ولادیمیر چلومئی (مخترع موشک های کروز)

0
ولادیمیر چلومئی (مخترع موشک های کروز)
ولادیمیر نیکولاویچ چلومه در 30 ژوئن 1914 در خانواده معلمی در شهر کوچک Sedletse لهستان متولد شد. ولادیمیر از سن 12 سالگی در کیف اوکراین زندگی می کرد و در آنجا وارد مدرسه فنی اتومبیل و بعداً موسسه هواپیمایی کیف شد.

در طول سال دوم تحصیل ، او پیش از این تحقیقات خود را در مجموعه این موسسه منتشر کرده بود. وی در سال 1937 فارغ التحصیل شد. شناخته شده است که چلومه در سال 1936 هنگامی که در هنگام کارآموزی در یک کارخانه هواپیمایی در زاپوروژیه ، یک راه حل غیر سنتی برای مشکل خرابی مکانیکی در یکی از موتورهای هواپیما ارائه داد ، برجسته بود.

در سال 1939 ، چلومئی با موفقیت از معادل مدرک کارشناسی ارشد شوروی دفاع کرد و در سال 1940 ، وی به همراه تنها 50 متقاضی دیگر در یک دوره دکترای معتبر "استالین" پذیرفته شد. (49)

در سال 1941 ، چلومئی پس از کار به عنوان مربی در مادربزرگ خود ، در انستیتوی مرکزی بارانوف از ساختمان موتور هواپیمایی (TsIAM) در مسکو استخدام شد. علاقه اصلی چلومئی موتورهای جت ضربان دار و مشکلات دینامیکی مربوطه بود.

در سال 1942 ، چلومئی با رئیس وزارت هواپیمایی ، وولیکوف ملاقات کرد ، که چلومه به او قول داد در پایان نامه کمک کند. در عوض ، وولیكف بخش جداگانه ای را به چلومه اختصاص داد ، در حالی كه گفته می شود در ورودی با تابلوی "پروفسور V.N. Chelomei" تزئین شده است. این بخش شامل دو نفر دیگر بود که به زودی موتور ضربان دار چلومئی را تولید کردند. این موتور در منطقه لفورتوو مسکو آزمایش شد ، جایی که با غرش خود ، شبیه آتش توپخانه ، ساکنان را ترساند. برای ناامیدی چلومه ، موتور رانش کافی ایجاد نمی کند.

 

 
 

 


ساخت موشک های کروز
در سال 1944 ، بقایای یک V-1 آلمانی که در لندن سرنگون شد و موتورهای مشابه موتورهایی را که چلومه روی آن کار می کرد ، به کار برد ، با احترام از متحدان انگلیس به مسکو رسید. در 14 ژوئن 1944 ، وزیر صنعت هواپیمایی شاخورین و مارشال توپخانه نوویکوف ، چلومی را برای ملاقات با مالنکوف ، معاون استالین ، مسئول صنعت هواپیمایی ، به کرملین بردند. ملنکوف از چلومئی در مورد احتمال تکثیر سلاح آلمانی س askedال کرد. چلومئی با سخنرانی تأثیرگذار ، از پتانسیل عظیم این نوع فن آوری حمایت كرد.

یاروسلاو گولووانف به نقل از چلومئی (18) گفت كه دو روز پس از ملاقات با مالنكف ، او یك گروه 100 نفره قوی داشت كه در TsIAM تشکیل شد و گروه 6 را تعیین كرد.

در 17 سپتامبر 1944 ، (طبق منبع دیگری - در 19 سپتامبر (29)) ، چلومه به عنوان طراح ارشد کارخانه هواپیمایی شماره 51 منصوب شد ، که تا آن زمان بخشی از تأسیسات تولید مرحوم نیکولای بود پولیکارپوف ، یک طراح مشهور هواپیما.

تا پایان سال 1944 ، چلومه موتور آلمانی را تولید کرده و تا اواسط سال 1945 یک موشک کروز مشابه را طراحی کرده بود که ظاهراً هرگز به تولید انبوه نرسید. چلومئی مانند کورولف ، در جستجوی فن آوری مربوطه به آلمان سفر کرد.

 

 
 

 


بعداً ، چلومئی نسخه جدیدی از موشکهای کروز خود - 10X ، 14X و 16X - را برای پرتاب در هوا از بمب افکن های دور برد مانند PE-8 و TU-4 به نیروی هوایی شوروی پیشنهاد داد. نسخه های زمینی و دریایی همین موشک های کروز ، معروف به 10XN و 10XM ، نیز در دست ساخت بودند.

همه پروژه ها با مشکلات عظیمی در سیستم های کنترل پرواز روبرو بودند که حل آنها سالها به طول انجامید. تا سال 1953 ، نیروی هوایی نسبت به چنین سلاحهایی بدبین شده بود. (27)

در آن زمان ، آرتم میكویان ، طراح ارشد جنگنده های MIG شوروی ، كه سرگئی بریا ، پسر رئیس امنیتی استالین را به كار گرفت ، یك پروژه رقابتی از موشك كروز را پیشنهاد داد. در نتیجه ، در فوریه سال 1953 ، ژوزف استالین ، درست چند هفته قبل از مرگ خود ، فرمانی را امضا کرد که کارخانه شماره 51 را به عنوان شعبه ای از OKB-155 میکویان در آورد.

چلومئی مقام خود را به عنوان طراح ارشد از دست داد و به عنوان استاد خود در مدرسه عالی فنی مسکو (MVTU) باقی ماند.

 

 
 

 


شروع تازه
مرگ استالین در 1 مارس 1953 ، اساساً مالنکوف را به قدرت در اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی سوق داد. او طراح جوان را به یاد آورد و ظاهراً به او در بازسازی مجموعه خود کمک کرد. در 9 ژوئن 1954 ، وزارت صنعت هواپیمایی ، MAP ، با صدور فرمانی ، گروه ویژه طراحی (SKG-10) را ایجاد کرد که در کارخانه شماره 500 در شهر توشینو ، نزدیک مسکو مستقر بود.

چلومه شروع به تبلیغ موشک های بالدار خود برای استفاده از نیروی دریایی ، به ویژه برای زیردریایی ها کرد. پروژه موشک ، P-5 تعیین شده ، دارای بالهای تاشو بود که پس از ترک ظرف پرتاب به طور خودکار مستقر می شود.

در طول تابستان سال 1955 ، چلومئی از رئیس آکادمی علوم ، مستیسلاو کلدیش ، تماس تلفنی گرفت و به وی اطلاع داد که تصمیم برای ایجاد یک شرکت جدید برای تحقق پیشنهادات چلومه در مورد موشکهای کروز زیردریایی گرفته شده است.

در 19 ژوئیه و 8 آگوست 1955 ، فرمان های دولت SKG-10 را به دفتر طراحی تجربی اتحادیه شماره 52 یا به زودی OKB-52 سازماندهی مجدد کرد.

سازمان جدید ، مستقر در شهر Reutov ، درست در جنوب شرقی مسکو ، در ابتدا یک ساختمان آجری را اشغال کرد ، که برای ساکنان به عنوان "گیاه مست" شناخته می شود. چلومه مجبور بود از رقابت سختی برای بدست آوردن موشکهای خود در ناوچه های شوروی جان سالم به در ببرد: طراحان هواپیمایی باتجربه Mikoyan ، Iluyshin و Beriev طرح های جایگزین را پیشنهاد دادند. با این وجود ، سرانجام موشک کروز P-5 چلومئی برنده شد.

این آغاز صعود شخصی چلومی و همچنین OKB-52 وی بود که در سالهای خروشچف به اوج خود رسید.

سازمان چلومه توسعه چندین نسل از موشکهای کروز دوربرد از جمله P-5D ، P-7 ، P-6 ، Ametist ، Malakhit ، Bazalt ، Granit ، Vulkan و Meteorit را هدایت کرد.

 

 
 

 


به فضا
در سال 1959 ، چلومئی همچنین وارد موشک های بالستیک و میادین فضایی شد. در 10 مه 1960 ، چلومه سخنرانی خود را در مورد طیف گسترده ای از پروژه های فضایی به خروشچف ارائه داد و دو روز بعد رهبر شوروی بركت خود را به چلومه داد تا پیش نویس فرمان دولت در مورد فعالیتهای فضایی آینده خود را تهیه كند.

وی سپس توسعه UR-200 و UR-100 ICBM و UR-500 / Proton را هدایت کرد.

در حالی که او با موفقیت با کرولف و یانگل رقابت می کرد ، رابطه نامطلوب وی با دیمیتری اوستینوف ، حامی صنعت موشک ، بر موقعیت چلومئی پس از سقوط خروشچف تأثیر منفی گذاشت. او بزرگترین دستاورد خود را در دوران خروشچف از دست داد: شرکت امروز خرونیچف. با این حال ، چلومه حمایت قابل توجهی از برژنف ، رهبر شوروی از 1964 و 1982 و مارشال گریچکو ، که در سال 1967 وزیر دفاع شد ، حفظ کرد.

در دسامبر 1984 ، چلومئی پس از آنکه مرسدس از ترمز خارج شد ، هنگامی که دروازه های خانه خود را می بست ، با شکستگی پا در بیمارستان بستری شد. هنگامی که در بیمارستان بود ، ناگهان در 8 دسامبر 1984 بر اثر انسداد شریانی درگذشت.
اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  54 بازدید

  0 نظر

  درج: 4 اردیبهشت 1400

  توسط: e.timsari
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: تامین محتوا

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  نام:*
  ایمیل:*
  سوال: نام خلیج جنوبی ایران؟
  پاسخ:*
  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.

  دسته بندی مطالب

  آخرین نظرات ارسالی

  بابا ایوللللللللللل عالی بود کل نظرم راجع به عربی عوض شد
  سلام و خسته نباشید من چاپ ۱۲۷ امسال این کتاب رو دارم الان که به
  یه سوال،تو این دوره قراره نکات و نحوه حل سوالات گفته بشه ؟
  سلام. خسته نباشید. این کتاب وارد بازار شده؟ من گرگانم ولی میگن
  سلام ، با تشکر از مدیر محترم سایت واقعا سایت مهر و ماه و خودش

  نظرسنجی

  از نظر شما کنکور 99 نسبت به کنکور سال گذشته چگونه بود؟

  آمار سایت

  کل مطالب: 16521
  کل نظرات: 25651
  کل اعضا: 48584
  جدیدترین عضو: u-98645
  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 20008484 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2020 Mehromah.ir