احتمال نهایی شدن طرح جایگزین کنکور در سال 99

0
احتمال نهایی شدن طرح جایگزین کنکور در سال 99

احمد لاشکی از احتمال نهایی شدن طرح جایگزین کنکور در سال 99 خبر داد .

قاسم احمدی لاشکی گفت : زمان زیادی است که وضعیت کنکور در کشور شرایط سخت و بدی شده است و نه می‌ شود این دندان لق را کشید چون جایگزین مناسب تا امروز برای آن پیدا نکردیم و نمی‌ توان آن را نگه داشت . با توجه به این میزان استرسی که بر داوطلب ، خانواده و کشور ایجاد می‌ کند و در شرایط سخت اقتصادی فعلی مؤسسات آموزشی کاسبی می‌ کنند و آموزش را به حاشیه رانده اند .

وی افزود : ما در سه روز گذشته نشستی را به همراه دکتر عارف رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و بنده در دفتر دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی را در زمینه تعیین تکلیف کنکور داشتیم . البته بنا این نیست که به داوطلبان استرسی وارد شود بلکه مقرر شد که برای این موضوع از منظر کلان و سیاستگذاری نگریسته شود و در نهایت کنکور حذف شود .

نماینده مردم چالوس و نوشهر در مجلس شورای اسلامی یادآور شد : بنا داریم رویه کنکور را از سال ۱۳۹۹ چه در آموزش پزشکی و چه در آموزش عالی تغییر دهیم . به مرکز پژوهش‌ های مجلس مأموریت داده ایم که ظرف مدت یک ماه طرح پیشنهادی جایگزینی کنکور را با ۷ محوری که برای آن مشخص کرده ایم ، تهیه کند .

وی افزود : پس از تهیه طرح ، به مدت یک ماه طرح در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی بررسی می‌ شود و پس از بررسی نهایی به صحن علنی مجلس می‌ رود .

احتمال نهایی شدن طرح جایگزین کنکور در سال ۱۳۹۹

احمدی لاشکی اظهار داشت : من خوشبین هستم که بتوانیم این طرح را در سال ۱۳۹۸ نهایی کنیم و در سال ۱۳۹۹ آن را اجرایی کنیم .

وی درباره ۷ محور طرح پیشنهادی جایگزین کنکور گفت : در محور اول بنا داریم آموزش را از سنجش و پذیرش جدا کنیم . در حال حاضر سنجش دانشجو به دانشگاه می‌ دهد و دانشگاه نقشی ندارد ، در حالی که در کشورهای توسعه یافته دانشگاه نقش خود را در پذیرش دانشجو ایفا می‌ کند .

برگزاری کنکور را از یکبار در سال خارج می‌ کنیم

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی یادآور شد : محور دوم تعدد نوبت برگزاری آزمون است . برگزاری کنکور را از یکبار در سال خارج می‌ کنیم و بنا این است که حداقل ۴ بار در سال برگزار شود . در حال حاضر در آزمون‌ های زبان با برگزاری متعدد در طول سال فشار را از روی داوطلب برداشته می‌ شود .

وی افزود : در محور سوم ، اولویت زمانی را به دوره‌ های کارشناسی ارشد و دکتری داده ایم . این آزمون‌ ها حساسیت بیشتری دارند و نقش دانشگاه‌ ها در آنها باید برجسته‌ تر شود .

احمدی لاشکی درباره محور های دیگر طرح پیشنهادی جایگزین کنکور گفت : سوابق تحصیلی ، معدل کتبی و امتحانات نهایی دانش آموزان باید قابل استفاده و استناد باشد . همچنین در محور دیگر این موضوع مد نظر است که این طرح از سال ۱۳۹۹ قابلیت اجرایی پیدا کند و در نهایت در سال ۱۴۰۰ اجرایی شود .

سهمیه‌ های موجود در کنکور ساماندهی می‌ شوند

وی یادآور شد : از دیگر محور هایی که برعهده مرکز پژوهش‌ های مجلس گذاشته شده است ساماندهی سهمیه‌ ها است که باید به طور کلی درباره آن تصمیم گیری شود . اکنون سهمیه‌ ها بی حساب و کتاب است و هر اتفاقی که می‌ افتد اینکه برای آن سهمیه قائل شویم باید ساماندهی شود .

مصوبات شورای سنجش و پذیرش ملاک عمل برای داوطلبان امسال و سال آینده

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد : البته دانش آموزان و داوطلبان امسال و سال دیگر کنکور هیچ گونه نگرانی درباره کنکور نداشته باشند چرا که این طرح‌ ها برای سال‌ های آتی است و برای کنکور امسال و سال آینده ملاک عمل تنها مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجو است که با امضای سه وزیر ابلاغ شده است .

اظهار داشت : ما در مباحث کلان موضوع کنکور را دنبال می‌ کنیم و در زمان مقتضی درباره آن اطلاع رسانی می‌ شود .

اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  1,957 بازدید

  0 نظر

  درج: 18 اردیبهشت 1398

  توسط: m.hosseini
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی سایت

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
  کتاب های لقمه
  کتاب های امتحانیوم
  کتاب های موضوعی
  کتاب های کنکوریوم

  دسته بندی مطالب

  کتاب های تیزهوشان
  کتاب های تست پایه

  آخرین نظرات ارسالی

  خیلی عالیه خیلی عالیه
  سلام کنکوریوم تجربی کنکور ۱۴۰۳ کی موجود میشه؟ سلام کنکوریوم
  نروژی اولی از راسته یا چپ؟ نروژی اولی از راسته یا چپ؟
  سلام وقت بخیر،بیخشید این کتاب تا اوایل بهمن موجود میشه خواهشا

  آمار سایت

  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir