رعد و برق در جو سیاره مشتری

0
رعد و برق در جو سیاره مشتری
این رویداد های تابشی روشن و غیرقابل پیش بینی به طور معمول در حدود 60 مایل بالاتر از رعد و برق های عظیم در سیاره ما شکل می گیرد و سبب ایجاد نور هایی می شوند که فقط چند میلی ثانیه طول می کشند.

فضاپیمای جونو ناسا اخیرا پیروز به ثبت تصویری از رعد و برق در جو سیاره مشتری که همانند شبحی آبی رنگ است، شده است. چنین رویداد های درخشان موقت/ گذرایی در زمین هنگام طوفان رخ می دهد، اما این برای نخستین بار است که چنین رویداد هایی در سیارات دیگر مشاهده می گردد.

این رویداد های تابشی روشن و غیرقابل پیش بینی به طور معمول در حدود 60 مایل بالاتر از رعد و برق های عظیم در سیاره ما شکل می گیرد و سبب ایجاد نور هایی می شوند که فقط چند میلی ثانیه طول می کشند.

این نور های روح مانند در کل همانند یک عروس دریایی به نظر می رسند که دارای ساختار های مو مانند بلندی هستند که به سمت زمین برخورد می نمایند و روح ها نیز به صورت یک صفحه درخشان صاف و مسطح ظاهر می شوند که می توانند تا 200 مایل در آسمان امتداد داشته باشند.

دانشمندان ماموریت جونو این نمایش کیهانی را 186 مایل بالاتر از جو مشتری مشاهده کردند که در آنجا نیز اکثریت صاعقه های غول گازی لایه ابر آبی (water-cloud layer) آن را تشکیل می دهند. ابزار طیف سنج فرابنفش جونو رویداد های درخشان موقت (TLE) را که به صورت یک ردیف روشن و باریک از انتشار اشعه فرابنفش ظاهر می گردد و ناگهان ناپدید می شوند را شناسایی کرد.

روحینی اس گیلز (Rohini S. Giles) نویسنده اصلی تحقیق و دانشمند سیاره ای ماموریت جونو گفت: ابزار طیف سنج فرابنفش جونو برای شناسایی شفق های قطبی زیبای مشتری طراحی شده است، اما ما در تصاویری که توسط ابزار طیف سنج فرابنفش جونو ثبت شده نه تنها شفق قطبی جوویان را مشاهده کردیم، بلکه همچنین شاهد یک نور روشن در گوشه ای که قرار نبود نور شدید فرابنفش باشد، بودیم.

هرچه تیم مطالعاتی ما بیشتر به آن نگاه کرد، بیشتر فهمیدیم که جونو ممکن است رویداد های درخشان موقت را در مشتری تشخیص داده باشد. چندین مطالعه که قبلاً منتشر شده بود، بروز رویداد های درخشان موقت در مشتری را پیش بینی نموده بود، اما جونو صحت این نظریه ها را تأیید کرد.

فضاپیمای جونو 11 رویداد درخشان موقت در مقیاس عظیم را در منطقه ای که طوفان های رعد و برق در آن شکل گرفته شناسایی نموده است. فضاپیمای جونو، پس از سفری پنج ساله در سال 2016 وارد سیاره مشتری شد. از آن موقع تا به امروز، 29 پرواز در ارتفاع کم علمی در این سیاره انجام داده است جونو در هر 53 روز یکبار به دور مشتری می چرخد.
اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  446 بازدید

  0 نظر

  درج: 4 خرداد 1401

  توسط: u-143390
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  نام:*
  ایمیل:*
  سوال: نام خلیج جنوبی ایران؟
  پاسخ:*
  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
  کتاب های واقعا جامع انسانی
  همراه من
  کنکوریوم
  کتاب های لقمه

  دسته بندی مطالب

  کتاب های موضوعی
  کتاب های پاور تست

  آخرین نظرات ارسالی

  فقط تنها مشکلی که هست نمیدونم هجده سالگی کیو انتخاب کنم به
  سلام وقتتون بخیر با پرداخت این مبلغ 740 تومان جلد 1 شامل درسنامه
  سلام. ایا این کتاب تو چاپ 1403 ویرایش شده؟؟
  سلام کنکور خارج اردیبهشت رو نمی زارین؟
  لطفا صادقانه و بدون هیچگونه تبلیغی به سوالی که دارم جواب بدید
  من پرستاری میخوامممممم

  آمار سایت

  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir