سرعت متفاوت نور در نخستین لحظات کیهان

0
سرعت متفاوت نور در نخستین لحظات کیهان
سرعت نور در خلأ بنیادی ترین ثابت در فیزیک به شمار می‌رود و بر اساس نظریه نسبیت عام، گرانش با سرعت یکسانی حرکت می کند. اما یکی از مطالعات جدید نشان می دهد که سرعت نور شاید در دوره‌هایی دستخوش تغییر قرار گرفته باشد. در واقع، شاید نور در نخستین لحظات تولد کیهان از گرانش پیشی گرفته باشد و این فرضیه جدید می تواند یکی از بزرگترین مسائل فیزیک را حل کند.
 
 
بر خلاف بسیاری از فرضیه های موجود در فیزیک نظری، فرضیه فوق را می توان به واقع آزمود. پس ما باید بتوانیم در سال های آتی از صحت و ثقم آن سر در بیاوریم. پس در مرحله اول چه مشکلی در رابطه با سرعت نور و گرانش وجود دارد؟ این ابهام از نخستین لحظات تولد جهان نشأت می گیرد که عمدتا به مسئله افق نسبت می دهند. مسئله افق به این واقعیت می پردازد که مدت ها قبل از اینکه ذرات نور تمامی گوشه های جهان را روشن سازند، جهان به دمایی یکسان دست یافت.

اگر واقعا سرعت نور در خلأ ثابت باشد که همواره بوده است، چرا کیهان به این سرعت با افزایش دما روبرو گشت؟ ایده ی تورم کیهانی به دنبال یافتن راه هایی برای حل این مسئله است و بر طبق آن، جهان در نخستین لحظات تولدش، دوره ی عظیمی از انبساط و گستردگی را تجربه کرد. فرضیه اعلام می دارد که وقتی جهان متراکم و کوچک بود، دما می بایست از دمای متعادلی برخوردار بوده باشد. یعنی زمانی که نور مسافت طولانی را طی نمی کرد و سپس سرعت آن به طرز چشمگیری افزایش یافت. اینکه چرا تورم آغاز گشته و سپس توقف یافت، برای هیچکس منطقی نیست و هیچ راهی هم برای آزمایش آن وجود ندارد.

به همین علت فیزیکدانی به نام نیایش افشردی از موسسه پریمتر کانادا و ژوائو ماگیجیو از موسسه کالج سلطنتی لندن، فرضیه ی جایگزینی را پیش کشیده اند. بر اساس ایده ی آنان، در نخستین لحظات تولد جهان، نور و گرانش با سرعت های متفاوتی حرکت کردند. لذا سرعت نور در گذشته بیشتر از حال حاضر بوده و یا گرانش به کندی حرکت می کرده است. به گفته ی محققان: اگر فوتون ها چندی بعد از بیگ بنگ سریع تر از گرانش حرکت می کردند، قطعا قادر بوده‌اند تا آنجا سیر کنند که جهان به سرعت به دمای متعادلی دست یابد.
 
راه حل این محققان هنوز در حد یک فرضیه است، اما آزمودن فرضیه فوق یکی از نکات جالب توجه می باشد. تیم تحقیقاتی موفق به محاسبه مقداری به نام ضریب طیفی شدند که سطح چگالی اولیه را در جهان مشخص می کند. و اگر فرضیه آنان صحت داشته باشد، مقدار ثابت ۰٫۹۶۴۷۹ را برای ضریب طیفی در نظر می گیرند. آخرین مقدار برای ضریب طیفی (۰٫۹۶۸) سال گذشته توسط ماهواره پلانک به ثبت رسید که عدد دور از انتظاری نیست، اگر نور و گرانش در ابتدا با سرعت های متفاوتی حرکت می کردند. داده های بدست آمده از ماهواره پلانک در آینده از تطابق یا عدم تطابق این اعداد خبر خواهد داد. حتی اگر تطابقی یافت نشود، محققان مشکلی نخواهند داشت.

ماگیجیو خاطر نشان کرد: اگر اینطور باشد که عالی است. من دیگر مجبور به فکر کردن در مورد نظریات فوق نخواهم بود. تمام نظریات مربوط به اختلاف سرعت نور و گرانش باطل و مردود اعلام خواهند شد. اما اگر ضریب طیفی مربوط به تابش پس زمینه ریز موج کیهانی با مقدار پیش بینی شده مطابقت کند، بینش ما در علم فیزیک دستخوش تغییرات گسترده ای خواهد شد. اکنون شکاف بزرگی میان نحوه ی عملکرد جهان در مقیاس کوانتومی و عملکرد آن در مقیاس بزرگ و قابل مشاهده وجود دارد. جزئیات بیشتر این پژوهش در arXiv.org منتشر شده است.
 
منبع: bigbangpage.com
اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  2,121 بازدید

  0 نظر

  درج: 9 آذر 1395

  توسط: jadda
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی سایت

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  نام:*
  ایمیل:*
  سوال: نام خلیج جنوبی ایران؟
  پاسخ:*
  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
  کتاب های پرسوال
  کتاب های تیزهوشان
  کتاب های جامع انسانی
  کنکوریوم

  دسته بندی مطالب

  کتاب های تیزهوشان
  کتاب های جامع

  آخرین نظرات ارسالی

  سلام اين بسته كنكور داخل 1402 رو داره يا خارج؟
  سلام وقت بخیر خواستم ببینم کتاب کی دستم میرسه؟
  نفس 1402/09/12 - 15:37
  عالی بود
  سلام آیا در ویرایش جدید سوالات کنکور 1402 هم داخل بسته هست؟!
  خلیج فارس
  سلام من بسته رو یه هفته قبل مدارس خریدم هر وقت کد QR رو اسکن

  آمار سایت

  کل مطالب: 19979
  کل نظرات: 30152
  کل اعضا: 312867
  جدیدترین عضو: u-362947
  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir