پیشنهاد تاثیر 50 درصدی سوابق تحصیلی

0
پیشنهاد تاثیر 50 درصدی سوابق تحصیلی

قاسم احمدی لاشکی نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در برنامه مناظره شبکه یک درباره سهم سوابق تحصیلی در کنکور اظهار کرد: بحث کنکور سال‌های سال، داستانی برای کشور شده بود و با این شعار که خانواده‌ها را دچار استرس می‌کند، تلاش کردیم راهکاری پیدا کنیم که فضای استرس را کم کنیم.
احمدی لاشکی افزود: تا امروز یکی از پر اعتمادترین جاها در کشور که دغدغه مردم را کم کرده است، همین سازمان سنجش است؛ در آزمون‌های دیگر می‌بینیم که یکی در آزمون شرکت می‌کند و یکی دیگر قبول می شود یا نمره علمی را اعلام نمی‌کنند اما سازمان سنجش نمره علمی را دقیق اعلام می‌کند البته گاهی می‌تواند موردی، اتفاقاتی بیفتد .

وی ادامه داد: مجلس به دنبال جایگزین مناسب بوده است و هنوز هم اینکه بتواند مشکل را حل کند، توفیق نداشت؛ امسال یک میلیون و 11 هزار داوطلب در کنکور شرکت کردند که نشان می‌دهد یک عرصه مهم در حوزه علمی است که اتفاق می‌افتد و متولی آن را هم به سازمان سنجش آموزش کشور دادیم.
وی در خصوص قانون حذف کنکور گفت: موضوع بحث فعلی این است که سوابق تحصیلی مثبت یا قطعی اعمال شود و قانون مشکل ندارد و ضرورت داشت که قانون سنجش و پذیرش دانشجو تصویب شود زیرا موارد مختلفی را می‌دیدیم به عنوان مثال رقابت بین دانشگاه آزاد و پیام نور وجود داشت که هر کدام جداگانه آزمون می‌گرفتند ولی اکنون دانشگاه آزاد مستقل آزمون برگزار نمی‌کند.
نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بر اساس تبصره 4 در ماده 5 آمده است، تأثیر سوابق تحصیلی به صورت تدریجی و صعودی پس از 5 سال حداقل 85 درصد است.
وی ادامه داد: در سال 97، دانشگاه‌ها و موسسات زیر نظر وزارت علوم و وزارت بهداشت با آزمون 169 هزار و 98 نفر و دانشگاه آزاد اسلامی با آزمون 36 هزار و 716 نفر پذیرفته شدند و در مجموع 205 هزار و 814 نفر پذیرفته شدند.
احمدی لاشکی افزود: بر اساس سوابق تحصیلی یک میلیون و 76 هزار و 752  به دانشگاه راه یافتند و در دانشگاه آزاد هم 629 هزار و 507 نفر بر اساس سوابق تحصیلی به دانشگاه رفتند  که در مجموع عدد یک میلیون و 706 هزار 303 نفر می‌شود.
وی تصریح کرد: به این معناست که ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها بر اساس سوابق تحصیلی به 85 درصد برسد بر اساس آمار به 89 درصد و بالاتر رسیده است.
نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اظهار کرد: قانون رعایت شد و 11 نفر شورای سنجش و پذیرش تعیین کردیم که اینها تصمیم‌گیری کنند؛ 3 تا وزیر شامل وزیر علوم، وزیر آموزش و پرورش و وزیر بهداشت و درمان هستند ، 3 تا معاون آموزشی آنها هستند، یک نفر دبیر جلسه، رئیس سازمان سنجش و 4 نفر دیگر از دانشگاه و غیره است اما حق رأی را فقط همان 7 نفر دارند.
وی ادامه داد: در جلسه، وزارت آموزش و پرورش 50 درصد سوابق تحصیلی قطعی را پیشنهاد داده است، وزارت بهداشت 30 درصد مثبت، وزارت علوم 30 درصد مثبت و سازمان سنجش 30 درصد مثبت را پیشنهاد داده است و نتیجه آن 30 درصد قطعی بود.
احمدی لاشکی در خصوص تأثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور گفت: تصحیح امتحانات نهایی نیز یکی از مواردی است که باید به آن دقت شود ممکن است مصحح امتحانات فرد سخت گیری باشد و برای یک دانش آموز دیگر، مصحح فرد سخت گیری نباشد.
وی درباره گرایش دانش آموزان به رشته‌های تجربی و پزشکی افزود: انبوه علاقه با رشته‌های پزشکی است که در برنامه ششم توسعه پیش‌بینی کردیم که 50 درصد دانش‌آموزان در رشته‌های فنی حرفه ای و مهارتی ساماندهی شوند البته با توجه به اینکه رشته های فنی حرفه ای و کاردانش از امسال 3 ساله خواهند شد دچار کمبود نیروی انسانی هستند.
احمد حج‌فروش پژوهشگر حوزه تعلیم و تربیت نیز اظهار کرد: خوب است از جایی شروع کنیم که اصالت و رسمیت دارد یعنی از قانون شروع کنیم؛ سازمان سنجش 11 سال است که دارد قانون ستیزی و قانون‌گریزی می‌کند.
وی ادامه داد: مطابق بند صریح قانون، در سال اول اجرای این قانون، تأثیر سوابق تحصیلی سالانه به صورت تدریجی و صعودی است و پس از 5 سال حداقل 85 درصد ظرفیت پذیرش دانشجو در کل کشور بر مبنای سابقه تحصیلی باشد؛ در سال اول اجرای قانون، سابقه تحصیلی حداقل 25 درصد است.
حج‌فروش افزود: از سال 93، سازمان سنجش باید تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور را 66.7 درصد قرار می‌داد، اگر سوگیری به سمت کنکور نداشت و اگر سازمان نفع اقتصادی نداشت.
وی تصریح کرد: یعنی سوابق تحصیلی را به صفر رسانده و کنکور را به صد رسانده است.
این کارشناس آموزشی با اشاره به اینکه نظرسنجی مناظره اشتباه است، گفت: سابقه تحصیلی زهرمار و کنکور، عسل است چرا که ضریب کنکور 100 و ضریب سابقه تحصیلی صفر است؛ اگر جای این دو را عوض کنید، نتیجه نظرسنجی نیز تغییر خواهد کرد.
وی در خصوص آمار پذیرش دانشگاه ادامه داد: 900 هزار نفر در کنکور شرکت کردند و یک میلیون و 340 هزار نفر ظرفیت کل است بر این اساس آن تعدادی که بدون ظرفیت در کنکور شرکت کردند از کره دیگر آمده‌اند.
حج‌فروش ادامه داد: آن تعدادی که بدون کنکور وارد دانشگاه می شوند باید شهریه بدهند و اکثریت مردم پول شهریه را ندارند.
وی به انتقاد از سوالات چهار گزینه‌ای کنکور پرداخت و گفت: سوالات چهارگزینه‌ای پایین‌ترین درجه علمی را دارد و افراد در یک مسابقه شرکت می‌کنند که چه کسی ترفندهای بهتری بلد است که بتواند تست بزند و این در حالی است که در دانشگاه های مطرح مانند هاروارد کارنامه تحصیلی دانش آموزان را ارزیابی می‌کنند.
این کارشناس آموزشی در خصوص تصحیح سوالات امتحانی گفت: 2 مصحح سوالات امتحانی را تصحیح می‌کنند و اگر اختلاف نظرشان زیاد باشد مصحح دیگری نیز تصحیح خواهد کرد .

اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  1,485 بازدید

  0 نظر

  درج: 13 مرداد 1397

  توسط: m.hosseini
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی سایت

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  نام:*
  ایمیل:*
  سوال: نام پایتخت ایران؟
  پاسخ:*
  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
  کتاب های واقعا جامع انسانی
  همراه من
  کنکوریوم
  کتاب های لقمه

  دسته بندی مطالب

  کتاب های موضوعی
  کتاب های پاور تست

  آخرین نظرات ارسالی

  ببخشید کتاب که الان در دسترس هست برای کنکور 1404 مناسبه؟
  سلام وقت بخیر این چاپ کتاب مخصوص کنکور 1404 هست؟
  سلام ببخشید کتاب برای چاپ 1403 کس موجود میشه؟
  سلام روزتون بخیر کتاب رو موجود نمی کنید ؟
  سلام خسته نباشید ایا این چاپ اخرین چاپ مخصوص کنکور 1404 عه یا

  آمار سایت

  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir