درس ریاضی را برای آزمون چگونه بخوانیم؟

0
1-جنس درس ریاضی:

دانش آموزان تصور غلطی از روش مطالعه درس ریاضی دارند. شما می توانید از درسی مثل علوم ، با خواندن و دوره ی زیاد نتیجه بگیرید. دانش آموزان انتظار دارند بعد از اینکه سرکلاس ریاضی را یاد می گیرند، بتوانند تمام تست های ریاضی را بزنند. درس ریاضی شبیه ورزش کردن است و یک برنامه ی مستمر می خواهد.
اگر شما در درس ریاضی قویترین معلم را هم داشته باشید، قطعا روی شما تاثیر دارد اما تمرین کردن شما حرف اول را می زند. پس به یاد داشته باشید، برای درس ریاضی، قبل از هر چیزی تمرین مکرر و پیوسته مهم است.

2- روش مطالعه ی درس ریاضی:

ریاضی را باید نوع دیگری خواند، این نوع دیگر خواندن درس ریاضی یعنی چه؟

3- ابتدا تشریحی و سپس حل مسئله:

قبل از هر چیزی باید مسائل تشریحی ریاضی را حل کنید، بعد سراغ تست ها بروید. تا مطلبی را به صورت کامل آموزش ندیده اید، تست آن را نزنید. در غیر این صورت تست ها را هدر می دهید.
اول مسائل را به صورت تشریحی حل کنید. تمام راه حل ها و نکات را که یاد گرفتید، بعد به سراغ نکات تستی و روش های تستی که سرعت را بالا می برند، بروید.
تجربه نشان داده دانش آموزانی نتیجه می گیرند که به دنبال درک مسئله اند.

4- تست زنی حتما مهم است:

تست زنی را کنار نمی گذاریم و رها نمی کنیم. اما برای زدن تست باید مراحلی را طی کنیم.

5- چگونه تست بزنیم:

چگونه تست زدن خیلی مهم است. می توان یک کتاب تست را باز کرد و سوال را خواند و پاسخنامه را نگاه کرد. می توان تست ها را حل کرد و جلو رفت. اما روش درست تست زدناین نیست و اینگونه تست ها در ذهن شما نهادینه نخواهند شد. روش درست تست زدنچیست؟

6- ابتدا تست های تسلط بی زمان:

تست هایی را به عنوان تمرین انجام دهید. یعنی اینکه این تست ها چقدر از شما زمان می گیرد مهم نیست و اگر زمان زیادی از شما می گیرد اشکالی ندارد. چون این مرحله آموزشی است. یعنی هر وقت درسی را آموزش دیدید و یاد گرفتید، سپس سراغ تست های آموزشی بروید که در حل آنها زمان برای شما مهم نباشد.

7- فعلا مجازیم پاسخنامه را نگاه کنیم:

هنگام زدن تست آموزشی، اگر نتوانستید تستی را حل کنید، مجازید نگاهی به پاسخنامه بیندازید. اصلا اشکالی ندارد چون فعلا هدف یادگیری است.

8- زمان بندی کنیم:

وقتی تست های آموزشی را زدیم، کم کم زمانبندی را شروع می کنیم. زمان بندی مهم است. چون ما در نهایت آزمونی داریم که در آن به طور متوسط برای هر تست 1 دقیقه و 30 ثانیه فرصت داریم. هنگام تست زدن کم کم زمان را هم در نظر می گیریم. یعنی وسط تست زدن نیم نگاهی هم به ساعت بیندازیم. ابتدا کمی بیشتر از حد مجاز برای هر سوال وقت می گذاریم اما حواسمان به زمان باشد.

9- آزمون با پاسخنامه:

آزمون با پاسخنامه مهم ترین نکته ی این مبحث است. خیلی ها تست می زنند اما هنگام امتحان به مشکل بر می خورند. خیلی ها هنگام وارد کردن پاسخ ها اشتباه می کنند. خیلی از بچه ها هنگام آزمون زمانبندی را از دست می دهند و یا تست هایی که خیلی خوب بلد بودند را نمی توانند حل کنند.

وقتی مرحله ی آموزش تمام شد و زمانبندی هم دستمان آمد، به صورت آزمونی امتحان می دهیم. یعنی 10 تا تست را جدا می کنیم و برای آن 15 دقیقه وقت در نظر می گیریم.
پاسخنامه هم برای خودمان می آوریم. چون خیلی ها در پر کردن پاسخنامه مشکل دارند و پاسخ ها را جابجا وارد می کنند. به همین علت قبل از آزمون اصلی، خودمان را در شرایط آزمون قرار می دهیم و آزمون دادن را تمرین می کنیم.
هنگام آزمون ابتدا سوال هایی که پاسخ آنها را می دانیم حل می کنیم، بعد برمی گردیم سوال های مشکل تر را حل می کنیم. زمان را برای تست های سخت نمی گذاریم. وسط تست زنی سراغ پاسخنامه نمی رویم.

10- درصد ها را یادداشت کنیم با تاریخ:

حتما درصد ها را با تاریخ یادداشت و آرشیو کنیم. چرا؟ چون در آینده و ماه های آخر جمع بندی، و یا آزمون های بعدی، می توانیم برگردیم و سوالات و آزمون های با درصد پایین را دوره کنیم.

11- تست ها را رنگی کنیم:

در هر مبحثی در هر فصلی تعداد زیادی تست زده ایم که مرور کردن تمام اینها قبل از آزمون امکان پذیر نیست. به همین علت، رنگ هایی را انتخاب کنید. مثلا تست هایی که بلد هستید و درست پاسخ داده اید را سبز کنید. تست هایی که آموزش و نکته ی جدیدی داشت و مجبور شده اید  پاسخنامه را نگاه کنید، یا تست هایی که با مشقت زیاد حل شد، یعنی در آنها مشکل دارید، پس آنها را قرمز کنید.

تست هایی که در آنها اشتباه محاسباتی داشتید یا بلد بودید اما طراح سوال نکته ی ریزی در انتهای آن گذاشته بود، "می شود" را "نمی شود" ، یا "کدام است" را "کدام نیست" نوشته بود و باعث شد که شما پاسخ اشتباه بدهید، به اصلاح تست های دام دار هستند. این تست ها را زرد رنگ کنید.

فایده ی این کار این است که هنگام امتحان وقتی آزمون ، جزوه یا کتاب خود را باز می کنید، به سوالات اشراف کامل دارید و می توانید آنها را دسته بندی کنید. ابتدا سراغ تست های قرمز می روید، بعد اگر وقت اضافه داشتید سراغ تست های زرد می روید و تست های سبز را کنار می گذارید.

هر دانش آموزی برنامه ی خاص خودش را می خواهد. ما اساسی ترین نکات را در راه تیزهوشان می گوییم که برای همه قابل استفاده باشد.
اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  1,067 بازدید

  0 نظر

  درج: 10 شهریور 1401

  توسط: u-143390
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  نام:*
  ایمیل:*
  سوال: نام خلیج جنوبی ایران؟
  پاسخ:*
  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
  کتاب های واقعا جامع انسانی
  همراه من
  کنکوریوم
  کتاب های لقمه

  دسته بندی مطالب

  کتاب های موضوعی
  کتاب های پاور تست

  آخرین نظرات ارسالی

  ببخشید کتاب که الان در دسترس هست برای کنکور 1404 مناسبه؟
  سلام وقت بخیر این چاپ کتاب مخصوص کنکور 1404 هست؟
  سلام ببخشید کتاب برای چاپ 1403 کس موجود میشه؟
  سلام روزتون بخیر کتاب رو موجود نمی کنید ؟
  سلام خسته نباشید ایا این چاپ اخرین چاپ مخصوص کنکور 1404 عه یا

  آمار سایت

  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir