ساعت آموزش در مدارس کاهش یافت

0
به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا، محمود امانی روز چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه در خصوص تالیف کتاب های جدید در سال جاری افزود: در جدول تمام دروس شاهد 9 ساعت کاهش ساعات آموزش مواجه هستیم.

وی اظهار کرد برای آنکه موضوع ساعت آموزشی دروس کاملاً مشخص شود، ابتدا باید مقایسه‌ای بین نظام آموزشی قبلی و جدید شود؛ آموزش دینی، قرآن و عربی در نظام آموزشی «1ـ 3 ـ 3 ـ 5» شامل 22 ساعت در 5 سال دوره ابتدایی، 18 ساعت در 3 سال دوره راهنمایی، 16 ساعت در 3 سال دوره دبیرستان و 2 ساعت در پیش‌دانشگاهی بود که در مجموع 58 ساعت دینی ، قرآن و عربی به دانش‌آموزان آموزش داده می‌شد.

امانی درباره کاهش ساعت آموزش درس دینی بیان کرد: آموزش دینی، قرآن و عربی در نظام آموزشی «3 ـ 3 ـ 6» شامل 27 ساعت در شش سال دوره ابتدایی، ۱۸ ساعت در سه سال دوره متوسطه اول و ۱۲ ساعت در سه سال دوره متوسطه دوم است که در مجموع 57 ساعت آموزش دینی، قرآن و عربی است.
وی با بیان اینکه با توضیح فوق مشخص است که حجم کلی آموزش قرآن،‌ دینی و عربی در مجموع یک ساعت کاهش یافت، افزود: تربیت دینی یک مأموریت عام برای کل بدنه آموزش و پرورش و تمام دروس است و روح حاکم بر تمام برنامه‌ها درسی و آموزشی تربیتی خواهد بود.

امانی افزود: تلاش داریم نگاه آموزش مؤثر و عمیق در درس دینی، قرآن و عربی مورد توجه قرار گیرد و در این راستا با یک نگاه دینی به دروس اجتماعی، علوم ، فارسی و هنر ، توجه می شود.
وی با بیان اینکه کاهش ساعات دروس تنها مختص به درس دینی، قرآن و عربی نیست،‌ اضافه کرد: درس زبان و ادب فارسی از 70 ساعت به 67 ساعت، زبان خارجه از 21 ساعت به 17 ساعت و ریاضیات از 64 به 57 ساعت کاهش دارد و البته درس تربیت بدنی نیز از 21 ساعت به 24 ساعت افزایش دارد‌ که این افزایش شامل یک ساعت در سال سوم متوسطه و 2 ساعت در پیش‌ دانشگاهی است.

امانی با بیان اینکه در دوره دوم متوسطه چند درس جدید ایجاد شد، افزود: هم اکنون درس هنربه این دوره اضافه شده و در ادامه این روند درس مدیریت خانواده و سبک زندگی، تفکر و سواد رسانه‌ای، کارگاه کارآفرینی و تولید، انسان و محیط زیست و سلامت و بهداشت نیز برای این دوره درنظر گرفته شده است.
وی با اشاره به چاپ و تولید کتاب و لوح فشرده برفراز آسمان برای همه پایه های تحصیلی اظهار کرد: در حال حاضر برفراز آسمان که یک کتاب کامل برای درس تربیت بدنی است برای دوره دوم متوسطه در نظر گرفته شده و بزودی برای پایه اول و دوم دبستان نیز منتشر خواهد شد.

امانی آموزش موثر را هدف مسئولین سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی عنوان کرد و افزود: آموزش مؤثر، سطحی نیست و چارچوب فکری را تغییر می‌دهد و لذا برای آموزش دروس باید به این سمت حرکت کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه ساحت ششگانه شامل اعتقادی و اخلاقی ، اقتصادی و حرفه‌ای ، سیاسی و اجتماعی، علمی و فناورانه ، تربیت‌بدنی و سلامت و هنری و زیبا شناختی است، گفت: تمامی شش ساحت تربیتی مندرج در سند تحول بنیادین در تألیف کتب درسی لحاظ شده است.
اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  3,069 بازدید

  0 نظر

  درج: 6 خرداد 1395

  توسط: jadda
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی سایت

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  نام:*
  ایمیل:*
  سوال: نام خلیج جنوبی ایران؟
  پاسخ:*
  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
  کتاب های واقعا جامع انسانی
  همراه من
  کنکوریوم
  کتاب های لقمه

  دسته بندی مطالب

  کتاب های موضوعی
  کتاب های پاور تست

  آخرین نظرات ارسالی

  فقط تنها مشکلی که هست نمیدونم هجده سالگی کیو انتخاب کنم به
  سلام وقتتون بخیر با پرداخت این مبلغ 740 تومان جلد 1 شامل درسنامه
  سلام. ایا این کتاب تو چاپ 1403 ویرایش شده؟؟
  سلام کنکور خارج اردیبهشت رو نمی زارین؟
  لطفا صادقانه و بدون هیچگونه تبلیغی به سوالی که دارم جواب بدید
  من پرستاری میخوامممممم

  آمار سایت

  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir