به دنبال حذف آزمون‌های خاص در دوره متوسطه هستیم

0
به دنبال حذف آزمون‌های خاص در دوره متوسطه هستیم

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش از تلاش برای حذف آزمون خاص در دوره متوسطه اول و دوم خبر داد.

سید مهدی نوید ادهم در برنامه تلویزیونی پرسشگر که با موضوع تطبیق رهنمودهای رهبری و سیاست‌های نظام آموزشی روی آنتن شبکه آموزش رفت اظهار کرد: باور ما این است که عملیاتی شدن فرمایشات رهبری و سند تحول به فراهم شدن زمینه‌های اجتماعی و گفتمان سازی آن نیز مرتبط است. رهبری در دو دهه گذشته بسیار هوشمندانه و کارشناسانه بحث ضرورت تحول در آموزش و پرورش را مطرح فرموده‌اند.

وی افزود: در شورای عالی آموزش و پرورش هشت کمیسیون داریم که در هرکدام 15 تا 20 نفر از متخصصان حضور دارند. بعضا برخی مباحث یک دو تا سال در شورای عالی می‌مانند و مورد کارشناسی قرار می‌گیرند.

وی درباره فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه آموزش و پرورش لزوما مقدمه دانشگاه نیست گفت: نظام آموزش و پرورش ما از دهه‌های گذشته دو هدف اصلی آماده کردن دانش‌آموزان برای ورود به کار و دانشگاه را دنبال می‌کند که ورود به دانشگاه تمام مقاطع را تحت تاثیر قرار داده و سایه کنکور تمام فعالیت‌های ما را تحت تاثیر قرار داده است. در واقع مافیا و صنعت کنکور وارد شد و معادلات را به هم ریخت.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش افزود: دانش‌آموزان باید برای زندگی آماده شوند. برای خوب زندگی کردن یکی از نیازها دانشگاه است و نه همه آن. در این مسیر یکی از مقدمات حذف آزمون‌های دوره ابتدایی بود که از جمله عوامل آسیب زا محسوب می‌شد.

امیدواریم موضوع کنکور با همکاری وزارت علوم و مجلس حل شود

نوید ادهم افزود: امیدواریم موضوع کنکور با همکاری وزارت علوم و مجلس حل شود. انتظار داریم الزامات قانونی فراهم کنند که نشود این قانون را تفسیر کنند. قانون حذف کنکور دو بار تصویب شده و هر بار دوستان با ادله‌ای قانون را اجرا نکردند.

به گفته وی به دنبال شناسایی همه استعدادها و توانمندی‌های بچه‌ها تحت عنوان ساحت‌های شش گانه هستیم که کنکور یکی از ساحت‌هاست.

دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش ادامه داد: امیدواریم هرچه زودتر سایه کنکور حذف شود. مقدماتی را در این زمینه فراهم کرده‌ایم و از نظر ما بساط آزمون‌ها در دوره ابتدایی جمع شده است و دیگر آزمون به شکل قبلی نداریم. در متوسطه اول و دوم هم به دنبال حذف آزمون‌های خاص هستیم.

امسال مدارس سمپاد و نمونه در پایه هفتم آزمون ندارند

نویدادهم افزود: امسال برای ورود به مدارس سمپاد و نمونه در پایه هفتم، آزمون تستی چهارجوابی اضطراب‌زا حذف خواهد شد. اگر هم آزمونی باشد برای سنجش استعدادها است که کارشناسان در حال کار بر روی آن هستند و امیدواریم سریعتر به نتیجه برسد.

وی افزود: طبق قانون بساط کنکور باید تا سال 99 جمع شود. در وزارت علوم می‌گفتند آزمون‌های آموزش و پرورش مشکل دارد و استاندارد نیست در حالی که مرکز سنجش ما سیستم مکانیزه‌ای راه اندازی کرده است و از نظر ما آزمون‌ها معتبر است و در ادبیات جهانی هم قابل قبول است.

وی با بیان اینکه قرار بود سازمان سنجش، سازمان مستقلی باشد و منافع هر دو سو را تامین کند گفت: اما اکنون سازمان سنجش بیشتر نگران پذیرش دانشگاه هستند و اینکه چه تاثیری بر فرایند تعلیم و تربیت می‌گذارد را مورد توجه قرار نمی‌دهد.

افق آموزش و پرورش در سال 1404

وی درباره افق آموزش و پرورش در سال 1404 گفت: همه هم و غم ما این است که سند تحول عملیاتی شود. این موضوع در برنامه ششم توسعه به صراحت امده است و در برنامه وزیر هم قید شده و ما مصر به اجرای سند تحول هستیم. اخیرا ساختار مدیریتی برای اجرای سند تحول پیش بینی و ابلاغ شده است.

نوید ادهم درباره بخش دیگری از فرمایشات رهبری مبنی بر شأنیت و جایگاه واقعی معلم و در پاسخ به اینکه تا کی باید معلمان دغدغه معیشت داشته باشند عنوان کرد: دستگاه‌های تخصیص دهنده منابع باید درباره حقوق و وضعیت مالی معلمان پاسخ دهند. البته جایگاه و شأنیت معلم فقط معیشت نیست. معلمان افراد زیاده خواهی نیستند اما باید حداقل‌های زندگی شان تامین شود.

بودجه آموزش و پرورش رشد خوبی در سال‌های اخیر داشته است

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش ادامه داد: هرچند بودجه آموزش و پرورش رشد خوبی در سال‌های اخیر داشته اما هنوز فاصله پرداختی به همکاران ما با سایر دستگاه‌ها معنی دار است. سند تحول دارای شش زیرنظام است که یکی از آنها منابع مالی است و ما اکنون مشغول بررسی این زیرنظام برای تصویب در شورا هستیم.

وی ادامه داد: در جلساتی که در جمع معلمان داریم معمولا ما را مخاطب قرار می‌دهند و معتقدند در این دولت طرح تحول سلامت مورد توجه قرار گرفت و اوضاع بهبود یافت و اگر همین توجه به معلمان هم شود قطعا اتفاقات خوبی خواهد افتاد. توسعه آموزش و پرورش بویژه به علت مشکلات مالی کشور، نیازمند یک تصمیم حاکمیتی است.

نوید ادهم درباره ضرورت آشنایی معلمان با ادبیات و منویات سند تحول بنیادین طبق موکدات رهبری اظهار کرد: یکی از ماموریت‌های دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی به سامان کردن ورودی آموزش و پرورش است. همه اینها که وارد دانشگاه می‌شوند با ادبیات سند تحول آشنا خواهند بود.

وی افزود: یک ماموریت دیگر دانشگاه این است که اطلاعات نیروهای موجود متناسب با احکام سند بروز شوند. 950 هزار نیرو داریم و هرسال بخشی از آنها سر کلاس‌های ضمن خدمت نشسته و با ادبیات سند تحول آشنا می‌شوند. هرچند هنوز بخشی از معلمان با مفاهیم تحول آفرین سند آشنا نشده‌اند.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش افزود: علاوه بر جذب دانشجو از طریق کنکور سراسری، طبق ماده 28 اساسنامه دانشگاه فرهنگیان استفاده از فارغ‌التحصیلان سایر دانشگاه‌ها امکان پذیر است که البته ناگزیر به اجرای این ماده برای تامین نیرو هستیم. هرچند بعد از پذیرش در آزمون استخدامی دوره های یکساله حرفه آموزی برای پذیرفته شدگان تدارک دیده شده است.

نویدادهم با بیان اینکه 302 هدف برای سند تحول دیده شده بود گفت: در بازنگری سند این اهداف در 67 مورد گنجانده شد و به تصویب رسید. این اهداف شایسته محورند. به محض ابلاغ این اصلاحیه از سوی رئیس جمهور، باید پیاده سازی اهداف را شروع کنیم. کل سیستم آموزش و پرورش باید در خدمت تحقق این اهداف باشد.

اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  1,104 بازدید

  0 نظر

  درج: 29 اردیبهشت 1397

  توسط: m.hosseini
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی سایت

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  نام:*
  ایمیل:*
  سوال: نام خلیج جنوبی ایران؟
  پاسخ:*
  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
  کتاب های لقمه
  سمپادیوم
  کنکوریوم
  مهارت معلمی دین و زندگی واقعا جامع کنکور فرهنگیان

  دسته بندی مطالب

  کتاب های تیزهوشان
  کتاب های تست پایه

  آخرین نظرات ارسالی

  گمنام 1403/03/30 - 10:53
  خوش به حالتون شهید هادی شهید معجزه هاست ، معجزه میکنه ، ناممکن
  سلام من فقط یه سال تا سال کنکورم باقی مانده و تا حالا هیچی
  سلام وقت بخیر ، واقعا عالی بود کلاساشون پر از مطالب مفید و کلا
  لطفا این کتاب رو برای پایۀ یازدهم و دهم رشتۀ هنر هم موجود کنید.
  سلام.چاپ ۱۴۰۳ این کتاب را کی منتشر میکنید؟
  بهترین ماشین کدام است

  آمار سایت

  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir