چطور از یادگیری لذت ببریم؟

0
چطور از یادگیری لذت ببریم؟
یادگیری و مطالعه برای بیشتر افراد کاری خسته‌کننده است. بیشتر دانش‌آموزان درس خواندن را تا لحظه‌ی آخر و شب امتحان عقب می‌اندازند. حتی افراد شاغل هم از مطالعه برای پیشرفت کارشان اجتناب می‌کنند و برخی از آنان برای فرار از یادگیری مطالب جدید به طور کل شغل خود را تغییر می‌دهند. اما اگر بتوانیم از یادگیری لذت ببریم، فرصت های جدیدی نه تنها در مدرسه و کلاس درس بلکه در زندگی بدست می‌آوریم.پس اگر به دنبال پیشرفت در زندگی خود هستیم باید یاد بگیریم که چگونه از یادگیری لذت ببریم. چرا که همانطور که گفتیم، پیشرفت و رشد ما در گرو یادگیری و توسعه فردی است. کسانی که عمیقا از یادگیری لذت می‌برند، می‌توانند سریع‌تر در درس و کارشان پیشرفت کرده و در نتیجه اعتماد به نفس بیشتری پیدا می‌کنند. در ادامه به نکاتی اشاره می‌کنیم که می‌توانید به کمک ‌آن‌ها لذت یادگیری را در زندگی خود دوچندان کنید.

۱- سبک یادگیری خودتان را پیدا کنید
دانش‌آموزان چه در مدرسه و چه در دانشگاه به دنبال راهی هستند تا فرایند یادگیری را برای خودشان لذت‌بخش کنند. با پیدا کردن سبک یادگیری، فرایند یادگیری بسیار خوشایندتر می‌شود. هر شخص روش خاصی برای یادگیری دارد. مثلا بعضی افراد از طریق «دیدن» بهتر یاد می‌گیرند. این یعنی یادگیری برای آنها از راه تصاویر به بهترین شکل اتفاق می‌افتد. در نتیجه آنها با تماشای فیلم ها و کلیپ های آموزشی، از یادگیری لذت می برند.
اگر از طریق «شنوایی» یادگیری بهتری دارید، چرا با گوش کردن موزیک و پادکست یادگیری را برای خود لذت‌بخش نمی‌کنید؟گوش دادن به پادکست های آموزشی یکی از بهترین روش های آموزش از راه دور است. پس بهتر است در گام اول سبک یادگیری خودتان را پیدا‌ کنید تا بتوانید به سبک خودتان از یادگیری لذت ببرید.
«بهترین راه برای یادگیری، ترکیب کردن روش‌های مختلف در یک زمان است مثلا همزمان که به یک درس گوش می‌دهید به تصاویر مربوط به آن هم نگاه کنید»

۲- چگونه همراه دوستانمان از یادگیری لذت ببریم
شاید یکی از دلایلی که نمی‌توانید از یادگیری لذت ببرید این است که فکر می‌کنید یادگیری یک فعالیت یک نفره است. یکی از راه‌هایی که یادگیری را لذت‌بخش می‌کند تبدیل کردن آن به یک کار گروهیست. برای این‌ کار از یک یا چند نفر از دوستانتان بخواهید که در یادگیری با شما همراه شوند. در این گروه می‌توانید از یکدیگر امتحان گرفته و برای رفع مشکل بهم کمک کنید. در این صورت شما باز هم در حال مطالعه هستید ولی حداقل کسی را دارید که شما را همراهی کند.
یادتان باشد برای مطالعه گروهی، حتما کسی را انتخاب کنید که از همراهی او لذت می‌برید. اما این  موضوع نباید باعث شود که حواستان از درس خواندن پرت شده و از یادگیری فاصله بگیرید. بهتر است مکان مطالعه را به نوبت انتخاب کنید. مثلا اگر دفعه‌ی اول شما برای مطالعه کافه‌ای را انتخاب کردید، اجازه دهید دفعه‌ی بعد دوستتان مکانی را پیشنهاد دهد. در هر صورت انجام کار گروهی بسیار لذت‌بخش‌تر از انجام ‌آن کار به تنهاییست. حتی اگر آن کار مطالعه کردن باشد.


۳.از دیگران کمک بخواهید
اگر در مدرسه یا دانشگاه در درسی مشکلی داشته باشید از خواندن آن لذت نمی‌برید. ولی در درسی که نقطه‌ی قوت شماست با اشتیاق درس می‌خوانید. پس اگر با یادگیری درسی مشکل دارید به دنبال کمک بروید. می‌توانید از معلم خود کمک بخواهید تا توضیح بیشتری به شما بدهد. زمانی که شما یک مطلب را به طور کامل بفهمید، از یادگیری آن لذت خواهید برد.
علاوه بر معلم، شما می‌توانید از خانواده‌ی خود هم کمک بگیرید، مثلا از یکی از اعضای خانواده‌ی خود بخواهید که برای مطالعه و حل تکالیف شما را همراهی کرده و به کمکتان بیاید. در این حالت هم یادگیری بهتر اتفاق می‌افتد و هم شما از همراهی با خانواده لذت می‌برید.  اگر هم فرزند یا خواهر و برادری دارید که می توانید به او در درس خواندن کمک کنید، حتما او را همراهی کنید.

۴- چگونه با هدفگذاری از یادگیری لذت ببریم
تحصیلات می‌تواند به موفقیت شما در آینده کمک زیادی بکند. سعی کنید به دانشگاه یا مدرسه به عنوان مسیری نگاه کنید که به شما کمک می‌کند در آینده به شغل رویایی خود دست پیدا کنید. کمی وقت بگذارید و فکر کنید بعد از مدرسه یا دانشگاه دوست دارید چه کاری انجام دهید و برای آینده‌ی خودتان هدف گذاری کنید. شما می‌توانید کارهایی که دوست دارید در آینده انجام دهید را بنویسید. مثلا اگر صبور هستید و از کمک به دیگران لذت می‌برید، شاید پرستاری هدف مناسبی برای شما باشد.
برای اینکه بهتر هدف گذاری کنید، می‌توانید از مشاور کمک گرفته تا به شما کمک کند تا متوجه شوید چه کاری مناسب شما خواهد بود. در این صورت اگر شما مطالعه و یادگیری را به عنوان کمکی برای رسیدن به هدفتان در نظر بگیرید، این پروسه لذت‌بخش‌تر می‌شود.

علاوه‌بر تعیین کردن اهداف بلندمدت، شما می‌توانید این مسیر را با تعیین هدف‌های کوچکتر جذاب‌تر کنید. مثلا هدف کوتاه مدت شما می‌تواند گرفتن نمره‌ی کامل در درس زیست باشد و هدف بلند مدت‌تان گرفتن بورسیه برای دانشگاه دامپزشکی. بنابراین حتما برای خود هدفی تعیین کنید و یادگیری را به عنوان پلی در نظر بگیرید که شما را به هدفتان می‌رساند. در واقع لذت بردن از یادگیری، به صورت خودکار موجب تقویت یادگیری نیز خواهد شد.
برای درک بهتر این موضوع بد نیست بدانید که پیشرفت در کار برابر است با درآمد بیشتر و زندگی راحت‌تر. این پیشرفت در گرو یادگیری است. پس اگر به یادگیری به عنوان راهی برای پیشرفت خود نگاه کنید، از آن لذت خواهید برد. اینجاست که از شرکت در کنفرانس‌های مختلف خسته نشده و برای یادگیری وقت کافی می‌گذارید. پس برای لذت بردن از یادگیری، ذهنیت خود را نسبت به آن تغییر داده و با آغوش باز از آن استقبال کنید.

۵- در فعالیت‌های مختلف شرکت کنید
یادگیری الزاما تنها در کلاس درس اتفاق نمی‌افتد. فعالیت‌های غیردرسی راه بسیار خوبی برای آشنا شدن با افراد جدید و یادگرفتن مطالب جدید است. به همین خاطر سعی کنید در یک گروه جدید عضو شوید، مثلا اگر از نویسندگی لذت می‌برید در گروه تهیه روزنامه‌دیواری مدرسه عضو شوید. یا اگر از خوانندگی خوشتان می‌آید تلاش کنید وارد یک گروه موسیقی شوید. عضو شدن در گروه‌های مختلف به شما کمک می‌کند با افرادی که با شما اشتراکات زیادی دارند، آشنا شوید. در این حالت یادگیری در کنار آن‌ها برای شما لذت‌بخش‌تر خواهدشد. به علاوه فعالیت در گروه‌های مختلف می‌تواند فرصت‌های جدیدی در زندگی برایتان به وجود بیاورد.
همچنین اگر قصد دارید اطلاعات خود را در مورد چیزهایی که از نزدیک می توانید آن ها را بببینید چیزی یاد بگیرید، بهتر است که این تجربه را از خود دریغ نکنید. مثلا اگر قرار است در مورد مراحل ساخت قطعه ای چیزی را یاد بگیرید، بهتر است که به کارگاه یا کارخانه آن بروید و از نزدیک این فرایند را مشاهده کنید.

۶- کتاب بخوانید
همگی از کودکی شنیده‌ایم که بهترین دوست انسان کتاب است. کتاب یکی از بهترین روش‌های یادگیری است. تقریبا در مورد هر موضوع قابل تصوری کتابی وجود دارد که بتوانیم مطالعه کنیم. تنها کافیست یک موضوع را انتخاب کنیم. به طور مثال کتاب‌های تاریخ به شما کمک می‌کند که در زمان سفر کنید و با دوره‌های مختلف آشنا شوید. به علاوه شما می‌توانید در گروه‌ کتاب‌خوانی عضو شوید، چرا که کتاب خواندن به صورت گروهی هم لذت‌بخش‌تر است و هم فرصت دارید چیزهای بیشتری از دیگران یاد بگیرید. پس از خواندن کتاب غافل نشوید.

۷- استفاده از تکنولوژی برای لذت بردن از یادگیری
تکنولوژی به‌ همراه‌ خود دریایی از فرصت‌های جدید برای یادگیری را فراهم می کند. استفاده از تکنولوژی برای نسل جوان خیلی جذاب است. پس یادگیری از این طریق هم لذت‌بخش خواهد بود. از یوتیوب گرفته، تا نمونه های وطنی آن و حتی همین سایت هوش برتر ایرانیان، همگی بستری مناسب برای افرادی هستند که دوست دارند یادگیری خود را به کمک تکنولوژی افزایش دهند. همچنین دنبال کردن اخبار روز دنیا توسط تکنولوژی مدرن نیز می‌تواند اطلاعات زیادی به ما بدهد. البته باید حواسمان باشد که این میزان از آگاهی سطحی این موارد موجب شکل گیری توهم یادگیری در ما نشود.

سخن پایانی
از آن‌جایی که یادگیری انتهایی ندارد و تا همیشه همراه ما خواهد بود،  بهتر است راهی پیدا‌ کنیم تا بتوانیم از این پروسه بیشترین لذت را ببریم. نکاتی که در این مقاله به آن ها اشاره شد باعث خواهند شد که بتوانیم لذت یادگیری را تجربه کنیم.

اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  390 بازدید

  0 نظر

  درج: 20 آبان 1400

  توسط: u-120852
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی سایت

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  نام:*
  ایمیل:*
  سوال: نام خلیج جنوبی ایران؟
  پاسخ:*
  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
  کتاب های لقمه
  سمپادیوم
  کنکوریوم
  مهارت معلمی دین و زندگی واقعا جامع کنکور فرهنگیان

  دسته بندی مطالب

  کتاب های تیزهوشان
  کتاب های تست پایه

  آخرین نظرات ارسالی

  سلام وقت بخیر استاد باقری مثل همیشه بی نظیر درمورد جمع بندی به
  بسیار خوب است من همه ی کتاب هایم را از اینجا می خرم
  سلام و وقت بخیر و خسته نباشید به اساتید مهر و ماه و به خصوص
  بسیار عالی . کلاس خیلی مفیدی بود و تشکر میکنم از استاد باقری

  آمار سایت

  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir