فیلم تاریخچه رده بندی گیاهان

حوزه ی ویدئو: زیست
موضوع ویدئو: تاریخچه رده بندی گیاهان
3173 بازدید
 • +7
   بیشتر گیاهان مفید شناخته شده را رده بندی می کردند. اساس این فکر مربوط به دو نفر از علمای یونان( تئوفراست و دیسکورید) بود که به خواص بعضی از گیاهان پی بردند. ارسطو و مخصوصا ً شاگردش تئوفراست سعی داشتند علم گیاه شناسی را از سر حد طب جلوتر ببرند.
  به همین جهت تئوفراست را پدر علم گیاه شناسی می دانند، این دانشمند صدها گونه و چندین خانواده را بر مبنای پدیده های زیستی و به ویژه تغذیه رده بندی کرده است. برخی دیگر گیاهان را به درخت، درخجه و علف تقسیم بندی می کردند و از این نوع طبقه بندی ها نیز تا قرن 18 قابل قبول از عهد رنسانس گیاه شناسی مدرن شروع می شود. ( 1852- فلورانس) گیاهان را از روی دانه طبقه بندی کرد.
   
  جان ری دانشمند انگلیسی( 1703- 1656) از روی تعداد لپه های دانه طبقه بندی خود را پایه گذارده است. این دانشمند تک لپه ایها و دو لپه ایها را تشخیص داد. تورنفورت استاد باغ شاه پاریس( 1708- 1656) کلمه جنس و مفهوم آن را به طور مدرن بیان کرد و بیش از 1800 جنس را تعریف و تشخیص داد.
  این گیاه شناس جنسها را در تیره ها قرار داد و اغلب تیره های مشهور امروزی را شناسایی نموده بود بالاخره رده های بزرگ گیاهان نظیر پیوسته گلبرگان، جدا گلبرگان و بی گلبرگان امروزی را مشخص نموده است ولی این دانشمند نیز گیاهان را به سه گروه درخت، درخچه و علف تقسیم کرد. شارل لین( 1778-1707) را می توان پدر علوم طبیعی جدید دانست. این دانشمند سوئدی سر تا سر اروپا را مسافرت نمود و با دانشمندان متعدد آشنا شده در رده بندی مصنوعی خود را که با به کار بردن تعداد و مشخصات پرچم ها تهیه نمود بود منتشر کرد. با وجود اینکه اینکار او بعد ها مورد قبول واقع نشود و خود نیز به اشتباهش پی برده بود لیکن کارها ارزنده این دانشمند تا به امروز اهمیت خود را حفظ نموده اند.
   
  بزرگترین آثار لینه کتابهای  Species Plantarum وGenera Plantarum است که در اولی کلیه گونه ها و در دومی کلیه جنسهای گیاهی که تا آن زمان شناخته شده بود، شرح داده است، این دانشمند برای اولین بار مفهوم مدرن گونه را بیان کرد و بیش از 8000 گونه تعریف و اسم گذاری نمود.
  گونه های مزبور که اکنون به نام گونه های لینه ای خوانده می شوند، منحصرا ً بر روی مشخصات مرفولوژی تعریف شده اند لیکن به قدری این دانشمند در خویشاوندی گیاهان تیز بین بوده که اغلب گونه های مزبور، امروزه نیز قابل قبول بوده و اساس و پایه طبقه بندی های امروزی را تشکیل می دهند. همجنین اسم گذاری دو کلمه ای و خواص تخمدان فوقانی و تخمدان تحتانی گل را در علم رده بندی گیاهی وارد نموده است که تا به امروز اهمیت خود را حفظ نموده است.طبقه بندی طبیعیبرای اولین بار طبقه بندی طبیعی گیاهان    به وسیله A.L.dejussieu . انجام گرفته است .در طبقه بندی طبیعی گروه هایی در گیاهان را انتخاب می نمایند که ما بین خود شباهت های عمیق دارند.
  صفات انتخابی از مجموعه مشخصات اندامهای گیاهان رده و در این طبقه بندیها سعی می شود که تصویر طبیعت را نشان دهند. دوژوسیو به همراهی برنادودوژوسیو اساس طبقه بندی طبیعی را بنا نهاده اند. این دو دانشمند در اوایل قرن نوزدهم میلادی گونه های یک صد تیره را در راسته ها و رده های بزرگ جای دادند.Brown  دانشمند انگلیسی توانست بازدانگان را از نهاندانگان تشخیص بدهد. دوکاندول دانشمند اهل ژنو که در شهر مونپلیه استاد گیاه شناس بود گیاهان آوندی را از گیاهان بدون آوند تشخیص داد. این دانشمند از رده بندی دوژوسیو پیروی نموده است. در قرن 19و20 در اثر کشفیات گیاه شناسی رده بندی گیاهان کامل تر گردید و دانشمندان زیادی در این زمینه فعالیت داشتند.
   
  از آن جمله می توان از Endlicher   ،Bentham ،Hooker ،Sache ،Brongniavt و غیره نام برد.
  به طور کلی چنانکه که قبلاً اشاره شد در طبقه بندی طبیعی گونه های نزدیک به هم را در یک جنس و جنس هایی که دارای یک عده صفت مشترک هستند در یک تیره قرار می دهند. در تیره می توان زیر تیره و طایفه تشخیص داد. تیره هایی که دارای یک عده صفت مشترک هستند در یک راسته قرار می دهند و راسته های شبیه به هم را در زیر رده و رده و زیر بخش و بخش گیاهان دانه دار تعلق دارد. بخش گیاهان دانه دار با بخش های نهانزادان آوندی و نهانزادان سلولی شاخه گیاهان محور دار یا گیاهان جنین دار را تشکیل می دهند که جزء زیر سلسله و سلسله گیاه محسوب می شوند.  انتخاب صفات در طبقه بندی های طبیعی به طوری که گفتیم برای تعیین گونه ها وحتی جنس ها و تیره ها اغلب از مشخصات مرفولوژیکی استفاده می نمایند.
   
  در برخی حالات مشخصات دستگاه رویشی مفید و دقیق می باشد. مثلاً طرز قرار گرفتن برگها مشخصات اندام های زایشی کمتر تغییری می نمایند و به نام صفات اصلی نامیده می شوند.
  به طوری که می دانیم مکانیسم لقاح در کلیه نهاندانگان ثابت می ماند و با زیر شاخه های دیگر مانند بازدانگان و غیره متفاوت می باشند و استفاده از این امر گروه های بزرگ گیاهان را از همدیگر تشخیص می دهد. در عمل یک گونه و یا یک جنس را با چندین صفت تعریف می نمایند که به نام صفات اختصاصی نامیده می شوند. ارزش صفات نیز با همدیگر متفاوت هستند برخی مخصوص یک گونه و عده ای در گونه های مختلف یک تیره یا راسته یا طبقه وجود دارند یعنی تابع و وابسته به هم نامیده می شوند.

  ویدئوهای دیگر

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  1 نظر

  درج: 4 مهر 1392

  توسط: Soltani
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی سایت

  افزودن نظر

  .
  24/01/1395 - 15:06
 • +1
  اطلاعات - برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.

  دسته بندی مطالب

  آخرین نظرات ارسالی

  جوابا کی میاد؟

  ::روابط عمومی مهروماه::
  سلام دوست عزیز تاریخ دقیق اعلام پاسخ ها در جدول ثبت شده است.
  نمونه صفحات چرا نمیاد ؟

  ::روابط عمومی مهروماه::
  سلام
  دوست خوبم ممنون از توجه شما اصلاح خواهد شد.
  درود بر شما و کتاب بی نظیرتان
  میشه لطف کنید بگید چاپ 68 با چاپ 74 چه تفاوت هایی داره؟ همین یک ماه پیش از کتابفروشی خریدم

  ::روابط عمومی مهروماه::
  سلام
  دوست عزیز از چاپ 68 تا 74 موارد ویرایشی جزئی برطرف شده. شما میتونید با خیال راحت از چاپ 68 این کتاب نیز استفاده کنید.
  ضمناً موارد ویرایش خودتون رو از طریق لینک با مهروماه و قسمت ویرایش نامه ارسال کنید.
  سلام خسته نباشید .
  ببخشید من از کتاب های مهروماه مخصوصا کتاب های لقمه خیلی خوشم میاد . ولی متاسفانه این کتاب بدن انسان خیلی بد بود . کیفیت ظاهری کتاب خیلی بده اون قسمت هایی که کتاب سیمی شده پر خرده کاغذه که همش میریزه ما خونمون پر کاغذ شده. ببخشید ولی بنظرم اومد که بگم بهتون بهتره که برای سال بعد اصلاح کنید . بازم میگم من نصف بیشتره کتابام مهروماهه و عاشق کتاباشم مخصوصا کتاب لقمه باکتری ها :)

  ::روابط عمومی مهروماه::
  سلام
  دوست خویم خوشحالیم که با ما همراه هستی و موارد این چنینی رو با مطرح میکیند.
  mortazazare
  لقمه شیمی دهم
  1396 اردیبهشت 31
  سلام ببخشید الان که ویژگی های این کتاب قرار داده اید یعنی این کتای بزودی منتشر میشه ؟ مثلا تا اخر خرداد

  ::روابط عمومی مهروماه::
  سلام
  دوست عزیز، بله این کتاب به زودی منتشر خواهدشد. لطفاً جهت اطلاع از چاپ کتاب شماره همراه خود را در لینک به من اطلاع بده ثبت کنید تا به محض چاپ کتاب از طریق پیامک مطلع شوید.
  سلام....دو ماه فقط میگید اخراشه.... لطفا ... وقت نیست .
  Afshin.k
  جمع‌بندی زیست
  1396 اردیبهشت 31
  سلام چند روز طول میکشه به دستم برسه؟؟

  ::روابط عمومی مهروماه::
  سلام
  بستگی داره کی سفارش شما به پست تحویل داده شده باشه. شما میتونید از طریق کدرهگیریری، مرسوله خودتون را پیگیری کنید. ضمناً لازمه بدونید پست سفارش 3 تا 5 روز کاری و پست پیشتاز ظرف مدت 48 ساعت بسته شما را تحویل خواهد داد.
  Dean
  رياضيات تجربی جامع ...
  1396 اردیبهشت 31
  سلام آیا این امکان وجود دارد که فایلpdf این کتاب را بخرم

  ::روابط عمومی مهروماه::
  سلام
  دوست عزیزم این امکان وجود نداره. smiley24
  سلام سلام سلام
  خبری نیست، منتظریم.
  سلام من این کتاب رو خریدم فقط صفحات 171 - 174-175-178 - 179 - 182 - 183 - 186 چاپ نشدن اگه میشه فایل pdf این صفحات رو برام ایمیل کنید ممنونم

  ::روابط عمومی مهروماه::
  سلام
  دوست عزیز برای دریافت صفحات مورد نظر با شماره 02166479311 تماس گرفته و با اعلام آدرس ایمیل خود pdf این صفحات را دریافت کنید.

  نظرسنجی

  آیا با حذف کنکور موافق هستید؟

  بله
  خیر

  آمار سایت

  کل مطالب: 4684
  کل نظرات: 10086
  کل اعضا: 31937
  جدیدترین عضو: fawtemee
  بازدید امروز: 20901
  بازدید دیروز: 227190 [+10.00 %]
  بازدید کل: 37920061
  بیشترین بازدید: 238175 در 1396.03.01
  اعضای آنلاین: 0 نفر
  افراد مهمان : 44 نفر
  ربات ها : 1 مورد
  در کل: 45 نفر [اطلاعات بیشتر]
  مهروماه به عنوان یکی از مطرح‌ترین برندهای آموزشی کشور ، بیش از 11 سال است که در گسترش بستری مناسب برای آموزش در کشور عزیزمان فعالیت می کند. در سال های اخیر گستره فعالیت مهروماه از چاپ کتاب های کمک آموزشی فراتر رفته و وسعت آن به تولید ویدئو ، اپلیکیشن و محتوای آموزشی ، آزمون آنلاین ، بانک سوالات کنکور و امتحانات نهایی و همچنین ایجاد فضایی جهت آموزش مجازی کاربران رسیده است. محصولات مهروماه با تولید بیش از یک میلیون و پانصد هزار عنوان محصول آموزشی مخاطبان گسترده ای دارد.