فیلم الکترولیز محلول نمک فلزدار

حوزه ی ویدئو: ---
موضوع ویدئو: الکترولیز محلول نمک فلزدار
10,652 بازدید
 • +10

  الکترولیز نوعی تجزیه ی شیمیایی است که بر اثر جریان الکتریسیته در یک مایع پدید می آید . اگر این مایع آب باشد ، آب به دو گاز هیدروژن و اکسیژن تجزیه می شود . اگر مایع نمک محلولی از یک فلز باشد ، بر اثر الکترولیز ، فلز از آن محلول جدا می شود .

  برای اینکه عمل الکترولیز صورت بگیرد ، دو تیغه یا دو میله ی رسانای الکتریکی ، مثل تیغه ی قلزی یا میله ی زغالی را در مایعی قرار می دهند . به این تیغه ها یا میله ها الکترود می گویند . هر الکترود را با سیمی به یکی از قطب های باتری یا مولد جریان مستقیم الکتریسیته وصل می کنند . الکترودی که به قطب منفی وصل می شود کاتد ، و الکترودی که به قطب مثبت وصل می شود آند نام دارد.

  محلولی را که الکترود ها در آن قرار دارند و جریان الکتریسیته را از خود عبور می دهد و تجزیه می شود الکترولیت می نامند. ظرفی را که الکترود ها و الکترولیت در آن است ظرف الکترولیز یا ولتامتر می نامند .

  بر اثر گذشتن جریان الکتریسیته و تجزیه ی شیمیایی هر مولکول از ماده به ذره های باردار تجزیه می شود . هر ذره باردار را یون می نامند . ذره با بار مثبت را یون مثبت و ذره با بار منفی را یون منفی می نامند . در هر محلول الکترولیت عده ی یون های مثبت و منفی ، برابر است . اگر جریان الکتریسیته از ظرف الکترولیز بگذرد ، کاتد الکترون هایی را که از باتری می گیرد به درون ظرف الکترولیز می برد . یون های مثبت این الکترون ها را می گیرند و در سطح آند
  نیز یون های منفی الکترون های خود را به آند می دهند . این الکترون ها از ظرف الکترولیز به باتری بر می گردند . گرفتن الکترون ها را به وسیله ی یون های مثبت احیا ، و از دست دادن الکترون ها را به وسیله ی یون های منفی اکسیداسیون می نامند .

  در الکترولیز آب ، مولکول های آب به دو یون مثبت و منفی تجزیه می شوند . یون مثبت هیدروژن از کاتد الکترون می گیرد و به گاز هیدروژن تبدیل می شود (احیا) . یون منفی الکترون خود را به آند می دهد و گاز اکسیژن آزاد می کند ( اکسیداسیون ) . در این عمل ، همیشه حجم هیدروژن به دست آمده دو برابر حجم اکسیژن به دست آمده است ، زیرا هر مولکول آب از دو اتم هیدروژن و یک اتم اکسیژن تشکیل شده است.
  در الکترولیز محلول های فلزدار ، یون مثبت فلز در کاتد الکترون می گیرد و به فلز خالص تبدیل می شود . فلز خالص در کاتد می نشیند ، یا به بیان دیگر به کاتد آب فلز داده می شود ( آبکاری) .


  ویدئوهای دیگر

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  0 نظر

  درج: 6 بهمن 1392

  توسط: Soltani
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی سایت

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  نام:*
  ایمیل:*
  سوال: نام خلیج جنوبی ایران؟
  پاسخ:*
  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.

  دسته بندی مطالب

  آخرین نظرات ارسالی

  سلام من معماریو دوس دارم ولی مهندسی پزشکیو و کامپیوترم دوس دارم
  واقعا کتاب کامل و خوبیه مخصوصا درسنامه‌هایی که در پاسخنامه هست
  با سلام این کتاب کی موجود میشه ؟
  مرتفع ترین شهر ایران لاله زار در استان کرمان هست با ارتفاع ۳۰۰۰
  سلام یه سوال : من این بسته کنکوریوم تجربی رو مهر ۱۴۰۱ خریداری
  سلام وقت بخیر. میشه بگید چاپ جدید این کتاب کی میاد ممنون .

  آمار سایت

  کل مطالب: 19846
  کل نظرات: 29762
  کل اعضا: 253294
  جدیدترین عضو: u-303373
  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2022 Mehromah.ir