیر آشنا برای انتقال آن لغت به حافظه بلند مدتمان برگزینیم.پس کدینگ یعنی ساختن و یا انتخاب کردن یک مسیر آشنا برای انتقال مفاهیم از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت.

نقش تصویر سازی 
تصویر سوم حفظ کردن لغات انگلیسی برای کسانی که زبان انگلیسی را بلد نیستند، لغات انگلیسی بدون معنا و مفهوم خاص می باشد.همانطور که میدانیم اولین قدم برای به کار اندازی حافظه تصویر سازی می باشد.وقتی یک لغت درون ذهن ما تصویری را ایجاد نکند، یادگیری آن غیر ممکن می شود.پس در این مرحله باید کاری را انجام دهیم که لغات انگلیسی درون ذهن ما صاحب تصاویر آشنایی شوند.مغز ما تصاویر را بهتر دریافت و تحلیل می کند. به اصطلاح زبان مغز زبان تصاویر می باشد.
بد نیست بدانید که مغز ما تصاویر را چهار برابر بیشتر از متن به خاطر می‌سپارد. برای همین هم تبدیل کردن لغات به عکس و یا حداقل عکس دار کردن آنها می‌تواند به ما در حفظ کردن آنها کمک کند.

قدم اول در حفظ کردن لغات انگلیسی با کدینگ و تصویرسازی
در این قدم باید لغات انگلیسی که بدون تصویر هستند را تصویر دار کنیم.برای حفظ کردن لغات انگلیسی باید آن‌ها را به ایده‌ها و مفاهیم ملموس تبدیل کنیم.
با این کار مسیری را بین حافظه کوتاه مدت و بلند مدتمان ساخته‌ایم. مجموعه این کارها باعث خواهد شد تا ذهن ما به لغات جدید انگلیسی دیگر به چشم یک کلمه بی روح نگاه نمی‌کنیم. بلکه بدین ترتیب آنها به یک تصویر زنده در ذهن ما تبدیل خواهند شد که حالا به حفظ کردنشان برای ما ساده‌تر است.

تصویرسازی ما باید چگونه باشد؟

در این روش وقتی یک لغتی را می شنویم باید آن لغت ما را یاد واژه ای بیندازد که در حافظه بلند مدتمان قرار دارد.
برای درک بهتر این موضوع یک مثال می زنم:
تا به حال در یک روز ابری به شکل ابرهای درون آسمان نگاه کرده‌اید؟ در حال عادت ابرها قرار نیست جز باران ما را به یاد چیز دیگری بیندازند. اما اگر خوب دقت کنیم، متوجه می‌شویم که انگار هرکدام از آنها تصویری را برای ما تداعی می‌کنند.
استفاده از تصویرسازی برای حفظ کردن لغات انگلیسی هم باید به همین شکل باشد. این یعنی هر لغت باید درون ذهن ما تصویری را تداعی کند. تصویری که به ما کمک می‌کند تا معنا و کاربرد آن لغت را بیاد بیاوریم. پس سعی کنید تصاویر انتخابی شما به قدری نزدیک به خود کلمات  باشد تا به محض دیدن آنها معنای کلمات یادمان بیاید.


مثال برای حفظ کردن لغات به روش کدینگ
 
لغت اول:
marvel: معجزه
تلفظ: مارول
کد: حضرت موسی برای معجزه کردن مار ول می کرد. پس مارول به معنای معجزه می باشد.

لغت دوم:
besiege: محاصره کردن
تلفظ: بِسیج
کد: بسیج کل شهر را محاصره کرد.

لغت سوم:
absorb:جذب کردن
تلفظ:  ابسُرب
کد: آب سربو جذب میکنه. پس absorb به معنای جذب کردن می باشد.

لغت چهارم:
shriek: فریاد کشیدن
تلفظ: شریک
کد: وقتی مردم شِرِک (شخصیت کارتنی) را می دیدند فراید می کشیدند.

حفظ کردن لغات انگلیسی با برنامه ریزی
اما استفاده از کدینگ تنها راه یاد گرفتن لغات انگلیسی نیست. یکی دیگر از تکنیک هایی که برای حفظ کردن لغات انگلیسی می‌توانیم از آنها بهره ببریم، برنامه ریزی برای مرور لغات است. برای استفاده از این استراتژی لازم است که یک دفترچه برای خود تهیه کنید. سپس هرگاه که در حال مطالعه یک متن به زبان انگلیسی هستید و یا یک فیلم را به زبان انگلیسی تماشا می‌کنید، لغات جدیدی که می‌بینید یا می‌شنوید را درون دفترچه یادداشت کنید.

اما در هنگام یادداشت این لغات بهتر است که به این نکات حتما توجه داشته باشید:
سعی کنید حتما لغات را در قالب جمله یا عبارتی که در آن بکار رفته‌اند بنویسید.
بهتر است که هر صفحه را به یک یا دو کلمه جدید اختصاص بدهید، اینگونه اگر بعدا کاربرد جدیدی از آن کلمه را دیدید می‌توانید آنرا هم به صفحه مورد نظر آن لغت اضافه کنید.
سعی کنید هر هفته یا هفته‌ای دوبار لیست یادداشت شده در دفترچه را مرور کنید تا رفته رفته آنرا به خاطر بسپارید.

از مکالمه کردن غافل نشوید
یکی دیگر از راه‌هایی که می‌تواند در حفظ کردن لغات انگلیسی تا حد بسیار زیادی موثر باشد، استفاده از آنها در مکالمات روزمره انگلیسی است. برای اینکار بهتر است که قبل از هر جلسه مکالمه به زبان انگلیسی، یکبار دفترچه لغات خود را مرور کنید. سپس با خودتان عهد کنید که یک یا دو تا از لغات جدید را حتما در مکالمات امروزتان استفاده خواهید کرد. پس اگر تا الان چند کاربرد جدید از لغت مورد نظر را یاد گرفته‌اید، بهتر است که قبل از کلاس هم با سرچ در گوگل سایر کاربرد ‌های آنرا هم پیدا کنید. اینگونه استفاده از لغات جدید توسط شما دقیق تر و صحیح تر خواهد بود.
دلیل اصرار ما بر استفاده از لغات در مکالمه این است که شما با این کار یک لغت را اصطلاحا درون ذهنتان فعال کرده‌اید. این فعال کردن باعث خواهد شد تا لغت جدید به حافظه بلند مدت ما انتقال پیدا کند و یادگیری سریع تری داشته باشیم. در نتیجه دفعه بعدی که با این لغت در متن یا هنگام صحبت با فرد دیگری روبرو شویم، می‌توانیم به راحتی معنای آنرا به خاطر بیاوریم.

تا می‌توانید فیلم ببینید
تماشای فیلم و سریال به زبان انگلیسی علاوه بر اینکه برای ما سرگرم کننده و جذاب است، تا حد بسیار زیادی هم برای حفظ کردن لغات انگلیسی موثر است. پیش تر در مورد اهمیت تصویری سازی در یادگیری لغات انگلیسی صحبت کردیم. اما بد نیست بدانید که زمانی که ما یک فیلم یا سریال یا انیمیشن را تماشا می‌کنیم، در ذهن ما یک خاطره در مورد آن ثبت خواهد شد. خاطره سازی در ذهنمان هم با ما کمک خواهد کرد تا جزییات چیزی که تماشا کرده‌ایم را ساده‌تر به یاد بیاوریم.
حالا اگر در هنگام تماشای فیلم یا سریال چند لغت جدید هم به چشممان خورده باشد، یادآوری معنای آنها برای ما ساده‌تر خواهد بود. برای همین هم تماشای فیلم و سریال به زبان انگلیسی، برای زبان آموزان چیزی فراتر از یک سرگرمی است. حال که با این تکنیک آشنا شدیم، بهتر است به نکات زیر هم توجه داشته باشیم:
اگر هنوز خیلی سطح انگلیسی شما بالا نیست، بهتر است که با زیرنویس انگلیسی فیلم و سریال را تماشا کنید.
دفترچه یادداشت لغات را برای یادداشت کردن لغات جدید فراموش نکنید.
برای راحتتر شدن یادآوری، می‌توانید نام کاراکتری که دیالوگ را گفته هم در کنار آن بنویسید.
بهتر است برای شروع انیمیشن‌ها را تماشا کنید.
دیدن فیلم را به برنامه خود اضافه کنید و در انجام آن تداوم داشته باشید.

برای حفظ کردن لغات انگلیسی دست به قلم شوید!
درست به همان اندازه که استفاده از لغات انگلیسی در مکالمه می‌تواند یادگیری و یادآوری آنها را ساده‌تر کند، استفاده از آنها در نوشتار هم می‌تواند چنین نقشی را ایفا کند. البته اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، استفاده از کلمات جدید هنگام نوشتن چیزی، بهترین راه برای حفظ کردن لغات انگلیسی به شمار می‌رود. اگر با ما مخالف هستید بهتر است که این ۳ دلیل را هم مطالعه کنید:
دلیل اول این است که شما درست مثل مکالمه، کاربرد لغات را هم یاد خواهید گرفت. اما با یک تفاوت بزرگ. هنگام نوشتن یک متن شما زمان بیشتری برای سرچ کردن و آشنا شدن با کاربردهای مختلف یک کلمه در اختیار دارید. به همین دلیل هم می‌توانید بهتر از لغات جدید استفاده کنید. همچنین شما وقت بیشتری هم برای پرورش دادن و آماده کردن عبارت درون ذهنتان خواهید داشت. در نهایت هم اگر مرتکب اشتباهی شدید، به راحتی می‌توانید آن را ویرایش کنید.

دلیل دوم اما این است که شما ممکن است هنگام نوشتن یک متن به انگلیسی، به دنبال برخی لغات دیگر هم در دیکشنری بگردید. این عامل سبب خواهد شد که شما علاوه بر اینکه از لغات جدیدی که آموختید استفاده می‌کنید و کاربرد آنها را درک می‌کنید، حتی کلمات بیشتری هم یاد بگیرید. یعنی به عبارتی یک تیر و چند نشان!

دلیل سوم هم این است که شما برای مکالمه کردن حتما نیاز به یک پارتنر دارید، در حالی که چنین چیزی در هنگام نوشتن یک متن انگلیسی صدق نمی‌کند. شما می‌توانید درون دفترچه خاطرات یا سررسید خود هر روز چند خطی در مورد همان روز بنویسید. تنها کافی است سعی کنید از روز خود داستانی بسازید و در آن داستان از لغات جدید استفاده کنید. آنگاه به همین سادگی توانسته‌اید لغات جدید را هم به کار ببرید.

برای حفظ کردن لغات انگلیسی آنها را تکرار کنید
یکی از راه‌هایی که می‌تواند یادگیری لغات جدید را برای شما ساده‌تر بکند، تکرار آنهاست. اما این تکرار باید چگونه باشد؟ دفترچه لغات را که حتما به یاد دارید؟ کاری که شما باید بکنید این است  که هر چند وقت یکبار از روی لغاتی که در این دفترچه یادداشت کرده‌اید بخوانید و صدای خود را ضبط کنید. سپس در مسیر خانه یا محل کار، صدای خودتان را گوش دهید. بدین ترتیب لغت‌های جدید به حافظه بلند مدت شما انتقال خواهند یافت.

جمع بندی
یادگیری لغات یک زبان جدید بدون شک اولین قدم برای استفاده صحیح از آن زبان به حساب می‌آید. همچنین اگر در شرایطی مثل جمع بندی کنکور هستید، آشنایی با روش‌های یادگیری لغات به شما کمک خواهد کرد. به همین دلیل هم ما در این مقاله سعی کردیم برخی از استراتژی‌هایی که به شما در حفظ کردن لغات انگلیسی کمک می‌کنند را بیاموزیم.
اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  1,115 بازدید

  0 نظر

  درج: 19 آبان 1400

  توسط: u-120852
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی سایت

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
  کتاب های لقمه
  سمپادیوم
  کنکوریوم
  مهارت معلمی دین و زندگی واقعا جامع کنکور فرهنگیان

  دسته بندی مطالب

  کتاب های تیزهوشان
  کتاب های تست پایه

  آخرین نظرات ارسالی

  خیلی عالیه خیلی عالیه
  سلام کنکوریوم تجربی کنکور ۱۴۰۳ کی موجود میشه؟ سلام کنکوریوم
  نروژی اولی از راسته یا چپ؟ نروژی اولی از راسته یا چپ؟
  سلام وقت بخیر،بیخشید این کتاب تا اوایل بهمن موجود میشه خواهشا

  آمار سایت

  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir