۴ تغییر مهم کنکور از زبان رئیس سازمان سنجش

0
۴ تغییر مهم کنکور از زبان رئیس سازمان سنجش
آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ محتوایی است و اکنون سوالات در قرنطینه است و اینکه آموزش و پرورش می‌گوید با آن‌ها مشورت نشده این طور نیست.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: تغییرات شکلی کنکور ۱۴۰۱ نهایی شد و برای هر دفترچه یک پاسخنامه جداگانه طراحی شده است.
دکتر عبدالرسول پورعباس امروز ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ در نشست خبری افزود: برای سال ۱۴۰۰ تعداد ۵ دفترچه و ۵ پاسخنامه داشتیم. امسال تعداد این دفترچه‌ها و پاسخنامه ۱۴ عدد خواهد بود.

وی گفت: هر دفترچه و هر پاسخنامه در یک لفاف با عکس داوطلب قرار می‌گیرد.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر تغییرات قانونی کنکور سراسری ۱۴۰۱ گفت: تاثیر ۴۰ درصدی سوابق تحصیلی به صورت مثبت در کنکور ۱۴۰۱ اعمال می‌شود، این میزان در سال گذشته ۳۰ درصد بود.

وی با اشاره به تغییرات شکلی پاسخنامه‌ها و دفترچه‌های کنکور ۱۴۰۱ خاطرنشان کرد: برای گروه‌های آزمایشی انسانی، ریاضی و تجربی یک دفترچه و یک پاسخنامه برای دروس عمومی و دو دفترچه و دو پاسخنامه برای دروس اختصاصی ایجاد شده است. اما برای گروه تجربی یک دفترچه و یک پاسخنامه اضافه‌تر برای درس بهیاری تعریف شده است. برای آزمون‌های هنر و زبان نیز دو دفترچه و دو پاسخنامه ایجاد شده است.

پورعباس یادآور شد: در هر پاسخنامه هر درس ستون اختصاصی خود را دارد و به داوطلب کمک می‌کند که با فضای بازی در پاسخنامه مواجه شود و بهتر پاسخ دهد. هر پاسخنامه و هر دفترچه در یک لفاف پلاستیکی با عکس داوطلب به صورت جداگانه قرار می‌گیرد.

وی گفت: امنیت آزمون و حوزه‌های امتحانی بازنگری شده اند و هر هفته سه استان بازدید می‌شوند تا تغییرات و امنیت آزمون به مجریان ارائه شود و توجیه شوند. در این زمینه از همکاری پلیس فتا و وزارت اطلاعات و سایر نهاد‌های مربوطه تشکر می‌کنیم.
سهمیه‌های کنکور سراسری هنوز در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح نشده است

رئیس سازمان سنجش اضافه کرد: سهمیه‌های کنکور سراسری هنوز در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح نشده است و این تغییرات قطعا به امسال نخواهد نرسید. پیشنهاد‌های سازمان سنجش برای تطبیق نمرات و تاثیر سهمیه‌ها ارائه شده است و پس از بررسی تغییرات در صورت تصویب به ما اعلام می‌شود. ممکن است به سال ۱۴۰۲ برسد و ممکن است هم نرسد.

وی گفت: در سال ۱۴۰۰ تعداد ۵ دفترچه و ۵ پاسخنامه برای کنکور طراحی شده بود که این تعداد در سال ۱۴۰۱ به تعداد ۱۴ دفترچه و ۱۴ پاسخنامه رسیده است. هزینه‌ها بالاتر می‌رود و با توجه به افزایش قیمت کاغذ امیدواریم با کمک دولت بتوانیم این کمبود بودجه را جبران کنیم.

پورعباس درباره آغاز سال تحصیلی و زمان پایان نتایج کنکور‌های کشوری گفت: در سال ۱۴۰۱ تلاش می‌شود که نتایج تمامی آزمون‌ها تا شهریورماه اعلام شود و دانشجویان اول مهرماه در کلاس دانشگاه‌ها حاضر شوند.

وی یاداور شد: آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ محتوایی است و اکنون سوالات در قرنطینه است و اینکه آموزش و پرورش می‌گوید با آن‌ها مشورت نشده این طور نیست. سئوالات کنکور به صورت تصادفی از مخزن انتخاب می‌شود و تا آنجا که توانستیم سئوالات غیر مرتبط را از مخزن حذف کرده ایم. ضمن اینکه در این زمینه با آموزش پرورش همکاری شده است.


پروتکل‌های بهداشتی در کنکور ۱۴۰۱

رئیس سازمان سنجش در خصوص پروتکل‌های بهداشتی در کنکور ۱۴۰۱ گفت: امسال هم پروتکل‌های بهداشتی همانند گذشته ادامه دارد. با توجه به مصوبه ستاد ملی مقابله به کرونا که فاصله باید یک متر باشد در کنکور هم فاصله داوطلبان باهم یک متری خواهد بود. موارد بهداشتی و اقلام بهداشتی هم مانند گذشته ادامه پیدا می‌کند.


اعمال سهمیه ۱۶۰۰ نفری پزشکی در کنکور ۱۴۰۱

وی درباره اعمال سهمیه ۲۰ درصدی رشته پزشکی در کنکور ۱۴۰۱ بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: دستورالعمل اجرایی افزایش ۲۰ درصدی ظرفیت پزشکی در دانشگاه‌های علوم پزشکی تهیه شده است و شورای گسترش وزارت بهداشت این ظرفیت را در پورتال سنجش بارگذاری می‌کند تا داوطلبان در زمان انتخاب رشته بتوانند از آن استفاده کنند.

پورعباس اضافه کرد: این ظرفیت حدود ۱۶۰۰ نفر است که در دانشگاه‌های علوم پزشکی با استفاده از سهمیه مناطق محروم و تعهد خدمت در مناطقی که پزشک کمتری دارد اعمال می‌شود.

وی درباره کاهش تعداد داوطلبان گروه ریاضی اظهار داشت: باید به ریاضی نگاه ویژه‌ای صورت گیرد چرا که ریاضی پایه توسعه علمی کشور است. علوم پایه در دستور کار مبادی ذیربط است و به نظر می‌رسد باید در زمان مدرسه هدایت تحصیلی در این زمینه صورت گیرد.


تغییرات کنکور ۱۴۰۲ در انتظار اصلاحیه شورای عالی انقلاب فرهنگی

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور درباره تغییرات کنکور ۱۴۰۲ گفت: بر اساس قانون مصوب مجلس شورای اسلامی در سال ۹۲ و اصلاحیه آن در سال ۹۵، کنکور باید در شورای سنجش و پذیرش دانشجو تصمیم گیری شود، اما مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی به هر شکلی که بود توسط رئیس جمهور وقت ابلاغ شد و این مصوبه تعارضاتی با قانون مجلس پیدا کرد. این قوانین متعارض در حوزه کنکور و سنجش شبهاتی را ایجاد کرد.

وی افزود: پس از اینکه معاونت حقوقی ریاست جمهوری تفسیر خود را درباره این تعارض قانونی اعلام کرد موضوع به شورای عالی انقلاب فرهنگی آمد و رئیس جمهور به عنوان رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرد که این تعارض قانونی اصلاح شود. کمیسیونی به همین منظور تشکیل شد و شورا اصلاحیه را مصوب کرد و ما منتظر هستیم که این اصلاحیه به سازمان سنجش ابلاغ شود.

پورعباس گفت: بر اساس این اصلاحیه مواردی که قطعی شده است باید اجرایی شود ما به عنوان سازمان سنجش به دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کردیم که زمان زیادی در اختیار نداریم و طبق قانون باید از یکسال قبل از برگزاری هر کنکور قوانین به داوطلب اعلام شود. از همین رو برای کنکور ۱۴۰۲ باید قوانین هر چه زودتر اعلام شود و تکلیف داوطلب مشخص شود.


اعلام تغییرات کنکور ۱۴۰۲ بر اساس مصوبه جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی

وی اضافه کرد: اگر این اصلاحیه به سازمان سنجش ابلاغ شود، بر اساس مصوبه زیرگروه‌ها از بین می‌رود، باید با برنامه ریزی و هماهنگی وزارت آموزش و پرورش ضرایب مجدد بررسی شود. دروس عمومی در کنکور نخواهیم داشت و دروس تخصصی دوباره در سال آزمون خواهند داشت و درصد تاثیر سوابق تحصیلی به ۶۰ درصد به صورت قطعی می‌رسد. در واقع براین اساس باید مصوبه شورای سنجش و پذیرش هم در این زمینه وجود داشته باشد.

رئیس سازمان سنجش در پاسخ به اینکه نظر مجلس شورای اسلامی اعمال قانون مجلس است و شورای عالی انقلاب فرهنگی در این زمینه چه نظری دارد، اظهار داشت: اگر اصلاحیه اعمال شود در کنکور ۱۴۰۲ تلفیق هر دو قانون را خواهیم داشت. مسائل و تصمیمات سیاسی دو نهاد به سازمان سنجش ارتباطی ندارد و سازمان مجری مواردی است که به آن ابلاغ می‌شود.

وی درباره آموزش در دوران کرونا و تاثیر آن بر سوابق تحصیلی داوطلبان کنکور اضافه کرد: اگر آزمون‌های سنجش دو بار در سال برگزار شود تا دو سال هم معتبر خواهد بود؛ بنابراین تاثیر سوابق تحصیلی هم برای همه دانش آموزان بر اساس قانون اعمال می‌شود. اگر کرونا بوده همه تحت تاثیر آن بوده اند و کنکور هم یک مسابقه است. نمرات تحلیل می‌شود و اگر نیاز باشد در تراز قرار می‌گیرد.
اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  1,144 بازدید

  0 نظر

  درج: 1 اردیبهشت 1401

  توسط: u-143390
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  نام:*
  ایمیل:*
  سوال: نام خلیج جنوبی ایران؟
  پاسخ:*
  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
  کتاب های واقعا جامع انسانی
  همراه من
  کنکوریوم
  کتاب های لقمه

  دسته بندی مطالب

  کتاب های موضوعی
  کتاب های پاور تست

  آخرین نظرات ارسالی

  ببخشید کتاب که الان در دسترس هست برای کنکور 1404 مناسبه؟
  سلام وقت بخیر این چاپ کتاب مخصوص کنکور 1404 هست؟
  سلام ببخشید کتاب برای چاپ 1403 کس موجود میشه؟
  سلام روزتون بخیر کتاب رو موجود نمی کنید ؟
  سلام خسته نباشید ایا این چاپ اخرین چاپ مخصوص کنکور 1404 عه یا

  آمار سایت

  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir