امسال، آخرین سال تدوین کتاب‌های نو نگاشت است

0
امسال، آخرین سال تدوین کتاب‌های نو نگاشت است

سرپرست سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی گفت که باید چرخشی از هم سو سازی به سوی انطباق و پایدار سازی کتب درسی داشته باشیم.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی،حیدر تورانی اظهار کرد: با توجه به این که امسال، آخرین سال تدوین کتاب‌های نو نگاشت است، قصد ما آن است که سال بعد دیگر وارد این مقوله نشویم. زیرا هدف اولیه که همسوسازی محتوای کتب درسی با سند تحول بوده محقق شده است اما این پایان کارما نیست. باید در آینده چرخشی از هم سویی به سوی انطباق داشته باشیم که این فرایند نیاز به تامل و تعمق بیشتری دارد بنابراین باید با ایجاد فضایی آرام همراه با تانی محتوای کتب مورد بازنگری قرار گرفته و در صورت نیاز تغییرات جزیی انجام شود.

وی افزود: پس از تحقق انطباق، باید سراغ پایدار سازی و ماندگاری کتب درسی رفت. باید ضمن تعریف طرح‌های پژوهشی و ارزیابی محتوای کتب میزان اثر بخشی هریک مشخص شود. همچنین عوامل موثر بر تعمیق آموزه‌های دانش‌آموزان شناسایی و تقویت شود.

تورانی اذعان کرد: باید چرخش‌هایی در نوع نگاه مجریان صورت پذیرد. از جمله چرخش ها تغییر نگاه به سمت تنوع بخشی و استفاده از بسته آموزشی به جای انحصار و سلطه کتاب درسی است. زیرا تصور برآن است که همه چیز نمی‌تواند از طریق کتاب درسی انتقال یابد. گاهی بازدید از وزارت راه و ترابری، صنایع و یا نیروی انتظامی و استفاده از ظرفیت آنها می‌تواند اطلاعات زیادی را به دانش‌آموزان منتقل کند. گرچه حجم کتاب گاهی در مظان اتهام قرار می‌گیرد و برخی بدون توجه توجه به چگالی محتوا اظهار می‌کنند حجم کتاب درسی زیاد است.

سرپرست سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی اضافه کرد: تدوین محتوای صفحات سفید کتاب در اختیار معلمان است که با توجه به مقتضیات و نیاز منطقه می‌توانند از این ظرفیت استفاده کنند. همچنین ساعات آزاد، تجویزی و نیمه تجویزی نیز فرصت دیگری در اختیار مناطق و مدارس و معلمان گذاشته است، تا آنچه را که متناسب با مقتضیات محیط جغرافیایی می‌دانند، از این طریق به دانش‌آموزان منتقل کنند. به ویژه فرصت مناسبی برای طرح مسائل و آسیب‌های اجتماعی فراهم می‌سازد و مربیان پرورشی نیز فرصت ابراز وجود پیدا می‌کنند.

اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  1,156 بازدید

  0 نظر

  درج: 24 اردیبهشت 1397

  توسط: m.hosseini
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی سایت

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
  کتاب های لقمه
  کتاب های امتحانیوم
  کتاب های موضوعی
  کتاب های کنکوریوم

  دسته بندی مطالب

  کتاب های تیزهوشان
  کتاب های تست پایه

  آخرین نظرات ارسالی

  خیلی عالیه خیلی عالیه
  سلام کنکوریوم تجربی کنکور ۱۴۰۳ کی موجود میشه؟ سلام کنکوریوم
  نروژی اولی از راسته یا چپ؟ نروژی اولی از راسته یا چپ؟
  سلام وقت بخیر،بیخشید این کتاب تا اوایل بهمن موجود میشه خواهشا

  آمار سایت

  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir