چرا مثبت بودن خوب است؟!

0
چرا مثبت بودن خوب است؟!
اگر زندگی شادتر، سالم‌تر و بهتری می‌خواهید مغز خود را آموزش دهید که شاد و مثبت باشد تا تاثیر انرژی مثبت در زندگی را ببینید. مغز شما همانگونه عمل می‌کند که می‌خواهید و شما همان چیزی هستید که فکر می‌کنید.
اگر می‌خواهید بقیه عمرتان را شاد باشید، سعی کنید که مغزتان را خوشحال نگه دارید. چرا؟ چون شاد بودن برای مغز شما بیشتر از آن چیزی که فکر می‌کنید، اهمیت دارد. در واقع احساس لذت ناشی از تاثیر انرژی مثبت در زندگی مغز شما را وادار می‌کند، به گونه‌ای واکنش نشان دهد که احساس و انرژی مثبت تقویت شود. مغز به شما پاداش می‌دهد که شما را به مسیر خوشبختی هدایت کند و شما هم می‌توانید به مغزتان پاداش دهید که تا سن و سال پیری در سلامت به سر ببرد.
 
تاثیر انرژی مثبت بر ذهن
همانطور که اشاره شد دلایل زیادی وجود دارد که ما را به داشتن مغزی شاد و مثبت ترغیب می‌کنند. خلق و خوی منفی تعامل شما را با محیط، قدرت درک، یادآوری و یا ارتباطات عصبی شما را مختل کرده و تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. در حالی که شاد بودن توانایی شما را برای آگاهی شناختی بیشتر و سازنده بهبود می‌بخشد. علاوه بر شادابی و طراوت، انرژی مثبت و شادی:
به رشد و ارتباط اعصاب کمک می‌کند.
با افزایش سازندگی روانی، شناخت شما را افزایش می‌دهد.
توانایی آنالیز و تفکرتان را بهبود می‌بخشد.
دید شما نسبت به اطرافیان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
افکار مثبت بیشتری را در ذهن ایجاد می‌کند.
افراد مثبت خلاق‌تر هستند، مشکلات را بهتر و سریعتر حل می‌کنند و از لحاظ روحی هوشیارتر هستند.
 
افکار شما، شخصیت شما را شکل می‌دهند، اینکه چطور در دنیا عمل می‌کنید، چه قدر از لحاظ فیزیکی، روانی و معنوی سلامت هستید و غیره. شما همان چیزی هستید که فکر می‌کنید هستید و همه اعمال شما از تفکراتتان نشات می‌گیرد. افکار درونی شما همیشه در بیرون منعکس می‌شوند، زیرا تغییراتی که شما در زندگی‌تان ایجاد می‌کنید طبق تغییراتی که در ذهنتان روی داده است پیش می‌رود.
هر اندیشه‌ای یکسری مواد شیمیایی در مغز آزاد می‌کند. تمرکز بر افکار منفی به طور موثری انرژی مثبت مغز را کاهش می‌دهد و می‌تواند به همان اندازه بر روی توانایی عملکرد آن تاثیرگذار باشد. اما روی دیگر سکه تاثیر انرژی مثبت در زندگی شماست. احساس شادی، امیدواری و خوشبینی، کورتیزول را در مغز کاهش داده و سرتونین آزاد می‌کند و همین احساس خوبی در شما به وجود می‌آورد. این کار به عملکرد مغز شما با نهایت توان کمک می‌کند.

تفکر مثبت، به طور کلی، به رشد مغز و تقویت سیناپس‌های جدید به خصوص در قشر پیش پیشانی مغز (PFC) شما که مرکز ادغام تمام وظایف ذهنی شماست کمک می‌کند. به عبارت دیگر این بخش از مغز نه تنها سیگنال‌هایی که نورون‌ها به بخش‌های مختلف مغز انتغال می‌دهند را تنظیم می‌کند، بلکه به شما این امکان را می‌دهد که نسبت به آنچه از نظر فیزیکی انجام می‌دهید فکر کنید و واکنش نشان دهید. به طور مشخص‌تر، قشر پیش پیشانی مغز، به شما این امکان را می‌دهد که واکنش‌های عاطفی خود را از طریق ارتباط با قسمت کناری مغز کنترل کنید. این قسمت از مغز تنها بخشی است که می‌تواند احساسات و رفتار‌های شما را کنترل کند و شما را قادر می‌سازد بر روی اهداف خود تمرکز کنید، به عنوان یک انسان رشد کنید، در زندگیتان تغییر ایجاد کنید و در نهایت زندگی کنید! خب… متوجه تاثیر انرژی مثبت در زندگیتان شدید؟

چرا انرژی مثبت منجر به شادی بیشتر می‌شود؟
پژوهشگران دریافته‌اند افرادی که خلق و خوی خوب داشته و خوش بینی بیشتری دارند، عموما دارای فعالیت بالاتری در بخش PFC مغز هستند. اما این توضیح مغزی آن است. اما دانشمندان رفتاری تفاوت‌های جذابی را بین افراد خوش بین و بدبین مشاهده کرده‌اند. از جمله این تفاوت‌ها مولفه‌های شناختی، عاطفی و انگیزشی بسیار مطلوب است. افراد خوش بین تمایل دارند روحیه بهتری داشته باشند، پایدارتر و موفق‌تر هستند و از لحاظ جسمی وضعیت سلامت بهتری دارند. برای مثال افراد خوش بین وقایع خوب را پایدار و مرتبط با توانایی‌های خودشان می‌دانند و برعکس وقایع منفی را گذرا و نامربوط به خودشان می‌دانند. به علاوه، افراد خوش بین:
زندگی رضایت مند، غنی و شادی را تجربه می‌کنند.
کمتر تنها هستند و بیشتر اجتماعی هستند.
روابط خوبی دارند.
عادات سالم تری دارند.
زندگی طولانی تری نسبت به افراد بدبین دارند.

خبر خوب این است که شما می‌توانید ذهن خود را تمرین دهید که افکار مثبت بیشتری داشته باشد و افکار منفی را از ذهن خود دور کنید. شما می‌توانید استاد تغییرات نورونی باشید که منجر به شادی بیشتر خواهد شد. حتی اگر دچار افسردگی باشید، قادر خواهید بود این روند را تغییر دهید و تاثیر شاد زیستن و در نتیجه تاثیر انرژی مثبت در زندگی‌تان را مشاهده کنید.

به مغزتان یاد دهید که مثبت فکر کند
یکی از قدیمی‌ترین احکام عصب شناسی این است که فرآیند‌های ذهنی ما (تفکرات ما) از فعالیت‌های مغزی نشات می‌گیرند. مغز انسان مسئول ایجاد و شکل دادن به ذهن و فکر ماست با این حال تحقیقات اخیر نشان داده‌اند که این روند می‌تواند به شکل دیگری اتفاق بیافتد؛ تمرکز بر فعالیت‌های ذهنی مکرر می‌تواند ساختار فعالیت‌های مغزی شما را تغییر دهد.
اقداماتی که ما انجام می‌دهیم می‌توانند به مرور بر روی بخش‌های مختلف مغز تاثیر بگذارند و آنرا تغییر دهند. هرچه بیشتر از مغز بخواهید کاری را انجام دهد، فضای بصری بیشتری برای رسیدگی به آن کار در خود ایجاد می‌کند؛ یعنی کنترل ذهن داشته باشید؛ بنابراین آنچه که انجام می‌دهید یا فکر می‌کنید، می‌بینید یا احساس می‌کنید، به طور مستقیم بر روی بخش‌های مختلف مغز تاثیر می‌گذارند و در زندگی‌تان منعکس می‌شوند.

همه‌ی این‌ها به چه معناست؟ به معنای تاثیر انرژی مثبت در زندگی شما! یعنی هرچه که به آن فکر می‌کنید، انجام می‌دهید و برزبان می‌آورید اهمیت دارد و بر زندگی و مغز شما اثر می‌گذارد. درواقع شما می‌توانید به مغزتان یاد دهید که مثبت باشد.
به چیز‌های مثبت فکر کنید، به نیمه‌ی پر لیوان نگاه کنید. ذهن شما این قدرت را دارد که به مغزتان دستور دهد به چه چیزی فکر کند. از آن در جهت جذب انرژی مثبت در زندگی استفاده کنید.
اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  610 بازدید

  0 نظر

  درج: 8 آذر 1400

  توسط: u-120852
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی سایت

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  نام:*
  ایمیل:*
  سوال: نام پایتخت ایران؟
  پاسخ:*
  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
  کتاب های واقعا جامع انسانی
  همراه من
  کنکوریوم
  کتاب های لقمه

  دسته بندی مطالب

  کتاب های موضوعی
  کتاب های پاور تست

  آخرین نظرات ارسالی

  ببخشید کتاب که الان در دسترس هست برای کنکور 1404 مناسبه؟
  سلام وقت بخیر این چاپ کتاب مخصوص کنکور 1404 هست؟
  سلام ببخشید کتاب برای چاپ 1403 کس موجود میشه؟
  سلام روزتون بخیر کتاب رو موجود نمی کنید ؟
  سلام خسته نباشید ایا این چاپ اخرین چاپ مخصوص کنکور 1404 عه یا

  آمار سایت

  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir