تحصیل دو میلیون دانش آموز بدون وسایل گرمایشی مناسب

0
تحصیل دو میلیون دانش آموز بدون وسایل گرمایشی مناسب

 در نشست فراکسیون فرهنگیان مجلس با حضور وزیر آموزش و پرورش، به تحصیل ۲میلیون دانش آموز بدون وسایل گرمایشی مناسب و کاهش ۳۵درصدی بودجه عمرانی وزارت آموزش و پرورش اشاره شد. سیدمحمد بطحایی روز دوشنبه با حضور در فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی گفت: در فراکسیون فرهنگیان بحث همفکری اعضای آن فقط در زمینه بودجه نیست، مسائل بسیاری که در آموزش و پرورش وجود دارد و باید بررسی و راهکارهای مناسب برای آن پیدا شود.
او اظهار کرد: مشکل بسیار مزمنی که در ساختار تعیین بودجه به ویژه در بودجه آموزش و پرورش وجود دارد این است که بر مبنای بودجه مصوب هر سال تعیین می شود. بودجه مصوب ۹۶ را در عددی ضرب کردند و بودجه سال ۹۷ را برآورد کردند.
بطحائی توضیح داد: در همه دستگاه‌ها که تفاوتی بین مصوب و عملکرد وجود ندارد و حتی در بسیاری از موارد عملکرد از مصوب کمتر است آسیبی ایجاد نمی‌شود اما چون در آموزش و پرورش عملکردش از مصوباتش بیشتر است و مبنا مصوب سال پایه است همیشه بودجه سنواتی با کسری بسته می‌شود؛ در ظاهر همه چیز خوب است در حالی که کسری سال قبل باقی می‌ماند و مهم‌ترین اختلال بودجه‌ریزی را رقم می‌زند.
وی با بیان اینکه به دوستان بودجه گفتیم یک بار به جای مصوب عملکرد را پایه قرار دهند و اگر انحرافی بود جلوگیری شود، عنوان داشت: در سال ۹۷ در آموزش و پرورش کسری‌های قبل روی هم انباشته می‌شود و بدون احکام تکلیفی قانون برنامه ششم با ۳ هزار میلیارد تومان کسری بودجه مواجه است البته سازمان برنامه قول همکاری‌هایی در این زمینه برای جبران این کسری بودجه را داده است تا حقوق‌ها به طور کامل پرداخت شود.
سعید نمکی معاون سازمان برنامه و بودجه کشور نیز در این جلسه با اشاره به کسری بودجه آموزش و پرورش بیان کرد: چنانچه رتبه بندی معلمان اتفاق نیفتد نیز ۳ هزار میلیارد تومان کسری بودجه‌ای داریم؛ برای پرداخت پاداش پایان خدمت حدود ۵ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۷ نیاز است؛ آموزش و پرورش تنها دستگاهی است که تا پایان سال ۹۵ پاداش پایان خدمت فرهنگیان را پرداخت کرده است.
سخنگوی فراکسیون فرهنگیان بیان کرد: برای ورود بدون بدهی به سال ۹۷ آموزش و پرورش به ۱۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد؛ در بودجه سال ۹۷ باید ۴۸ هزار میلیارد تومان برآورد شود.
امسال حدود ۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان برای پاداش پایان خدمت اعتبار نیاز است
معاون سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به بودجه سال ۹۷ اظهار کرد: با برآورد انجام شده به جز پرداخت پاداش پایان خدمت و رتبه بندی معلمان با تخصیص ۱۱۰ درصدی لایحه ۹۷ برای هزینه‌های این وزارتخانه کافی است؛ اگر بخواهیم ۱۰۰ درصد لحاظ کنیم ۳ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داریم.
نمکی با بیان اینکه امسال حدود ۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان برای پاداش پایان خدمت اعتبار نیاز است، بیان کرد: این اعتبار در سال ۹۷ به ۵ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان می رسد.
۲ میلیون دانش آموز در فضاهایی که سامانه گرمایشی مناسبی ندارند درس می‌خوانند
همچنین محمد تقی نظرپور رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس در این جلسه با اشاره به کاهش بودجه عمرانی این وزارتخانه در سال ۹۷ بیان کرد: طرح تخریب و بازسازی از سال ۸۵ شروع شده است که ۵۰ درصد مدارس نوسازی شده است اما ۱.۵ میلیون دانش‌آموز در مدارسی مشغول به تحصیل هستند که نیاز به تخریب و بازسازی دارد.
وی در ادامه یادآور شد: در طرح مقاوم‌سازی مدارس ۲۴ درصد آن مقاوم‌سازی شده است اما در مورد سایر آن‌ها اتفاقی نیفتاده است؛ استانداردسازی ۸۳ هزار کلاس درس انجام نشده و ۲ میلیون دانش آموز در فضاهایی که سامانه گرمایشی مناسبی ندارند درس می‌خوانند.
رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس نیز با اشاره به کمبود مدارس در مناطق مسکن مهر، بیان کرد: در مسکن مهر ۳ هزار کلاس درس وجود دارد و تعداد بسیار زیادی کمبود مدارس داریم و با اعتبارات موجود در این زمینه کاری از پیش نمی بریم.
کاهش ۳۵درصدی بودجه عمرانی وزارت آموزش و پرورش
نظرپور با اشاره به کاهش بودجه عمرانی وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: ۳۵ درصد این بودجه کاهش پیدا کرده و با بدهی و وضعیت موجود نمی‌توان انتظار نوسازی و مقاوم سازی داشت.
بنابراین گزارش نمکی معاون سازمان برنامه و بودجه با اشاره به بودجه عمرانی سال ۹۷ گفت: برای بخش بودجه عمرانی دولت در نظر دارد از محل صندوقی که حاصل افزایش قیمت حامل‌های انرژی و حذف یارانه‌بگیران است، با مشارکت بانک‌ها و بخش خصوصی ۳۰۰ درصد بودجه عمرانی دستگاه‌ها را افزایش دهد.
تهران بیشترین مدارس کپری را دارد
در ادامه حمیدرضا حاجی بابایی نماینده مجلس با بیان اینکه در برنامه ششم به لزوم نوسازی مدارس توجه شده است، اظهار کرد: تهران بیشترین مدارس کپری را دارد و در صورت بروز زلزله بیشتر مدارس تخریب می‌شوند، کاهش ۳۰ درصدی بودجه عمرانی آموزش و پرورش و کاهش ۶۰ درصدی تخصیص آن برای مدرسه‌سازی مشکلات بسیار ایجاد می‌کند.
نمکی با انتقاد از استانی شدن بودجه آموزش و پرورش، گفت: فشار زیادی از سوی استانداری‌ها وجود داشت که بودجه آموزش و پرورش متمرکز نباشد؛ اگر مجلس تصمیمات لازم دراین زمینه بگیرد ما نیز حاضر به همکاری در این زمینه هستیم.
دانشگاه فرهنگیان قلب سند تحول بنیادین است
حاجی بابایی با اشاره به دانشگاه فرهنگیان بیان کرد: دانشگاه فرهنگیان قلب سند تحول بنیادین است؛ در برنامه ششم توسعه پیش‌بینی شد با راه‌اندازی دانشگاه فرهنگیان هزینه‌ها کاهش یابد و نیاز است ردیف‌هایی در جهت حمایت این دانشگاه تصویب گردد.
بنابر این گزارش در این جلسه مقرر شد حقوق حق‌التدریسان آزاد تا کمتر از دو هفته دیگر پرداخت شود هم‌چنین در مورد حق‌الزحمه مصححین، اضافه‌کار کارمندان آموزش و پرورش و بازنشسته‌ها در آینده‌ای نزدیک خبرهای خوشی بیان شود.

اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  1,336 بازدید

  0 نظر

  درج: 5 دی 1396

  توسط: m.najafi
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی سایت

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
  کتاب های لقمه
  سمپادیوم
  کنکوریوم
  مهارت معلمی دین و زندگی واقعا جامع کنکور فرهنگیان

  دسته بندی مطالب

  کتاب های تیزهوشان
  کتاب های تست پایه

  آخرین نظرات ارسالی

  سلام چرا QR CODEرو اسکن میکنم چیزی برای کارنامه باز نمیشه
  سلام وقت بخیر ببخشید پس کی برنامه صدورکارنامه فعال میشه؟؟
  سلام وقتتون بخیر باشه و خدا قوت یعد از ثبت سفارش ، سفارش چند روز
  سلام به نظر شما سوالاش قابل اعتماده و میشه از همینا تو ازمون
  ممنون از مقاله خیلی خوبتون برای پیدا کردن پربازده ترین و

  آمار سایت

  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir