ادغام رشته‌های ریاضی و تجربی واقعیت دارد

0
ادغام رشته‌های ریاضی و تجربی واقعیت دارد
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش درباره ادغام رشته‌های تحصیلی گفت: این موضوع فعلاً در مباحث کارشناسی است و نهایی نشده اما قوی‌ترین سناریوی موجود ادغام رشته ریاضی و تجربی است.

معاون وزارت آموزش و پرورش با اشاره به بازطراحی ساختار آموزشی دوره متوسطه دوم گفت: این موضوع فعلاً در حد مباحث کارشناسی است و قوی‌ترین سناریو برای اجرا ادغام دو رشته ریاضی و تجربی است.

تغییر در رشته‌های تحصیلی دانش‌آموزان دبیرستانی، موضوع مورد بحث آموزش و پرورش از حدود یک دهه گذشته است.

سال 1393 معاون آموزش متوسطه وقت وزارت آموزش و پرورش از آغاز مطالعات برای ایجاد تغییراتی در رشته‌های تخصصی دوره متوسطه دوم خبر داد.

در تمام این سال‌ها نیز هر چند وقت یک‌بار مسئولان آموزش و پرورش از احتمال ایجاد تغییراتی در رشته‌های تحصیلی دانش‌آموزان دوره متوسطه دوم و ادغام رشته‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش و رشته ریاضی و تجربی سخن می‌گفتند.

هم‌اکنون نیز مطالعات کارشناسی این بحث با هدف حرکت به سمت آموزش‌های نیمه‌تخصصی در دوره متوسطه دوم و واگذار کردن آموزش‌های تخصصی به دانشگاه ادامه دارد.

هم‌اکنون دانش‌آموزان با انتخاب رشته در پایان پایه نهم به دو مجموعه شاخه نظری و فنی‌حرفه‌ای و کاردانش وارد می‌شوند.

در شاخه نظری، رشته‌های ریاضی، تجربی، انسانی و معارف در دبیرستان‌ها ارائه می‌شود و در شاخه‌ فنی و حرفه‌ای و کاردانش نیز آموزش‌های مهارتی در هنرستان‌های کشور ارائه می‌شود.

محمدمهدی کاظمی؛ معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش درباره ادغام رشته‌های تحصیلی گفت: این موضوع فعلاً در مباحث کارشناسی است و نهایی نشده اما قوی‌ترین سناریوی موجود ادغام رشته ریاضی و تجربی است.

وی افزود: سناریوی دیگر ارائه یک رشته تحصیلی در دوره متوسطه است که کارشناسان با آن موافق نیستند.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش درباره اینکه آیا ادغام رشته ریاضی و تجربی با توجه به متفاوت بودن دروس تخصصی امکان‌پذیر است؟ گفت: اکنون اشتراکات این دو رشته بسیار زیاد است؛ به عنوان مثال در پایه دهم فقط 4 واحد درسی اختلاف بین رشته‌های ریاضی و تجربی وجود دارد و عمده محتوای درسی همپوشانی دارد، اگر نگاه نیمه‌تخصصی به دوره متوسطه دوم داشته باشیم نیاز به تفکیک این دو رشته نیست.

کاظمی درباره چرایی اجرای این ادغام بیان کرد: از گذشته با توجه به ضرورت آموزش عمومی و نگاه نیمه‌تخصصی به دوره متوسطه دوم، مباحث کارشناسی در این باره مطرح بود.

وی با اشاره به اینکه جلسات کارشناسی بسیاری را برای باز طراحی ساختار آموزشی دوره متوسطه دوم داشتیم، افزود: وقتی در دانشگاه دو رشته ریاضی و تجربی به یک نقطه مشترک می‌رسند و امکان جذب در یک رشته واحد برای فارغ‌التحصیلان این دو رشته وجود دارد بنابراین می‌توان به سمت ادغام رفت.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش درباره اینکه آیا با این ادغام دروس دانش‌آموزان کمتر و از حالت تخصصی خارج می‌شود، گفت: واحدهای درسی تفاوت چندانی نمی‌کند اما وقتی رشته تجربی و ریاضی ادغام شوند در بحث ساماندهی فضا و معلمان به آموزش و پرورش کمک بیشتری می‌کند.
اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  421 بازدید

  0 نظر

  درج: 30 آذر 1402

  توسط: u-143390
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
  کتاب های لقمه
  سمپادیوم
  کنکوریوم
  مهارت معلمی دین و زندگی واقعا جامع کنکور فرهنگیان

  دسته بندی مطالب

  کتاب های تیزهوشان
  کتاب های تست پایه

  آخرین نظرات ارسالی

  خیلی عالیه خیلی عالیه
  سلام کنکوریوم تجربی کنکور ۱۴۰۳ کی موجود میشه؟ سلام کنکوریوم
  نروژی اولی از راسته یا چپ؟ نروژی اولی از راسته یا چپ؟
  سلام وقت بخیر،بیخشید این کتاب تا اوایل بهمن موجود میشه خواهشا

  آمار سایت

  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir