شاید چندجهانی آنقدرها هم برای حیات بد نباشد

+1
شاید چندجهانی آنقدرها هم برای حیات بد نباشد

پرسش‌هایی در رابطه با اینکه آیا جهان‌های دیگری هم بعنوان بخشی از یک چندجهانی بزرگتر وجود دارند و می توانند از حیات پشتیبانی کنند یا خیر، از جمله مسائل داغ در کیهان‌شناسی مدرن هستند. حالا تحقیقات جدید که در قالب دو مقاله در ماهنامه جامعه اخترشناسی سلطنتی منتشر شده، نشان می دهد که حیات می تواند در سرتاسر چندجهانی کاملا عادی و رایج باشد. کلیدِ فهم این موضوع، انرژی تاریک است؛ نوعی از انرژی که بطور طبیعی در همه جای فضا تراوش کرده و در افزایش سرعت انبساط کیهان نقش ایفا می کند.

نظریه‌های فعلی درباره منشاء جهان ما، انرژی تاریک بسیار زیادی را در جهان پیش‌بینی می کند. افزودن مقادیر زیاد می تواند روند انبساط را تا حد چشمگیری افزایش بدهد. این امر می تواند قبل از شکل‌گیری هرگونه ستاره، سیاره یا حیات باعث رقیق شدن ماده شود. نظریه چندجهانی که در دهه ۸۰-۱۹۷۰ مطرح شد، به توضیح مقدار ناچیزی انرژی تاریک در جهانِ ما می پردازد و این امکان را به جهان می دهد تا از حیات میزبانی کند؛ البته در میان جهان‌های زیادی که نتوانستند از پسِ این کار بر آیند. یک تیم از محققان به سرپرستی دانشگاه دورهام، دانشگاه غرب سیدنی و دانشگاه سیدنی با بهره‌گیری از شبیه‌سازی‌های کامپیوتری نوین دریافتند که افزودن انرژی تاریک تا چند صد برابر مقدار مشاهده شده در جهان، تاثیر ناچیزی بر شکل‌گیری ستارگان و سیارات می گذارد. پس این چشم‌انداز مطرح می شود که حیات می تواند در دامنۀ وسیعی از جهان‌های دیگر امکان شکوفایی داشته باشد.

«ژم سالسیدو» دانشجوی فارغ‌التحصیل از دانشگاه دورهام گفت: «برای بسیاری از فیزیکدانان، مقدار ویژه و غیرقابل توضیح انرژی تاریک در جهان یک معمای عجیب است. شبیه‌سازی‌های ما نشان می دهد که حتی اگر انرژی تاریک بسیار زیاد یا حتی اندکی در جهان وجود داشت، تنها یک اثر ناچیز بر ایجاد ستارگان و سیارات می گذاشت؛ لذا بر این احتمال دامن زده می شود که حیات می تواند در سرتاسر چندجهانی وجود داشته باشد. این شبیه‌سازی‌های کامپیوتری در پروژه‌ای تحت عنوان EAGLE یا تکامل مجموعه کهکشان‌ها و محیط‌هایشان به انجام رسید.»

دکتر «لوک بارنس» محقق در دانشگاه غرب سیدنی و دانشگاه سیدنی بیان کرد: «قبلا تصور بر این بود که چندجهانی می تواند مقدار انرژی تاریک را مثل یک قرعه‌کشی توضیح دهد؛ یک بلیط شانس داریم و در جهانی زندگی می کنیم که کهکشان‌های زیبا به وجود می آورد و زمینه را برای گسترش حیات فراهم می کند. کارهای ما نشان می دهد که بلیط ما بخت و اقبال ما را دو چندان کرده است. بیشتر از آنچه که برای حیات لازم است، ویژه به نظر می رسد. و این مشکلی برای چندجهانی محسوب می شود که همچنان به عنوان یک معما باقی مانده است.»

دکتر «پاسکال الهی» دانشمند در دانشگاه غرب استرالیا و محقق ارشد خاطر نشان کرد: «ما از خودمان پرسیدیم که قبل از عدم امکان حیات، چقدر انرژی تاریک می تواند وجود داشته باشد. شبیه‌سازی‌های ما نشان داد که انبساطِ پیش روندۀ ناشی از انرژی تاریک تقریبا هیچ تاثیری بر تولد ستاره‌ها ندارد.» با این حال، نتایج غیر منتظره بود و می تواند مشکل آفرین هم باشد زیرا قابلیت تئوری چندجهانی را در توضیح مقدار انرژی تاریک با شک و شبهه همراه می سازد. اگر در یک چندجهانی زندگی می کنیم، باید انرژی تاریک بیشتری از آنچه الان می بینیم، وجود داشته باشد؛ شاید ۵۰ برابر از آنچه تاکنون در جهان دیده‌ایم. اگرچه نتایجِ حاصل این تئوری را کنار نمی گذارند، اما به نظر می رسد که مقدار انرژی تاریک در جهان ما بتواند به شیوه بهتری با یک قانون کشف نشده توضیح داده شود.

پروفسور «ریچارد بوئر» عضو تیم از دانشگاه دورهام گفت: «پدیدار شدن ستاره‌ها در جهان، جنگی میان کشش گرانش و دافعه انرژی تاریک است. ما در شبیه‌سازی‌هایمان دریافتیم که جهان‌هایی با انرژی تاریک بسیار زیاد می توانند به راحتی به ایجاد ستاره‌ها بپردازند. پس چرا مقدار انرژی تاریک در جهان ما اندک است؟ به نظرم باید برای توضیح این ویژگی عجیب جهان به دنبال قانون فیزیکی تازه‌ای بگردیم. تئوری چندجهانی در تقلیل ناخشنودی فیزیکدانان در این زمینه کافی نیست.»

اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  779 بازدید

  0 نظر

  درج: 25 شهریور 1398

  توسط: mahini
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی سایت

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  نام:*
  ایمیل:*
  سوال: نام خلیج جنوبی ایران؟
  پاسخ:*
  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
  کتاب های لقمه
  سمپادیوم
  کنکوریوم
  مهارت معلمی دین و زندگی واقعا جامع کنکور فرهنگیان

  دسته بندی مطالب

  کتاب های تیزهوشان
  کتاب های تست پایه

  آخرین نظرات ارسالی

  سلام علیکم خسته نباشید ببخشید من امروز صبح بسته سفارش دادم اما
  سلام ببخشید کی چاپ 1403 میزنید؟
  خوب بود ممنون
  سلام من در تصحيح هوشمند ورودیوم نمره کل 46453 را دریافت کردم این

  آمار سایت

  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir