ماهواره‌های هوشمند به دنبال کشف حیات فرازمینی‌ها

+1
ماهواره‌های هوشمند به دنبال کشف حیات فرازمینی‌ها
نمونه برداری از سیارک بنواز ماه آگوست سال ۲۰۲۰ شروع و پس از آن درسال ۲۰۲۳ نمونه‌ها به زمین بازگردانده خواهد شد. به گفته محققان سیارک بنو حاوی اجزای اصلی عنصر‌های شکل دهنده منظومه شمسی است و می‌تواند درباره نحوه تکامل منظومه شمسی اطلاعات منحصربه فردی در اختیار پژوهشگران قراردهد. برخی کارشناسان امیدوارند با مطالعه بر روی سیارک بنو بتوانند به اطلاعات جامعی درباره نحوه ایجاد زندگی بر روی کره زمین دست یابند و حتی نشانه‌هایی از حیات برسطح سیارک بیابند.
اکنون دانشمندان چهار سایت به نام‌های Kingfisher، Nightingale، Osprey و Sandpiper برای دریافت نمونه از سیارک بنو را انتخاب کرده اند. این نمونه‌ها ابعادی کمتر از ۸ اینچ با قطر حدود ۲ سانتی متر خواهند داشت. برای جمع آوری نمونه‌ها ماهواره اوزیریس با استفاده از گاز نیتروژن نوعی انفجار کوچک برسطح سیارک به وجود می‌آورد و نمونه‌های پراکنده شده در فضا به وسیله بازوی رباتیک ماهواره جمع آوری می‌شود.

 

 
 

 

کارشناسان قدمت سیارک بنو را حدود ۴.۵ میلیارد سال پیش اعلام کرده اند و اعتقاد دارند بقایای بخش‌هایی از منظومه شمسی در آن وجود دارد. فضاپیمای اوزیریس رکس در تاریخ ۸ سپتامبر ۲۰۱۶ با استفاده از یک موشک اطلس V به فضا پرتاب شده است. نمونه‌های جمع آوری شده ماهواره اوزیریس رکس با استفاده از یک کپسول جداشدنی از ماهواره به زمین ارسال می‌شود.
فضاپیمای اوزیریس رکس دارای یک لیزر ویژه و مجموعه‌ای از دوربین‌های فوق العاده دقیق است که به وسیله محققان دانشگاه آریزونا طراحی شده است. از جمله دیگر تجهیزات ماهواره طیف سنج را می‌توان نام برد. اکنون ماهواره اوزیریس رکس اکنون در فضای عمیق و درفاصله ۱۲۲ میلیون کیلومتری از زمین قراردارد. این ماهواره پس از دو سال سفر در فضا به سیارک بنو رسیده است. سیارک بنو طولی حدود ۵۰۰ متر دارد و محیطی مشابه الماس دارد. ماهواره اوزیریس رکس اکنون درفاصله ۱.۶ کیلومتری از سطح سیارک بنو قرار دارد. ماموریت اوزیریس رکس حدود ۸۰۰ میلیون دلار هزینه دربرداشته است.

 

 
 

 


ماهواره اوزیریس رکس ماه مارس ۲۰۲۱ سیارک بنو را ترک و به سوی زمین باز می‌گردد. نمونه در سال ۲۰۲۳ درکپسولی ویژه به زمین می‌رسد. دانشمندان اعلام کرده اند سنگ‌های فضایی حاوی اطلاعات منحصربه فردی هستند و آنها هنوز در حال مطالعه برای کشف اسرار سنگ‌های کره ماه هستند که حدود ۴۵ سال پیش با ماموریت آپولو از کره ماه به زمین آورده شده اند.
از دیگر اهداف‌ کارشناسان از جمع آوری نمونه سنگ و خاک سیارک بنو، کشف یخ در آب سیارک را می‌توان نام برد که به این ترتیب امکان یافت حیات فرا زمینی در سیارک را قوت می‌بخشد. نحوه حرکت سیارک‌ها درمنظومه شمسی هم یکی دیگر از هدف‌های پرتاب ماهواره اوزیریس رکس بوده است. دانشمندان در نظر دارند با مطالعه نحوه حرکت سیارک بنو جهت حرکت سیارک‌ها در منظومه شمسی را ردیابی کنند.
با درصدی بسیار اندک این احتمال وجود دارد که سیارک بنو اواخر قرن ۲۲ به نزدیک مدار سیاره زمین نزدیک شود. ماهواره اوزیریس رکس به وسیله شرکت لاکهید مارتین ساخته شده است. افزون بر این ماهواره، ماهواره هایابوسای ۲ هم که به وسیله کارشناسان ژاپنی ساخته شده به مطالعه درباره سیارک ریوگو مشغول است. سیارک ریوگو طولی در حدود ۹۰۰ متر دارد و هایابوسای ۲ در حال نمونه برداری از این سیارک و ارسال آن به زمین است.

 

 
 

 

با وجود مطالعه همزمان دو ماهواره بر روی دو سیارک درمنظومه شمسی به گفته دانشمندان جنس عنصر‌های هر دو سیارک با همدیگر بسیارمتفاوت است و دانشمندان امیدوارند با مطالعه بر روی این سیارک‌ها به یافته‌های منحصربه فردی درباره شکل گیری منظومه شمسی، کشف مواد آلی و حیات فرا زمینی احتمالی دست یابند.
اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  855 بازدید

  0 نظر

  درج: 30 آذر 1398

  توسط: mahini
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی سایت

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  نام:*
  ایمیل:*
  سوال: نام خلیج جنوبی ایران؟
  پاسخ:*
  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
  کتاب های لقمه
  سمپادیوم
  کنکوریوم
  مهارت معلمی دین و زندگی واقعا جامع کنکور فرهنگیان

  دسته بندی مطالب

  کتاب های تیزهوشان
  کتاب های تست پایه

  آخرین نظرات ارسالی

  گمنام امروز, 10:53
  خوش به حالتون شهید هادی شهید معجزه هاست ، معجزه میکنه ، ناممکن
  سلام من فقط یه سال تا سال کنکورم باقی مانده و تا حالا هیچی
  سلام وقت بخیر ، واقعا عالی بود کلاساشون پر از مطالب مفید و کلا
  لطفا این کتاب رو برای پایۀ یازدهم و دهم رشتۀ هنر هم موجود کنید.
  سلام.چاپ ۱۴۰۳ این کتاب را کی منتشر میکنید؟
  بهترین ماشین کدام است

  آمار سایت

  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir