کشف بزرگ‌ترین گروه از سیاره‌های غول‌پیکر سرکش

0
کشف بزرگ‌ترین گروه از سیاره‌های غول‌پیکر سرکش
ستاره‌شناسان به‌تازگی موفق به کشف مجموعه‌ای از سیاره‌های سرکش شده‌اند؛ سیاره‌هایی شناور و آزاد که به دور یک ستاره‌ی خاص نمی‌چرخند و به تنهایی در اعماق فضا سیر می‌کنند. بیش از هفتاد سیاره، هر کدام با جرمی قابل مقایسه با مشتری، که در کهکشان راه شیری مشاهده شده‌اند، بزرگ‌ترین گروه کشف‌شده از این نوع اجرام کیهانی هستند.

این سیارات که در صورت‌های فلکی عقرب و ماراَفسای (حوا) وجود دارند، با استفاده از مجموعه‌‌ی تصاویر ثبت‌شده توسط چندین تلسکوپ‌، هم در زمین و هم در فضا، مشاهده شده‌اند.

تصویربرداری از این نوع سیارات بسیار دشوار است؛ زیرا به هیچ ستاره‌ای نزدیک نیستند که به کمک آن‌ قابل مشاهده باشند. نوریا میرت‌روگ، ستاره‌شناس دانشگاه وین و آزمایشگاه اخترفیزیک بوردو، همراه با همکارانش با تحلیل داده‌های جمع‌آوری‌شده در بیست سال گذشته، موفق شد نشانه‌های ضعیفی از گرمای ساطع شده حینِ تشکیل این سیارات در میلیون‌ها سال گذشته را شکار کند. این داده‌ها از تلسکوپ‌های رصدخانه‌ی جنوبی اروپا (ESO) و ماهواره‌ی گایا متعلق به آژانس فضایی اروپا و چندین تلسکوپ دیگر به دست آمده است.


هروه بوی، ستاره‌شناس در آزمایشگاه اخترفیزیک بوردو و یکی از پژوهشگران این تحقیق، در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت:یافته‌های این تیم تحقیقاتی نشان می‌دهد باید در انتظار کشف سیارات سرکش بیشتری باشیم.

ممکن است چندین میلیارد از این سیارات غول‌پیکرِ شناور و آزاد وجود داشته باشند که بدون وابستگی به هیچ ستاره‌‌ای، آزادانه در کهکشان راه شیری پرسه می‌زنند.

براساس بیانیه‌ی مطبوعاتی ESO، این کشف گام بزرگی به سوی کشف چگونگی تشکیل این سیاره‌های مرموز است. این احتمال وجود دارد که این اجرامِ سرکش ابتدا در اطراف ستار‌ه‌ای شکل گرفته باشند و سپس از منظومه‌ی خود به‌شدت به بیرون پرتاب شده باشند. فرضیه‌ی احتمالی دیگر این است که فروپاشی ابرهای گازی منجر به شکل‌گیری این سیاره‌‌ها شده باشد.


به گفته‌ی هروه بوی، ستاره‌شناسان در حال حاضر منتظر تکمیل پروژه‌ی «تلسکوپ فوق‌العاده بزرگ» (Extremely Large Telescope یا ELT) آژانس فضایی اروپا هستند؛ رصدخانه‌ای غول‌پیکر که نقش مهمی در پیدا کردن داده‌های بیشتری راجع‌به سیاراتِ سرکش خواهد داشت. قرار است مأموریت ELT از اواخر دهه‌ی کنونی میلادی شروع شود.

یافته‌های این پژوهش در نشریه‌ی Nature Astronomy منتشر شده است.
اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  414 بازدید

  0 نظر

  درج: 28 دی 1400

  توسط: u-143390
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  نام:*
  ایمیل:*
  سوال: نام خلیج جنوبی ایران؟
  پاسخ:*
  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
  کتاب های واقعا جامع انسانی
  همراه من
  کنکوریوم
  کتاب های لقمه

  دسته بندی مطالب

  کتاب های موضوعی
  کتاب های پاور تست

  آخرین نظرات ارسالی

  سلام علیکم خسته نباشید ببخشید من امروز صبح بسته سفارش دادم اما
  سلام ببخشید کی چاپ 1403 میزنید؟
  خوب بود ممنون
  سلام من در تصحيح هوشمند ورودیوم نمره کل 46453 را دریافت کردم این

  آمار سایت

  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir