آرش آمرزش نابغه 6 ساله ایرانی

0
آرش آمرزش نابغه 6 ساله ایرانی
آرش آمرزش متولد 2 مهر 1391 در کاشان، نابغه است
کودکی تیزهوش و فراتر از هم سن و سال هایش در حال یادگیری 18 زبان مختلف است و توانایی حل مسائل ریاضی و فیزیک، بالاتر از توانایی یک کودک است.
آرش در 2 سالگی به 3 زبان مسلط شد و در 6 سالگی به کمک اینترنت توانست مسائل فیزیک و شیمی را حل کند؛ او یک نابغه است اما با وجود پیگیری‌ های پدرش چندان استقبالی از هوش او نمی‌شود در حالی که چند مدرسه معتبر در هلند، فنلاند و ژاپن پیگیر جذب آرش هستند.
در دنیای مدرن امروز بسیاری افراد برای نشان‌دادن استعدادهای خود راهی بهتر از فضای مجازی پیدا نمی‌کنند. نمونه‌های فراوانی از چنین افرادی که رسانه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام و نرم‌افزارهای شبیه به آن را تبدیل به صحنه ابراز توانمندی خود کرده‌اند، می‌توان یافت. این موضوع تا حدی جدی است که کودکان و نوجوانان با سنین کم نیز از این فرصت بهره برده‌اند؛ آرات حسینی و آرش آمرزش دو کودک نابغه‌ای هستند که جهانی‌شدن استعداد خود را به اینستاگرام سپردند. آرات حسینی شش ساله را به لطف اینستاگرام کمتر کسی است که نشناسد.

آرش آمرزش، کودک 6 ساله کاشانی که نبوغ و ضریب هوشی بسیار بالایی دارد و سطح معلوماتش در حد یک فرد دیپلمه است و به گفته برخی می‌تواند آینده دنیا را متحول کند.

اما آرش آمرزش که شاید هنوز به محبوبیت جهانی آرات نرسیده، هفت ساله، اهل کاشان و متفاوت از هم سن و سالانش نه عاشق اسباب بازی بلکه شیفته فیزیک، شیمی و پزشکی است. او با وجود سن کم، عناصر جدول تناوبی مندلیف و کاربردهای آن‌ها و فرمول‌های فیزیک را درک کرده و از حفظ است. فعالیت پژوهشی هم از دیگر جنبه‌های استعدادی آرش است.

 

 
 

 


داوود آمرزش، پدر آرش در گفت‌وگو با خبرنگار در رابطه با استعداد فرزند خود، اظهار کرد: آرش از لحاظ تحصیلی در حال حاضر در کلاس اول ثبت نام شده، اما با موافقت اداره آموزش و پرورش کاشان قرار است به صورت غیرحضوری در خانه درس بخواند، سایر مقاطع را نیز تا جایی که توان دارد جهشی طی کند و به این صورت دوران ابتدایی را بگذراند.
پدر آرش آمرزش پیرامون پیشنهاد دانشگاه علوم پزشکی کاشان مبنی بر پذیرش پسرش به عنوان دانشجوی افتخاری در رشته پزشکی که با حواشی و جنجال‌های زیادی همراه بود، خاطر نشان کرد: این اتفاق فعلاً در حد حرف است و هم ما و هم مسئولان دانشگاه علوم پزشکی در حال بررسی آن هستیم؛ آن‌ها به ما گفتند که دانشجو شدن آرش به صورت افتخاری است و اگر به اجرا هم برسد، آرش تنها در تعدادی از کلاس‌ها حاضر می‌شود.

داوود آمرزش با اشاره به استقبال ریاست دانشگاه کاشان از پذیرش آرش در این دانشگاه اضافه‌ کرد: دکتر حسن زاده، یکی از اساتید دانشگاه علوم پزشکی کاشان این موضوع را مطرح کرد و در آزمونی که چند وقت پیش توسط این دانشگاه از آرش به عمل آمد، ضریب هوشی او نیز ۱۵۷ تعیین شد که از این نظر در دسته بالای ۱۴۵ قرار می‌گیرد.

 

 
 

 


سوالاتی  دیگر که از پدر و آرش پرسیده شد
من داوود آمرزش 31 ساله هستم. یک خانواده پنج نفره هستیم با سه فرزند. آرش، سیاوش و سارینا، یک فرزند دیگر هم تا چند روز دیگر پا به دنیا می‌گذارد؛ بنده شغل آزاد دارم و همسرم تا قبل از تولد آرش مترجم و مدرس زبان انگلیسی بود اما در حال حاضر خانه‌دار هستند.
این ضریب هوشی بالا در خانواده شما و همسرتان سابقه‌دار است؟
اصلاً. خیلی عادی، اتفاقاً ما خیلی با این سؤال مواجه می‌شویم که شاید مثلاً از چیز خاصی استفاده کرده باشیم، اما خیلی عادی و معمولی بود. واقعاً باید گفت که لطف خدا بوده است.

تعامل و ارتباط آرش با خواهر و برادرش چگونه است؟
آرش دو بعد دارد: از یک طرف هوش بالایی دارد ولی از طرف دیگر کاملاً یک بچه معمولی هست. یعنی مثل سایر بچه‌ها در پارک بازی و شیطنت می‌کند و سر بازی دعوا می‌کند و... اما از طرف دیگر مثل سایر بچه‌ها نیست یعنی اگر آرش زمین بخورد گریه نمی‌کند بلکه می‌گوید جاذبه زمین من رو به خودش کشید! آرش وقتی می‌بینید که یک باد پرچم را تکان می‌دهد، سؤال می‌پرسد که چرا! یعنی از اتفاقات ساده زندگی به راحتی نمی‌گذرد و دنبال علت و معلولش می‌رود.

از چه زمانی متوجه نبوغ آرش شدید؟
آرش زیر یکسال داشت، تمام رنگ‌ها و اشکال را می‌شناخت حتی رنگ‌های غیرمعمول مثل ارغوانی، فیروزه‌ای و... حتی شکل‌هایی مثل ذوزنقه را که البته مادرش با آرش کار می‌کرد اما نکته اینجا بود که آرش گیرایی فوق العاده ای داشت. ابتدا قضیه هوش آرش را خودم چندان جدی نمی‌گرفتم اما سن پسرم که بیشتر شد واقعاً تفاوت را حس کردم.
از چه زمانی و چگونه این تفاوت برای شما نمایان شد؟
از دوسالگی آرش. زمانی که دیدم علاوه بر خواندن، می‌نویسد، زمانی که ما قرآن می‌خواندیم یا پیامک می‌زدیم ما را مجبور می‌کرد که حروف را به من یاد دهید. ما الفبا را یاد او دادیم اما توانایی او در این بود که توانست حروف را خودش ترکیب کند و کلمه بسازد و بنویسد. برای اولین بار که ما فهمیدیم او توانایی خواندن دارد زمانی بود که در یک مهمانی، آرش کتاب فارسی کلاس اول ابتدایی را در جمع آورد و گفت می‌خواهم برای شما بخوانم و با تعجب دیدیم که دارد تمام کتاب را می‌خواند.
آرش هفت ماهه بود که مادرش از بازی‌های او متوجه تفاوت رفتار و توانمندی‌های او با سایر هم‌سن‌هایش شد؛ این تمایز استعداد تا جایی پیش رفت که آرش در سن دو و نیم سالگی موفق شد به طور کامل و در حد یک دانش‌آموز دبیرستانی زبان‌های فارسی، انگلیسی و عربی را بخواند.
 

الان در حال یادگیری چند زبان هست؟
آرش در حال یادگیری 18 زبان دنیاست؛ انگلیسی، عربی، روسی، فرانسوی، آلمانی، چینی، هندی، ژاپنی، چینی، ترکی، ایتالیایی، کره ای، یونانی و ...

شیوه آموزش و یادگیری این همه زبان چگونه است؟
آرش هیچ کلاسی نمی‌رود، یعنی علاقه‌ای هم نداریم که او را کلاس ببریم چون می‌خواهیم خودش دنبال یادگیری باشد. خودش از طریق اینترنت و نرم افزار کار می‌کند. جالب است بدانید که هر زبانی هم که می‌خواهد یاد بگیرد، تمام اطلاعات آن کشور را هم بررسی می‌کند، اینکه در کجای دنیا هست، پایتختش چه نامی دارد، اعداد و الفبای آن چیست.

شیمی، ریاضی و فیزیک را چگونه یاد گرفته است؟
ریاضی را تا حدودی خودمان یادش دادیم از جمله جدول‌ضرب، چهار عمل اصلی ریاضی و توان و کسر و.... و این‌ها را در سه‌سالگی کاملاً یاد گرفت. اما برای فیزیک، او را فرستادیم به مدرسه تیزهوشان تحت تعلیم یک استاد فیزیک که در دانشگاه هم تدریس داشت، یک هفته با آرش فیزیک کارکرد، بعد از یک هفته که گذشت استاد فیزیک گفت این بچه حداقل 16 سالش هست و من مطالبی را که در سه سال تعلیم می‌دهم در یک هفته آرش یاد گرفت.

 

 
 

 


یا مثلاً جدول مندلیف را در سه روز کاملاً یاد گرفت. برای مثال آرش در سن چهارسالگی و با وجود این که تنها یک نام از جدول مندلیف شنیده‌ بود، شروع به جست‌وجو در اینترنت و یادگیری آن کرد و این در حالی است که خود من از جدول تناوبی فراری‌ هستم. 
حتی یک‌بار او را پیش یک روانشناس بردیم تا ببینیم ضریب هوشی او چقدر است بعد از گذشت حدود دو ساعت بررسی به ما گفت این بچه می‌تواند آینده دنیا رو متحول کند و با توجه به سطح نبوغ آرش من نمی‌توانم درباره سطح هوشش حتی صحبتی کنم.

آرش درباره دانش‌های دیگر چه می‌دانی؟
مثلاً اینکه قلب انسان مهم‌ترین عضو بدن هست.چون خون رو پخش می‌کند و مولد انرژی در بدن ماست.

گفتید پایتخت‌ها را هم آرش بلد است، آیا اطلاعات مثلاً جغرافیایی هم دارد؟
آرش اطلاعات زیادی دارد، فقط محدود علم خاصی نیست، وقتی باهم کتابخانه می‌رویم آرش همه نوع کتابی برمی‌دارد و می‌خواند. می‌توانید از جغرافی هم سؤال کنید.

به فرض اکنون اگر شب است، در کشوری مثل آمریکا هوا چگونه است؟
حدود ظهر هست. چون زمین چند حرکت دارد و دور خورشید می‌چرخد.
 
 
با توجه به این تعاریف، می‌خواستم بدانم تاکنون چه مؤسسات و نهادهایی برای جذب آرش با شما تماس گرفته‌اند؟
اولین بار من به اداره آموزش‌ و پرورش شهرستان رفتم که با لحن نه‌چندان جالبی گفتند هر وقت 7 سالش شد بفرستیدش اول ابتدایی! بعد از آرش به‌ صورت درهم امتحان اول تا ششم ابتدایی را گرفتند و آرش از پس همه امتحانات برآمد ولی بازهم گفتند هر وقت 7 سالش شد بفرستیدش کلاس اول!

شما با شخص یا نهاد خاصی هم تا حالا ارتباط برقرار کرده‌اید؟
اوایل خیلی سعی می‌کردم، اما به‌ جای خاصی نرسید، حتی مرکز ملی نخبگان با ما تماس گرفتند ولی کار مهمی نتوانستند کنند.

از خارج کشور هم با شما ارتباطی گرفته‌اند؟
برای من این قضیه واقعاً عجیب بود که چرا آن‌ها انقدر به این مسائل حساس هستند اما داخلی‌ها نه. حتی بعضی مسؤولان صراحتاً گفتند چرا اینجا مانده‌اید! و این واقعاً برای من بهت‌آور بود که این شخص باید مانع ما بشود اما ما را به این اقدام ترغیب می‌کند. از زمانی که برخی سایت‌های خارجی درباره آرش نوشتند از چند مدرسه معتبر در هلند و فنلاند و ژاپن با ما تماس گرفتند و ایمیل زدند.

یک سال دیگر آرش باید به مدرسه برود، شما چه تصمیمی خواهید گرفت؟
الان و با توجه به اینکه آرش 6 سال دارد شمارش معکوس برای ما شروع‌ شده است. در کل دو حالت بیشتر برای ما نمی‌ماند یا داخل کشور مثل همه بچه‌ها آرش را به اول ابتدایی بفرستیم که این یعنی تمام شدن او یا اینکه او را ببریم به خارج از کشور.

فرض کنید الان مرداد 98 است و از داخل کشور اقدامی نشده است شما چکار می‌کنید؟
مسلماً پیشرفت آرش را انتخاب خواهم کرد.

حرف آخر؟
ای‌کاش مسؤولان ما فکر می‌کردند آرش فرزند خودشان است تا به‌جای خندیدن و سلفی گرفتن، اقدام عملی می‌کردند و سعی ‌داشته باشند کمبود‌ها را جبران کنند.
وی ادامه داد: با توجه با این که آرش در آن زمان تنها پنج سال داشت، مهاجرت برای او سخت بود و به همین خاطر  تصمیم گرفتیم تا او در کشور خودمان بماند؛ البته اینطور نیست که تصمیمی برای مهاجرت نداشته باشیم چرا که فکر می‌کنیم مهاجرت چه حال و چه ۱۰ سال آینده، تفاوتی را برای آرش رقم نمی‌زند. زمانی که آرش پنج ساله بود، مصاحبه ای با یک خبرگزاری روسی داشتیم که باعث شهرت جهانی آرش شد و اینجا بود که ایمیل‌هایی را از هلند، ژاپن و فنلاند برای پذیرش و آموزش آرش دریافت کردیم.

آرش  اکنون مهاجرت کرده...
اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  148 بازدید

  0 نظر

  درج: 7 تیر 1400

  توسط: e.timsari
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: تامین محتوا

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  نام:*
  ایمیل:*
  سوال: نام پایتخت ایران؟
  پاسخ:*
  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.

  دسته بندی مطالب

  آخرین نظرات ارسالی

  سلام این کتاب ویژه کنور ۱۴۰۱ کی چاپ میشه؟ میشه لطفا سریعتر
  کی چاپ جدید این کتاب میاد
  سلام این کتاب برای ۱۴۰۱ هست؟
  سلام ببخشید این کتاب مناسب بچه های کنکور 1401 هست؟
  سلام ،ببخشید سوالات کنکور 1400 هم اضافه شده؟
  سلام چاپ 1400 کی میاد؟

  نظرسنجی

  آمار سایت

  کل مطالب: 16809
  کل نظرات: 26162
  کل اعضا: 62992
  جدیدترین عضو: u-113053
  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 20008484 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2021 Mehromah.ir