افزایش تمرکز و کنترل ذهن

0
افزایش تمرکز و کنترل ذهن
مغز ما بدون شک بازیگوش ترین و پر جنب و جوش ترین عضو بدنمان است. دلیل اصلی این اتفاق نامحدود بودن محدوده فعالیت مغز است. شما می توانید در حالی که بر روی کاناپه خود نشسته اید به قدم زدن در خیابان شانزلیزه فکر کنید، آینده را برای خودتان ترسیم کنید و یا حتی به روزهایی که گذشته اند و کارهایی که می توانسیتد انجام بدید و انجام نداده اید فکر کنید و افسوس بخورید. ادامه این روند باعث کاهش قدرت تمرکز ذهن خواهد شد پس باید هرچه زودتر برای افزایش تمرکز و کنترل ذهن تمرین کنیم. ذهنی که متمرکز نیست قادر نخواهد بود که هیچ کاری را به خوبی انجام دهد و در نتیجه از مطالعه کردن گرفته تا عملکردمان در محل کار همه و همه تحت تاثیر عدم توانایی ما در تقویت ذهن مان قرار خواهند گرفت.

فکر کردن
به شخصه به یاد دارم زمانی که قادر نبودم ذهن ام را کنترل کنم، معمولا حس بدی نسبت به خود و عملکردم داشتم. معمولا ساعات زیادی از روز را با فکر کردن به مطالب اضافی و به درد نخور تلف می کردم و در نهایت نمی توانستم آنطور که باید و شاید از پتانسیل مغز خود استفاده کنم. این احساس شکست و سرخوردگی در تمام بخش های زندگی ام تاثیری منفی گذاشته بود و باعث شده بود که انگیزه ام برای رسیدن به موفقیت تا حد بسیار زیادی کاهش یابد. اما بعد از مدتی و با افزایش قدرت ذهن و تمرکز توانستم از ظرفیت های مغز خود به خوبی بهره ببرم و به نوعی زندگی خود را تغییر دهم. چگونه؟ با من باشید تا قدم به قدم به شما بگویم.

چرا باید به افزایش تمرکز و کنترل ذهن اهمیت دهیم؟

پیش از هر چیز باید بگویم که اگر فکر می کنید قادرید به طور کامل ذهن تان را کنترل کنید، سخت در اشتباهید. محققان اخیرا به این نتیجه رسیده اند که تقریبا ۸۰ درصد تصمیمات ما بر اساس ضمیر ناخودآگاه مان گرفته می شوند. پس آیا می توان گفت که افزایش تمرکز و کنترل ذهن کاملا غیر ممکن است؟ البته که خیر. شما می توانید تا جد زیادی از حواس پرتی هایی که در طول روز برای تان پیش می آید جلوگیری کنید و به ترتیب تا حد بسیار زیادی قدرت تمرکز ذهن خود را افزایش دهید.

به طور کلی چیزهایی که حواس ما را پرت می کنند و باعث کاهش تمرکز ذهن ما می شوند به دو دسته تقسیم بندی می شوند. دسته اول عوامل احساسی هستند که با احساسات و عواطف ما سر و کار دارند. دسته دوم نیز عوامل محیطی هستند که به معنای اتفاقاتی است که در اطراف ما می افتند. اما برای افزایش تمرکز و کنترل ذهن چه باید کرد؟ افزایش قدرت ذهن و تمرکز هم مثل تقویت هر بخش دیگری از مغز نیازمند انجام تمرین های تمرکز ذهن است. این تمرین ها به مرور زمان به شما کمک می کنند تا از شر حواس پرتی راحت شده و به راحتی بر روی کارهایتان تمرکز کنید. در ادامه برخی از این تمرینات را بررسی می کنیم.

تقویت ذهن با آزاد کردن آن از افکار اضافی

اگر دقت کرده باشید همه ما در ساعت هایی از روز احساس می کنیم که ذهن مان به همه جا سرک می کشد و کنترل آن تا حد زیادی برای ما سخت است. در طول این زمان ما نمی توانیم بر روی کاری که انجام می دهیم یا حتی میخواهیم در آینده انجام دهیم تمرکز کنیم. برای همین واجب است که راه حلی برای این مشکل پیدا کنیم. من هم تقریبا تا یکسال پیش درگیر این مشکل بودم و معمولا نمی توانستم از هرز رفتن مغزم جلوگیری کنم و بر روی کارم تمرکز کنم. اما سرانجام با تکنیکی آشنا شدم که قصد دارم آن را با شما در میان بگذارم.

در این تکنیک که یکی از تکنیک های افزایش تمرکز است  شما باید که زمانی از روز را به فکر کردن در مورد هرچیزی که دوست دارید اختصاص دهید. مثلا تصمیم گیری های مهم می تواند ذهن شما را در طول زمانی که مشغول به کار هستید کاملا اشغال کند. برای همین بهتر است یک بار با تمام تمرکز و دقت خود به آن فکر کنید و تصمیم خود را در آن باره بگیرید. این کار به شما کمک می کند که برای همیشه از شر فکر و خیالی که در ذهنتان است خلاص شوید و دیگر تمرکز خود را در حین انجام کار هایتان از دست ندهید.

افزایش تمرکز و کنترل ذهن به کمک طبیعت
گل عزیز است غنیمت شمریدش صحبت / که به باغ آمد از این راه و از آن خواهد شد. بله، بیجا نیست که شاعران تا این اندازه به گل و بلبل و طبیعت علاقه داشته اند و بسیاری از شعر هایشان را هم در همین فضا ها سروده اند. تحقیقات نشان می دهد که افرادی که در روز بخشی از زمان خود را به قدم زدن در پارک ها یا فضای سبز اختصاص می دهند نسبت به سایرین قدرت تمرکز ذهن بیشتری دارند. همچنین رنگ سبز اثر آرام بخشی بر روی مغز می گذارد. دیدن برگ های سرسبز درختان، تنفس هوای آزاد و قدم زدن، یک پکیج کامل برای کسانی است که به دنبال افزایش تمرکز و کنترل ذهن خود هستند. سعی کنید حداقل در مسیر رفت و آمد به خانه و محل کارتان مقداری پیاده روی کنید، چراکه همین کار ساده هم می تواند باعث تقویت ذهن شما شود.

بگذارید مغزتان استراحت کند!

یکی دیگر از کارهایی که برای افزایش تمرکز و کنترل ذهن می توانید انجام دهید، استراحت دادن به مغز است. استراحت دادن به این معنا نیست که شما از کار خود فارغ شوید و مشغول به کار دیگری شوید. چون در هر دو حالت ذهن شما در حال پردازش است. برای این کار باید ذهن خود را از تمام مشغولیات و روزمرگی هایی که درگیر آن هاست جدا کنید. یک راه بسیار خوب و موثر برای خلاصی از شلوغی دنیا مدیتیشن است. آموزش مدیتیشن می تواند به شما کمک کند که ذهن خود را از هر فکری رها کنید و در عین حال باعث افزایش قدرت ذهن و تمرکز نیز خواهد شد.

مدیتیشن
ایکیوسان را که حتما یادتان هست؟ جالب آن که او هم همیشه به کمک مدیتیشن می توانست تمرکز کند و مهمترین تصمیماتش را هم در بعد از مدیتیشن می گرفت. مدیتیشن یکی از بهترین و مهمترین تمرین های تمرکز ذهن محسوب می شود و انجام آن نه تنها برای مغز شما مفید است، بلکه بر روی سلامت کلی بدنتان نیز تاثیر مثبتی می گذارد.

افزایش تمرکز و کنترل ذهن به کمک خواب
یک لیوان آب بردارید و با خود به اتاق خوابتان ببرید. آن را بر روی میز کنار تخت خوابتان یا در کنار تشک تان قرار دهید. بر روی تخت خود یا یک صندلی بنشینید و به لیوان آب خیره شوید، به این فکر کنید که آب چقدر پاکیزه و آرام است. حالا به این فکر کنید که چه اتفاقی می افتاد اگر شما هم مانند این لیوان آب شفاف و ساکت و آرام بودید. ذهن خود را فقط به لیوان آب متمرکز کنید و به هیچ چیز دیگری فکر نکنید. خیلی زود متوجه خواهید شد که اعصابتان آرام شده است و ذهن تان از بسیاری از نگرانی ها و استرس هایی که تا لان تحمل می کرده رها شده است. تکنیک آب یکی از تکنیک های افزایش تمرکز است که بسیار ساده و در عین حال موثر است.

این تمرین تمرکز ذهن بدون شک یکی از قدیمی ترین و شاید عجیب ترین تمریناتی است که تابحال دیده اید. اما چرا از شما خواستم که لیوان آب را به اتاق خواب ببرید؟ جالب است بدانید که استفاده از این تکنیک می تواند به افرادی که از بیخوابی رنج می برند هم کمک کند تا یک خواب راحت و بدون استرس را تجربه کنند. اما اگر مشکلی در خوابیدن ندارید و فکر میکنید ممکن
است با انجام دادن این تکنیک خوابتان بگیرد، بهتر است این تمرین تمرکز ذهن را در جای دیگری انجام دهید!

افزایش تمرکز و کنترل ذهن با تقویت ذهنیت

هنگام شروع یا در طول انجام هر کاری، ما به صورت ناخودآگاه به سرانجام و نتایج آن فکر می کنیم. عجیب آن که معمولا این تفکرات منفی هستند. برای مثال قبل از آشنایی با روش های تقویت تمرکز ذهن، من همیشه هنگام مطالعه برای امتحانات به این فکر می کردم که اگر سر جلسه امتحان نتوانم مطالب را به خاطر بیاورم چه خواهد شد. یا حتی اگر سوالات از بخش هایی که به خوبی مطالعه نکرده ام طرح شوند چه اتفاقی می افتد. در حالی که اگر این زمان را به تمرکز بر روی مطالبی که بلد بودم اختصاص می دادم، قطعا نتایج بهتری در امتحانات می گرفتم. دانستن این نکته که چگونه سر جلسه امتحان تمرکز داشته باشیم می تواند به ما کمک کند تا عملکرد بهتری در امتحانات مدرسه و دانشگاه داشته باشیم.

تغییر ذهنیت
تقویت ذهنیت باعث می شود که افکار منفی کمتر به سراغمان بیایند. به این ترتیب ما قادر خواهیم بود که با یک تیر دو یا چند نشان بزنیم. اول از همه مغز خود را از افکار اضافی و استرس زا خلاص می کنیم، دوم آنکه بیشتر به توانایی هایی که داریم فکر می کنیم و برخی از آن ها را حتی برای اولین بار کشف می کنیم. بسیاری از توانایی ها و پتانسیل های ما هنوز برای خودمان هم پنهان است و این کار به ما کمک خواهد کرد که این ظرفیت ها را نیز کشف کنیم و از آن ها بهره ببریم. همچنین مجموعه این اتفاقات باعث افزایش اعتماد به نفس در ما خواهد شد که خود به صورت مستقیم بر روی افزایش تمرکز و کنترل ذهن ما هم تاثیر مثبتی خواهد گذاشت.

جمع بندی
قطعا راه های افزایش قدرت ذهن و تمرکز به این ۵ نکته نخواهند شد و تمرین های تمرکز ذهن زیادی وجود دارند که می توانند به ما کمک کنند که دریابیم چگونه تمرکز خود را افزایش دهیم و از آن به خوبی استفاده کنیم. ما سعی کردیم در این مقاله شما را به خوبی با راه های تقویت ذهن و تمرکز آشنا کنیم.
اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  520 بازدید

  0 نظر

  درج: 18 مهر 1400

  توسط: u-120852
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی سایت

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  نام:*
  ایمیل:*
  سوال: نام پایتخت ایران؟
  پاسخ:*
  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
  کتاب های لقمه
  سمپادیوم
  کنکوریوم
  مهارت معلمی دین و زندگی واقعا جامع کنکور فرهنگیان

  دسته بندی مطالب

  کتاب های تیزهوشان
  کتاب های تست پایه

  آخرین نظرات ارسالی

  سلام چرا QR CODEرو اسکن میکنم چیزی برای کارنامه باز نمیشه
  سلام وقت بخیر ببخشید پس کی برنامه صدورکارنامه فعال میشه؟؟
  سلام وقتتون بخیر باشه و خدا قوت یعد از ثبت سفارش ، سفارش چند روز
  سلام به نظر شما سوالاش قابل اعتماده و میشه از همینا تو ازمون
  ممنون از مقاله خیلی خوبتون برای پیدا کردن پربازده ترین و

  آمار سایت

  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir