گزارشی مبنی بر افشای سوالات امتحان نهایی نداشته‌ایم

0
گزارشی مبنی بر افشای سوالات امتحان نهایی نداشته‌ایم
رییس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش گفت: «امتحانات نهایی» در نهایت امانت، نظم و آرامش برگزار می شود و تاکنون نیز سند معتبر یا گزارشی از طرف هیچ یک از مراجع نظارتی و کانال های تلگرامی مبنی بر این که حتی یک دقیقه قبل از شروع امتحان، سؤالات افشا شده باشد، وجود ندارد.

خسرو ساکی، رییس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش گفت: در سنوات اخیر با استفاده از روش ارسال الکترونیکی سؤالات رمز شده به حوزه های اجرا؛ تا زمان ارسال رمز و بازگشایی و تکثیر سؤالات، دسترسی به آن امکان پذیر نیست و تاکنون نیز سند معتبر یا گزارشی از طرف هیچ یک از مراجع نظارتی و کانال های تلگرامی مبنی بر این که حتی یک دقیقه قبل از شروع امتحان، سؤالات افشا شده باشد، وجود ندارد.

او افزود: اما در مواردی در حین برگزاری امتحان، تعداد انگشت‌شماری از دانش آموزان با استفاده از گوشی همراه و... که به صورت غیرقانونی با خود به جلسه امتحان می برند، تصویر سؤالات را در فضای مجازی انتشار می دهند یا پس از چند دقیقه از شروع امتحان  پاسخنامه خود را تحویل و از جلسه خارج می شوند و تصویر سؤالات را برای گردانندگان کانال‌های تلگرامی ارسال می‌کنند که این تصاویر مورد سوءاستفاده برای عملیات روانی و کلاهبرداری از دانش آموزانی که برای امتحان آماده نیستند قرار می‌گیرد.

ساکی با بیان اینکه بدیهی است این اقدام به معنی لو رفتن سؤالات نیست، چون در زمانی اتفاق می‌افتد که دانش آموزان در جلسه امتحان حضور دارند و تحت نظارت مراقبین، مشغول پاسخگویی به سؤالات هستند، گفت: ضمناً با توجه به نشانه گذاری بر روی برگه های سئوالات، در بیشتر  موارد به سرعت دانش آموز عامل انتشار تصویر شناسایی و طبق مقررات با آن برخورد قاطع انجام می‌گیرد.

او ادامه داد: در برخورد با متخلفین، براساس آیین‌نامه رسیدگی به تخلفات امتحانات، مصوب شورای عالی آموزش و پرورش، مجازات دانش‌آموزانی که در جلسه امتحان موبایل و یا وسایل غیر مجاز دیگر همراه داشته باشند، حتی اگر مورد استفاده قرار ندهند، به گونه‌ای است که نمره درسی که در حال امتحان هستند، صفر منظور می‌شود و اگر از آن ابزار غیر مجاز برای انتشار تصاویر سؤالات یا استفاده از پاسخ‌هایی که ارسال شده، استفاده کنند، نمره کلیه دروس صفر و متخلف، از امتحانات نوبت بعدی محروم می‌شود.

رییس مرکز سنجش وزارت آموزش وپرورش گفت: بر این اساس در سراسر کشور، دانش آموزان پیش از ورود به محل برگزاری امتحانات، با استفاده از ابزارهای الکترونیکی(راکت های موبایل یاب و...)، بازدید بدنی می شوند و در حین برگزاری امتحانات به نسبت هر بیست نفر دانش آموز، یک مراقب ثابت و علاوه بر آن چندین نفر، رابط و ناظر بر رفتار دانش آموزان نظارت می‌کنند.
وی با اشاره به این که با توجه به اهداف امتحانات نهایی، از ارزشیابی ملاکی و سؤالات حل کردنی، تشریحی(برای سنجش سطوح مختلف یادگیری) و تعداد اندکی سؤالات کوتاه پاسخ و چند گزینه‌ای استفاده می‌شود، گفت: بکار بردن اصطلاح حافظه محور و کوتاه پاسخ برای توجیه کردن ادعای دسترسی آسان به پاسخ سؤالات امتحانات نهایی؛ نادرست است.

 ساکی تصریح کرد: در ارتباط با تجهیزات جدیدی که به هر نحو ممکن، جاسازی و توسط افراد معدودی به حوزه امتحانی آورده می شوند، با اعمال  همه تدابیر لازم احتمال ورود این تجهیزات وجود دارد و نه تنها آموزش و پرورش و سازمان سنجش آموزش کشور، بلکه سایر وزارتخانه‌ها و سازمان‌های بر گزار کننده آزمونهای ملی در حال حاضر ابزاری برای کشف کامل  آنها را در اختیار ندارند.

او افزود: اما نکته مهم، زمان و نحوه استفاده احتمالی از این ابزارها برای دریافت پاسخ سؤالات توسط متخلفین است که؛ اولاً دسترسی  به آنها برای تعداد انگشت شماری از دانش آموزان میسر است که جنبه موردی پیدا می‌کند نه تقلب گسترده، ثانیاً دریافت پاسخ سؤالات حل کردنی و تشریحی توسط این ابزارها و بهره برداری از آن، زیر نظر چندین مراقب و ناظر کار چندان آسانی نیست.

رییس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش گفت: با این وجود، این گونه وقایع موضوعاتی جدید و مختص امتحانات آموزش و پرورش نیست و از سال ۱۳۹۷ که شیوه الکترونیکی ارسال سؤالات رمز شده به حوزه‌های امتحانی مورد استفاده قرار گرفته (و در هر نوبت نسبت به نوبت‌های قبل کارآمد تر شده)، افراد فرصت طلب و سودجو  مبادرت به ایجاد کانال در فضای مجازی پیام رسان‌ها نموده و سعی در فریب و ایجاد اختلالات روحی و  روانی در بین دانش‌آموزان  در ایام  امتحانات دارند که در این رابطه وزارت آموزش و پرورش مراتب را از طریق پلیس فتا پیگیری نموده و در هر نوبت تعدادی از آنها شناسایی و با شکایت دفتر حقوقی وزارت متبوع، به مقام قضایی معرفی و موردپیگرد قانونی قرار گرفته‌اند.

ساکی در پایان گفت: مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی، با همکاری سایر واحدهای ذی ربط وزارت متبوع، تلاش برای ارتقاء صحت، امنیت و کیفیت فرایندهای برگزاری امتحانات نهایی پایه دوازدهم (طراحی سؤالات، ارسال الکترونیکی سؤالات، صدورشیوه نامه‌های استاندارد برای برگزاری، تصحیح الکترونیکی و.‌..) را وظیفه ذاتی خود می‌داند تا با تدوین و اجرای دقیق شیوه نامه‌ها و رعایت مقررات، امتحانات نهایی را به بهترین نحو ممکن برگزار کند.

او افزود: اما تخلف تعداد بسیار اندکی از دانش‌آموزانی که بعضاً به سرعت شناسایی و مطابق آئین نامه‌های رسیدگی به تخلفات امتحانی با آنها برخورد قاطع می شود را نمی‌توان مبنایی برای خدشه کلی به صحت برگزاری امتحانات قرار داد و زحمات و خدمات هزاران مدیر مدرسه و معلم شریف، امانت دار، صدیق، سخت کوش ‌و... که در بیش از ۶۰۰۰ حوزه اجرای  امتحانات نهایی را در سراسر کشور برگزار می کنند زیر سؤال برد و باعث نگرانی و دلسردی دانش‌آموزان سخت کوش و درست کار و اولیاء آنان شد.
اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  418 بازدید

  0 نظر

  درج: 18 دی 1400

  توسط: u-143390
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
  کتاب های لقمه
  کتاب های امتحانیوم
  کتاب های موضوعی
  کتاب های کنکوریوم

  دسته بندی مطالب

  کتاب های تیزهوشان
  کتاب های تست پایه

  آخرین نظرات ارسالی

  خیلی عالیه خیلی عالیه
  سلام کنکوریوم تجربی کنکور ۱۴۰۳ کی موجود میشه؟ سلام کنکوریوم
  نروژی اولی از راسته یا چپ؟ نروژی اولی از راسته یا چپ؟
  سلام وقت بخیر،بیخشید این کتاب تا اوایل بهمن موجود میشه خواهشا

  آمار سایت

  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir