گروهی درس بخوانیم!

0

کافی است امتحان کنید تا ببینید دوره کردن گروهی مطالب قبل از امتحان یا تمرین برای سخنرانی در حضور دوستان تان چه تاثیر شگرفی بر عملکرد شما میگذارد
گروهی درس خواندن یکی از روش های موثر یادگیری است. به این دلیل که هر یک از اعضای گروه دیدگاه مخصوص به خودش را دارد و اعضا می توانند از یکدیگر یاد بگیرند. چند بار برای خودتان پیش آمده که مطلبی را متوجه نمی شدید، اما وقتی دوستتان آن را به شما توضیح داد؛ به خوبی یاد گرفتید؟
کافی است امتحان کنید تا ببینید دوره کردن گروهی مطالب قبل از امتحان یا تمرین برای سخنرانی در حضور دوستان تان چه تاثیر شگرفی بر عملکرد شما میگذارد. در ادامه قصد داریم راه و روش مطالعه گروهی و مزایای آن را به شما معرفی کنیم.

مزایای مطالعه گروهی
در لیست زیر چند نمونه از تاثیرات عالی مطالعه گروهی را می خوانید.

دیگر از بابت کامل نبودن جزوه نگرانی ندارید!
با مطالعه گروهی می توانید یادداشت هایی را که در کلاس نوشتید، با جزوه بقیه اعضای گروه مقایسه و کامل کنید. با این روش دیگر مطالب مهمی را که از نوشتن آن ها جا مانده اید، از دست نمی دهید.

در استعداد های همدیگر شریک می شوید

می دانید که هر کس دیدگاه و استعداد های مخصوص به خود را دارد. هنگام گروهی درس خواندن می توانید از نظرات هم استفاده کنید و دانسته های خود را به اشتراک بگذارید.

تاثیرات روحی-روانی مطالعه گروهی را دست کم نگیرید
مدرسه، درس، امتحان و نمره، همه آن ها استرس زا هستند. اما بودن در جمع دوستانی که شرایطی مشابه با شما دارند، از میزان اضطراب می کاهد و انگیزه یادگیری را تقویت می نماید. حتی اگر زمانی مریض بودید و نتوانستید در کلاس حاضر شوید؛ می توانید از یاری دیگر اعضای گروه استفاده کنید.

مطالب بیشتری یاد می گیرید
همواره گفته اند یک دست صدا ندارد. وقتی به جای مطالعه انفرادی، در قالب یک گروه و با چند دانش آموز دیگر درس می خوانید؛ پتانسیل و نیروی انسانی بیشتری برای یادگیری مطالب فراهم می گردد. پس در مدت زمان معلوم مطالب بیشتری یاد می گیرید.
یکی از روش های مطالعه گروهی این است که هر کدام از اعضای گروه در خصوص موضوعات خاصی تحقیق و مطالعه می نمایند و بعد خلاصه ای از آن چه خواندند، به دیگر اعضای گروه منتقل می نمایند. با این روش دانش آموزان در مدت زمان کم، مطالب زیادی یاد می گیرند. پس سرعت و بازده مطالعه افزایش می یابد.

درس خواندن جالب می گردد!
می توانید به تنهایی ساعت هایی طولانی در کتاب خانه سپری کنید. تصور کنید این کار چقدر کسالت آور و خسته نماینده خواهد بود. اما مطالعه گروهی و درس خواندن با دوستان تان محیطی شاد و لذت بخش برای یادگیری فراهم می نماید.

نحوه تشکیل گروه های مطالعه
حالا که با مزایای مطالعه گروهی آشنا شدید، می خواهیم نحوه تشکیل گروه های مطالعه را توضیح دهیم.

تعداد اعضا
بهتر است تعداد اعضا بین 4 تا 6 نفر باشد. زیرا در گروه های با تعداد کمتر، بیشتر امکان دارد که اعضا به جای درس خواندن مشغول مصاحبه شوند. از طرفی در گروه های با تعداد بیشتر هم ممکن است همه اعضا نتوانند مشارکت داشته باشند و هرج ومرج ایجاد گردد. پس گروه های 4 تا 6نفره کمتر به مصاحبه های خارج درسی می پردازند و بیشتر در یادگیری شرکت می نمایند.

ویژگی های اعضا
اگر می خواهید مطالعه گروهی بیشترین بازده را داشته باشد، با افرادی هم گروه شوید که هدف های مشترکی با شما دارند. بهتر است اعضای گروه دانش آموزان فعالی باشند که به درس خواندن متعهد هستند، در کلاس یادداشت برداری می نمایند، تکالیف خود را انجام می دهند و ابهاماتی که دارند را با سوال پرسیدن رفع می نمایند.
البته برخی مواقع انتخاب اعضا به نوع درسی که می خواهید گروهی مطالعه کنید بستگی دارد. مثلاً اگر می خواهید زیست بخوانید، با کسانی هم گروهی شوید که حافظه تصویری قوی دارند.

محل مطالعه
مکان های آرام را برای مطالعه انتخاب کنید. بهتر است محیط مطالعه به گونه ای باشد که اعضای گروه بتوانند به راحتی با هم ارتباط برقرار نمایند. اکثر کتاب خانه ها اتاق مطالعه گروهی دارند. البته مادامی که مزاحم بقیه نشوید، می توانید در فضا های آزاد مثل پارک هم گروهی درس بخوانید.

مدت زمان مطالعه
بهتر است مطالعه گروهی بیشتر از 2 یا 3 ساعت طول نکشد. زیرا اگر ساعات مطالعه بیشتر گردد، اعضای گروه درس خواندن را کنار می گذارند و صحبت های متفرقه می نمایند. از طرفی مدت زمان مطالعه کمتر از یک ساعت هم بی فایده است. چون در مدت کوتاه نمی توان مباحث زیادی را گروهی مطالعه کرد.

جلسات مطالعه
اگر می خواهید به طور منظم و گروهی درس بخوانید، سعی کنید جلسات را در ساعت و مکان ثابت برگزار کنید. هم چنین با این روش اعضا می توانند قبل از هر جلسه خود را آماده نمایند.

روش های تاثیرگذاری بیشتر مطالعه گروهی
در ادامه استراتژی هایی آوردیم که با یاری آن ها می توانید بازده مطالعه گروهی خود را افزایش دهید.

اهداف خود را روشن کنید
قبل از آغاز هر جلسه با اعضای گروه در خصوص این که می خواهید چه مطلبی یاد بگیرید صحبت کنید. با این روش مطالعه گروهی هدفمند و موثر خواهد بود.

آماده باشید
اگر برای جلسات آمادگی لازم را نداشته باشید، مطالعه گروهی بی فایده است. هر کدام از اعضا باید جزوه ها را بخوانند و دوره نمایند و تکالیف خود را به طور منظم انجام دهند.

همگی مشارکت کنید
همه اعضا باید فعال باشند و در مطالعه شرکت نمایند. یک روش عالی این است که هر عضو مباحث خاصی را مطالعه کند و آن را برای اعضای دیگر توضیح دهید.

تمرکز داشته باشید
قبل از هر جلسه کسی را به عنوان مدیر جلسه انتخاب کنید. کسی که به عنوان مدیر انتخاب می گردد، باید جلسه را در جهت هدف مطالعه کنترل کند و از موثر بودن آن مطمئن گردد. هم چنین مدیر جلسه باید زمان های استراحت را تنظیم کند تا یادگیری خسته نماینده نگردد.

چه زمانی مطالعه گروهی از مطالعه انفرادی موثرتر است؟
وقتی با مصاحبه در خصوص مطالب درسی یادگیری آن ها آسان تر می گردد
اگر مطالب را به صورت شنیداری بهتر می آموزید، گروهی درس خواندن برای شما بسیار مناسب است. مطالعه گروهی محیط مناسبی برای بحث در خصوص مسائل درسی فراهم می نماید.

وقتی هم کلاسی هایی دارید که اهل درس خواندن هستند
اگر با دانش آموزان درس خوان کلاس تان هم گروهی شوید، می توانید به یکدیگر انگیزه دهید تا حتی بهتر درس بخوانید. سعی کنید در گروه های مطالعه از صحبت های متفرقه بپرهیزید و از مباحث درسی سرسری عبور نکنید و بیشتر بر فراگیری مطالب تمرکز کنید؛ نه خفظ آن ها

وقتی برای درس خواندن احتیاج به انگیزه و همراه دارید
برخی از دانش آموزان برای با انگیزه ماندن احتیاج دارند با دانش آموزان دیگر درس بخوانند. مطالعه گروهی برای این دسته از افراد آن ها را برای یادگیری مشتاق می سازد.

اما چه زمانی بهتر است به صورت انفرادی مطالعه کنیم؟

وقتی اعضای گروه دائماً در خصوص مسائل غیر درسی صحبت می نمایند
هدف از مطالعه گروهی، درس خواندن است. پس اگر جلسات مطالعه گروهی تبدیل به دورهمی های محبت آمیز شدند، بهتر است تنهایی درس بخوانید.

وقتی جلسات دائماً به تعویق می افتند
هر چه تعداد اعضای گروه مطالعه بیشتر باشد، هماهنگی جلسات سخت تد می گردد. اگر جلسات مطالعه دائماً به تعویق می افتند یا لغو می شوند؛ در این شرایط مطالعه انفرادی موثرتر است.

وقتی سطح درسی شما با سایر اعضای گروه فرق دارد

اگر اعضای گروه در مطالب درسی جلوتر هستند و رسیدن به آن سطح برای شما سخت است؛ بهتر است ابتدا به تنهایی مطالب را یاد بگیرید و سپس برای مرور مباحث به گروه ملحق شوید. البته برعکس این قضیه نیز صدق می نماید.

حرف آخر
یادتان باشد همه گروه های مطالعه مثل هم نیستند. پس گروهی را انتخاب کنید که در آن واقعاً قرار است درس بخوانید و مصاحبه های متفرقه را به حداقل برسانید.
حتی اگر به مدرسه نمی روید و در خانه درس می خوانید لازم نیست نگران باشید. در گروه های مطالعه آنلاین عضو شوید و از تاثیرات خوب مطالعه گروهی استفاده کنید

اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  1,430 بازدید

  0 نظر

  درج: 4 مهر 1400

  توسط: u-120852
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی سایت

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
  کتاب های لقمه
  کتاب های امتحانیوم
  کتاب های موضوعی
  کتاب های کنکوریوم

  دسته بندی مطالب

  کتاب های تیزهوشان
  کتاب های تست پایه

  آخرین نظرات ارسالی

  خیلی عالیه خیلی عالیه
  سلام کنکوریوم تجربی کنکور ۱۴۰۳ کی موجود میشه؟ سلام کنکوریوم
  نروژی اولی از راسته یا چپ؟ نروژی اولی از راسته یا چپ؟
  سلام وقت بخیر،بیخشید این کتاب تا اوایل بهمن موجود میشه خواهشا

  آمار سایت

  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir