فیلم الکترولیز محلول نمک فلزدار

حوزه ی ویدئو: ---
موضوع ویدئو: الکترولیز محلول نمک فلزدار
9,546 بازدید
 • +8

  الکترولیز نوعی تجزیه ی شیمیایی است که بر اثر جریان الکتریسیته در یک مایع پدید می آید . اگر این مایع آب باشد ، آب به دو گاز هیدروژن و اکسیژن تجزیه می شود . اگر مایع نمک محلولی از یک فلز باشد ، بر اثر الکترولیز ، فلز از آن محلول جدا می شود .

  برای اینکه عمل الکترولیز صورت بگیرد ، دو تیغه یا دو میله ی رسانای الکتریکی ، مثل تیغه ی قلزی یا میله ی زغالی را در مایعی قرار می دهند . به این تیغه ها یا میله ها الکترود می گویند . هر الکترود را با سیمی به یکی از قطب های باتری یا مولد جریان مستقیم الکتریسیته وصل می کنند . الکترودی که به قطب منفی وصل می شود کاتد ، و الکترودی که به قطب مثبت وصل می شود آند نام دارد.

  محلولی را که الکترود ها در آن قرار دارند و جریان الکتریسیته را از خود عبور می دهد و تجزیه می شود الکترولیت می نامند. ظرفی را که الکترود ها و الکترولیت در آن است ظرف الکترولیز یا ولتامتر می نامند .

  بر اثر گذشتن جریان الکتریسیته و تجزیه ی شیمیایی هر مولکول از ماده به ذره های باردار تجزیه می شود . هر ذره باردار را یون می نامند . ذره با بار مثبت را یون مثبت و ذره با بار منفی را یون منفی می نامند . در هر محلول الکترولیت عده ی یون های مثبت و منفی ، برابر است . اگر جریان الکتریسیته از ظرف الکترولیز بگذرد ، کاتد الکترون هایی را که از باتری می گیرد به درون ظرف الکترولیز می برد . یون های مثبت این الکترون ها را می گیرند و در سطح آند
  نیز یون های منفی الکترون های خود را به آند می دهند . این الکترون ها از ظرف الکترولیز به باتری بر می گردند . گرفتن الکترون ها را به وسیله ی یون های مثبت احیا ، و از دست دادن الکترون ها را به وسیله ی یون های منفی اکسیداسیون می نامند .

  در الکترولیز آب ، مولکول های آب به دو یون مثبت و منفی تجزیه می شوند . یون مثبت هیدروژن از کاتد الکترون می گیرد و به گاز هیدروژن تبدیل می شود (احیا) . یون منفی الکترون خود را به آند می دهد و گاز اکسیژن آزاد می کند ( اکسیداسیون ) . در این عمل ، همیشه حجم هیدروژن به دست آمده دو برابر حجم اکسیژن به دست آمده است ، زیرا هر مولکول آب از دو اتم هیدروژن و یک اتم اکسیژن تشکیل شده است.
  در الکترولیز محلول های فلزدار ، یون مثبت فلز در کاتد الکترون می گیرد و به فلز خالص تبدیل می شود . فلز خالص در کاتد می نشیند ، یا به بیان دیگر به کاتد آب فلز داده می شود ( آبکاری) .


  ویدئوهای دیگر

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  0 نظر

  درج: 6 بهمن 1392

  توسط: Soltani
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی سایت

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  نام:*
  ایمیل:*
  سوال: نام خلیج جنوبی ایران؟
  پاسخ:*
  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.

  دسته بندی مطالب

  آخرین نظرات ارسالی

  سلام.کنکوریوم عمومی جلد سوال کی موجود میشه؟
  سلام میشه بگید کی موجود میشه نیاز داریم
  سلام.. کنکوریوم انسانی کی موجود میشه؟؟
  سلام ، میشه لطفا بگید چه زمان موجود میشه؟
  امیدوارم بتونم روسفید باشم پیش خدا و شهدا دستمونو بگیرن مخصوصا

  نظرسنجی

  از نظر شما کنکور 99 نسبت به کنکور سال گذشته چگونه بود؟

  آمار سایت

  کل مطالب: 16404
  کل نظرات: 25328
  کل اعضا: 41988
  جدیدترین عضو: u-92049
  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 20008484 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2020 Mehromah.ir