اشتباه در آزمون ورودی مدارس سمپاد

+1
اشتباه در آزمون ورودی مدارس سمپاد

تکراری بودن سوالات آزمون ورودی پایه هفتم مدارس سمپاد سوالات مختلفی را برای داوطلبان این ازمون ایجاد کرده است، هر چند که مسئولان مربوطه معتقدند تکراری بودن سوالات هوش امری عجیب نیست.

 

سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان درباره تعیین تکلیف پذیرش دانش‌آموز در پایه هفتم مدارس سمپاد روز گذشته آزمون ورودی این مدارس برگزار شد.تفاوت این آزمون با سال‌های گذشته  در نوع سوالات و طراحی آن بود به گونه‌ای که سوالات 6، 7 و 8 گزینه‌ای برای سنجش هوش و استعداد دانش‌آموزان طراحی شده بود.

آموزش‌وپرورش نیز در بخشنامه‌ای که درباره پذیرش دانش‌آموز در پایه هفتم مدارس سمپاد صادر کرده بود، تاکید داشت: پذیرش دانش‌آموز از طریق سنجش هوش و استعداد داوطلبان و ملاحظه سوابق تحصیلی آنان بدون آزمون‌های چند گزینه‌ای آموزشی نسبت به غربالگری آنان اقدام می‌‌شود.

روز (جمعه 5 مرداد) این آزمون با حضور دانش‌آموزان متقاضی برگزار شد اما با پایان آزمون، داوطلبان از یکسان بودن سوالات با آزمون ریون خبر دادند به گونه‌ای که سوالات آزمون در کتاب‌های کمک آموزشی برخی موسسات خصوصی وسایت ریون با پاسخ تشریحی قابل دسترسی بود و حتی داوطلبان روزهای قبل از آزمون با یکبار سرچ در فضای مجازی برای سوالات هوش می‌توانستند به کل سوالات آزمون روز گذشته دست یابند.

هم‌اکنون این ابهام برای بسیاری از دانش‌آموان پیش آمده است که اگر فردی با یک‌بار جست‌وجو به سوالات آزمون ریون پاسخ داده باشد در این صورت آیا اعتبار آزمون ورودی مدارس سمپاد زیر سوال نمی‌رود؟ بچه‌هایی که برای آماده شدن به موسسات خصوصی رفته بودند و سوالات آزمون ریون با جواب تشریحی در اختیار آنها قرار گرفته بود، شانس قبولی بیشتری در آزمون ورودی مدارس سمپاد ندارند؟

 عبدالرسول عمادی رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش وپرورش در پاسخ به این پرسش که چرا سوالات آزمون ورودی پایه هفتم مدارس سمپاد تکراری بود، گفت: طراح سوالات آزمون سازمان آموزش و پرورش استثنایی بود اما سنجش هوش بر مبنای سوالات استاندارد شناخته شده صورت می‌گیرد.

البته مجید قدمی رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی نیز نظری مشابه با رئیس مرکز سنجش آموزش‌وپرورش دارد، او نیز معتقد است که مهم این نیست تست هوش در دسترس باشد، چرا که 60 سوال تجسم فضایی ارائه می‌شود که حتی اگر دانش‌آموز این پرسش‌ها را حفظ هم کرده باشد، باهوش است.

وی افزود: همه تست‌های هوش در دسترس است و به دلیل استاندارد بودن از آنان استفاده می‌شود.مهم این است که دانش‌آموز بتواند این تست‌ها را درست پاسخ دهد.

سه دلیل برای تکراری بودن سوالات

در همین رابطه محمد رضا میبدی دانشجوی دکترای مدیریت آموزشی با غیرقابل پذیرش بودن توضیحات مسئولان درباره تکراری بودن سوالات معتقد است که گاهی از آزمون برای گزینش و جذب استفاده می‌شود و گاهی صرفا برای آگاهی سازمان جهت رشد و توسعه فردی که در بحث دوم تکراری بودن سوالات مشکل‌ساز نیست چون قصد مقایسه نیست و صرفا برای ارتقا و رشد فرد استفاده می‌شود.

تکراری بودن سوالات فرایند گزینش را دچار مشکل می‌کند

وی افزود: اگر هدف گزینش و جذب دانش‌آموزان باشد تکراری بودن سوالات فرایند گزینش را دچار مشکل می‌کند و برای همین هم مرتب آزمون‌های هوش جدید طراحی می‌شود و برای دقیق و جدید بودن این آزمون‌ها هزینه می‌شود اما روز گذشته بچه‌ها شاهد بودند که سوالات آزمون ورودی پایه هفتم مدارس سمپاد عینا سوالات آزمون ریون بود که بسیاری از آنها قبلا سوالات را دیده و حتی از قبل امتحان داده بودند در حالی که برخی از افراد مستعد سوالات را ندیده بودند و این مسئله نتایج را جابجا می‌کند.

میبدی معتقد است که علت اتفاق روز گذشته به سه دلیل است. نخست، آموزش و پرورش خواسته است مثلا از نظر مالی صرفه‌جویی کند که کار بسیار اشتباهی بوده و اعتبار آزمون را قربانی آن کرده‌اند. دوم، آموزش و پرورش خواسته برای پاسخ به فشار اولیا به اعتبار آزمون ریون ارجاع بدهد که باز هم در این شرایط به علت این که این سوالات در دسترس بوده قابل قبول نیست. سوم آموزش و پرورش وقتی با مصوبه شورای انقلاب فرهنگی از حذف مدارس متوسطه اول سمپاد نا امید شد سعی کرده است تعمدا خودش اعتبار آزمون این مدارس را زیر سوال ببرد.

اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  1,586 بازدید

  0 نظر

  درج: 6 مرداد 1397

  توسط: m.hosseini
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی سایت

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
  کتاب های لقمه
  کتاب های امتحانیوم
  کتاب های موضوعی
  کتاب های کنکوریوم

  دسته بندی مطالب

  کتاب های تیزهوشان
  کتاب های تست پایه

  آخرین نظرات ارسالی

  خیلی عالیه خیلی عالیه
  سلام کنکوریوم تجربی کنکور ۱۴۰۳ کی موجود میشه؟ سلام کنکوریوم
  نروژی اولی از راسته یا چپ؟ نروژی اولی از راسته یا چپ؟
  سلام وقت بخیر،بیخشید این کتاب تا اوایل بهمن موجود میشه خواهشا

  آمار سایت

  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir