تصویب شیوه‌نامه «روزآمدسازی کتاب‌های درسی»

0
تصویب شیوه‌نامه «روزآمدسازی کتاب‌های درسی»
سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش در راستای روزآمد سازی نظام‌مند و اصولی محتوای کتاب‌های درسی و به منظور اجتناب از هرگونه اصلاحات بدون پشتوانه‌ی پژوهشی و مبتنی بر تصمیمات شورای برنامه‌ریزی؛ شیوه‌نامه تغییر کتاب‌های درسی را تدوین کرد.

در مقدمه‌ی این شیوه نامه آمده است: در نظام تعلیم و تربیت عمومی جمهوری اسلامی کتاب درسی از جایگاه بسیار بالایی برخوردار است و در حال حاضر به عنوان اصلی‌ترین جزء بسته یادگیری است که براساس برنامه و اهدافی معین و با حجمی مشخص تدوین می‌شود. کتاب درسی، مفهوم برنامه‌ی درسی و ساختارها را، به طریقی که برای تربیت، آموزش و یادگیری مناسب است، تبیین و تفسیر می‌کند. کتاب درسی از طرف مخاطبان اصلی آن یعنی دانش آموزان، معلمان و متولیان و علاقه مندان این حوزه از لحاظ ابعاد فرهنگی، مذهبی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و حتی جغرافیایی و زمانی با حساسیت بسیار بالایی مورد رصد و پایش قرار می‌گیرد. همچنین کتاب های درسی همواره یکی از نقاط مهم مورد توجه جریانات و نظام‌های معاند، بهانه جویان و دشمنان انقلاب برای مقابله با نظام مقدس جمهوری اسلامی به حساب آمده‌اند. بنابراین در زمینه‌ی تغییرات و اصلاحات کتاب‌های درسی می بایست نهایت حساسیت و دقت را به کار بست. در این راستا شیوه نامه حاضر مراحل و فرایند انجام اصلاحات و تغییرات در کتاب‌های درسی را به نحوی ترسیم کرده است که با موثرترین شکل ممکن انجام پذیرد.
در ادامه نیز ذکر شده است: این شیوه‌نامه در ۱۰ ماده و ۵ پیوست شامل اصطلاحات و مفاهیم اساسی نیاز سنجی و طراحی تالیف، تغییر و اصلاح کتاب‌های درسی، پایش برنامه‌های درسی، بررسی نوع تغییرات، تالیف، ‌آماده سازی، کنترل نهایی کتاب درسی و... تهیه شده و به تصویب هیأت رئیسه سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی رسیده است. این شیوه نامه از تاریخ تصویب لازم الاجرا است.
پرسش نامه توجیهی تغییرات کلی در کتاب درسی؛ معیارهای تألیف کتاب درسی؛ بایسته‌های مورد انتظار از مولفان کتاب‌های درسی؛ ملاحظات اساسی در تنظیم کارت خبر؛ چک لیست از جمله پیوست‌های این شیوه نامه است.
بر اساس آنچه نوشته شده است؛ در بخش معیارهای تالیف کتاب درسی به مباحثی همچون طراحی آموزشی، صحت علمی و اهمیت محتوا، زبان، ‌ فرایند تالیف، ‌سازمان دهی و چاپ، زمان آموزشی و ‌ملاحظات قانونی پرداخته شده است.  
در پایان این شیوه نامه نیز روند نمای تولید و اصلاحات کتاب‌های درسی به طور کامل شرح داده شده است.
اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  981 بازدید

  0 نظر

  درج: 16 دی 1399

  توسط: e.timsari
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی سایت

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
  کتاب های لقمه
  کتاب های امتحانیوم
  کتاب های موضوعی
  کتاب های کنکوریوم

  دسته بندی مطالب

  کتاب های تیزهوشان
  کتاب های تست پایه

  آخرین نظرات ارسالی

  خیلی عالیه خیلی عالیه
  سلام کنکوریوم تجربی کنکور ۱۴۰۳ کی موجود میشه؟ سلام کنکوریوم
  نروژی اولی از راسته یا چپ؟ نروژی اولی از راسته یا چپ؟
  سلام وقت بخیر،بیخشید این کتاب تا اوایل بهمن موجود میشه خواهشا

  آمار سایت

  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir