آموزش های حضوری،مناسبتر از هر نظام اموزشی دیگر

0
آموزش های حضوری،مناسبتر از هر نظام اموزشی دیگر
 مهدی اسماعیلی در گفت و گو با برنامه «تیتر امشب» شبکه خبر با موضوع «افت سطح سواد دانش آموزان با ادامه آموزش مجازی»، اظهار کرد: تعطیلی مدارس و تغییر شیوه نظام آموزشی از حضوری به غیرحضوری اختیاری نبوده، بلکه یک امر اجباری و متأثر از شرایط کرونایی بوده است و این موضوع بدون توجه آمادگی های قبلی انجام شد.

وی افزود: در برخی از کشورها، قبل از شیوع کرونا، آمادگی‌هایی برای راه‌اندازی سامانه های آموزش مجازی  وجود داشت و از آن به عنوان یک ابزار کمک آموزشی، استفاده می شد.

رئیس کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: با یک رویکرد جدیدی مواجه شدیم که منجر به تعطیلی مدارس و کلاس‌های حضوری شد و طبیعتاً تمام اندیشمندان علم تعلیم و تربیت معتقدند که هیچ نظام آموزشی جای آموزشی حقیقی و حضوری را نمی‌گیرد؛ هرچند توانمند و بسیار پیشرفته باشد.

اسماعیلی ادامه داد: معلم در کلاس‌های حضوری، مباحثی را یاد می‌دهد که غیرقابل پیش‌بینی است و این مباحث ممکن است در کتاب‌های درسی هم نباشد یعنی مجموعه آموخته‌های دانش‌آموزان در کلاس‌های حضوری بیشتر رشد و نمو پیدا می‌کند و لذا در دو سالی که تقریباً از بیماری کرونا گذشته است، نظام آموزشی یک آسیب جدی دیده‌ است.

وی تصریح کرد: نظام تعلیم و تربیت، اهدافی را دنبال می‌کرد اما در این دوره کرونا، نتوانست به طور کامل دست یابد؛ البته تلاش‌های فرهنگیان را نباید نادیده بگیریم که به یک سطحی از مهارت و توانمندی رسیدند و واقعاً جای تشکر دارد.

عضو ناظر شورای عالی آموزش و پرورش افزود: در هرحال باید این را قبول کنیم که نظام آموزشی ما لطمه دید یعنی آموزش‌ها بدون توجه به تفاوت‌های فردی در فضای مجازی ارائه شد؛ از سوی دیگر کنش متقابل معلم و دانش آموز را فقط در فضای حقیقی و حضوری می‌توانیم داشته باشیم.

اسماعیلی اظهار کرد: امیدوار هستیم که رویکرد آموزش و پرورش و نظام آموزشی در دوران پسا کرونا، یک حالت جدی به خود بگیرد و بتوانیم سریعاً رویکردها را عوض کنیم و با یک شیوه جدید، عقب ماندگی این دو ساله را جبران کنیم.

وی با بیان اینکه بیشترین آسیب را در دوره کرونا دانش‌آموزان دوره ابتدایی دیدند، گفت: ما در مجلس ارتباط تنگاتنگی با مسؤولان آموزش و پرورش داریم و موارد را رصد می کنیم و به آموزش و پرورش کمک می‌کنیم تا این خلأ دوساله را بتواند برطرف کند.

 

رئیس کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه ۳.۵میلیون دانش‌آموز دسترسی مناسب به سامانه آموزشی شاد را نداشتند، افزود: آموزش و پرورش تواننست از تلویزیون آموزشی کمک بگیرد و یا درس‌نامه هایی را تهیه و در اختیار دانش‌آموزان قرار دهد اما با هیچ کدام از آنها، وضعیت مطلوبی  راکه دنبالش هستیم  را محقق نکرد.

وی  در خصوص حوزه پرورشی و تربیت بدنی گفت: بحث تحرک و ورزش دانش‌آموزان نیز کاملًا مغفول بود. به همین دلیل نیازمند یک بازنگری در دوره پساکرونا هستیم تا این عقب‌ماندگی‌ها را جبران کنیم.

اسماعیلی تأکید کرد: بحث کرونا دائماً از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا پایش می‌شود و همیشه این را گفتیم که سلامت دانش‌آموزان و مردم برای ما اولویت اول است پس دائماً پایش می‌کنیم و اگر خدای نکرده وضعیت به سمت و سویی برود که سلامتی دانش‌آموزان در در بازگشایی مدارس و کلاسهای حضوری تهدید شود قطعاً در رویه تجدیدنظر می‌شود و پس برای اولیای مدرسه و دانش‌آموزان جای نگرانی نیست.

وی با بیان این که بین آموخته‌های دانش آموزان در آن چیزی که می‌خواستیم به آن برسند با آن چیزی که در حال حاضر رسیدند، مطابقت چندانی وجود ندارد، گفت:  یکی از آسیب هایی که در این حوزه دیدیم این است که تشتت در شیوه‌های یادگیری ایجاد شد و اولیا شیوه‌هایی که خودشان بلد بودند را به دانش‌آموز تحمیل کردند؛ در حالی که شاید در مدرسه این شیوه‌ها کارساز نباشد.

عضو ناظر شورای عالی آموزش و پرورش با تأکید بر اینکه در عصر انفجار اطلاعات هستیم، افزود: باید شیوه‌های آموزشی تغییر کند و به شیوه‌هایی رجوع کنیم که متناسب با ایام پساکرونا باشد؛ شیوه‌های آموزشی ما باید آنقدر چابک و پویا باشد که بتواند دانش آموز را اغنا کند زیرا دیگر نمی‌توانیم تبلت و گوشی هوشمند را از دست دانش‌آموز بگیریم و باید با نگاه ابزار آموزشی به آن نگاه کنیم.

وی تصریح کرد: باید یادگیرنده و یاددهنده در تعامل باشند و نیازمند تجدیدنظر در شیوه تدریس و محتوای تدریس هستیم و سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی باید سریعاً مشغول تدوین نظام‌نامه آموزشی جدید با پلتفرم جدید باشد تا بتواند این عقب ماندگی ها را با توجه به اقتضائات علم روز تحت پوشش قرار دهد.
اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  590 بازدید

  0 نظر

  درج: 20 دی 1400

  توسط: u-143390
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
  کتاب های لقمه
  سمپادیوم
  کنکوریوم
  مهارت معلمی دین و زندگی واقعا جامع کنکور فرهنگیان

  دسته بندی مطالب

  کتاب های تیزهوشان
  کتاب های تست پایه

  آخرین نظرات ارسالی

  خیلی عالیه خیلی عالیه
  سلام کنکوریوم تجربی کنکور ۱۴۰۳ کی موجود میشه؟ سلام کنکوریوم
  نروژی اولی از راسته یا چپ؟ نروژی اولی از راسته یا چپ؟
  سلام وقت بخیر،بیخشید این کتاب تا اوایل بهمن موجود میشه خواهشا

  آمار سایت

  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir