سیارات بیگانه رفتار خوبی با قمرهای خود ندارند!

0
سیارات بیگانه رفتار خوبی با قمرهای خود ندارند!
هرچند تا کنون وجود ۳۴۴۰ سیاره خارج از منظومه شمسی ما به اثبات رسیده، اما هنوز هیچ قمری برای این سیارات فراخورشیدی مشاهده نشده است. این در حالی‌ست که ما می‌دانیم این قمرها کم و بیش بایستی وجود داشته باشند و به دور سیارات میزبان خود گردش کنند. تحقیقی جدید، سرنخی به ما می‌دهد که چرا هنوز نتوانسته‌ایم برای این سیارات قمری پیدا کنیم: ممکن است این سیارات بیگانه از مهمان‌نوازی زمین برای قمرش هیچ بویی نبرده باشند!

یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه نانجینگ چین، شبیه‌سازی‌های بسیاری از سیارات فراخورشیدی، ستاره‌های میزبانشان و قمرهای فرضی که به هر کدام نسبت داده‌اند را در تحقیق خود اجرا کرده‌اند. داده‌های مربوط به سیارات و ستاره‌هایشان بر مبنای داده‌های واقعی و تایید شده از سیارات کشف شده بوده است.  سیاراتی که اکثریتشان در فواصل بسیار نزدیک به خورشیدهایشان در گردشند.

سرنوشت برخی از قمرهای سیارات بیگانه ممکن است برخورد با سیاره میزبان خود و نابودی کامل باشد.

در شبیه‌سازی‌های صورت گرفته، به هر سیاره، تعداد ۵۰۰ قمر در اندازه‌ها و پارامترهای مداری گوناگون داده شد. چیزی که در این شبیه‌سازی‌ها مشاهده شده این بود که در طول زمان، به دلیل نزدیکی زیاد سیاره تا ستاره‌اش، سیاره بخشی از جو خود را از دست می‌دهد. مورد دیگر این بود که به تدریج از قدرت گرانشی سیاره برای حفظ قمرش در یک مدار پایدار کاسته می‌شود. اینگونه آرام آرام قمر وارد مدارهای بیضوی شده و در نهایت به طور کامل از وابستگی گرانشی سیاره خود رها می‌شود. در پایان شبیه‌سازی‌ها تعداد بسیار کمی قمر برای این سیارات بیگانه در مدارهای پایدار باقی ماند. در بسیاری موارد نیز هر ۵۰۰ مورد قمر سیاره ناپایدار بوده و پایان خوبی در انتظارشان نبوده است.

در مورد سرنوشت این قمرهای طرد شده، دو مورد کلی مشاهده شد. برخی از آنها به خارج از منظومه ستاره‌ای پرتاب شدند و رها از گرانش هر ستاره‌ای، سفرشان را به اعماق دوردست فضا آغاز کردند. بخشی دیگر نیز در نهایت با سیاره‌ای که رفتار خوشی با آنها نداشته برخورد کردند تا بلکه اینگونه از این میزبان نامهربان انتقام گرفته باشند!

نتیجه کلی این تحقیق، برای کسانی که به جستجوی قمرهای سیاره‌های فراخورشیدی هستند، بسیار مفید است. اینکه در سیاراتی که بسیار به ستاره خود نزدیک هستند، امید چندانی به یافتن قمر نداشته باشید.
اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  487 بازدید

  0 نظر

  درج: 16 خرداد 1401

  توسط: u-143390
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: تامین محتوا

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  نام:*
  ایمیل:*
  سوال: نام پایتخت ایران؟
  پاسخ:*
  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.

  دسته بندی مطالب

  آخرین نظرات ارسالی

  لطفا برای کنکور ۱۴۰۳ رو منتشر کنید🙏🏻
  سلام انشالله حتما به هدفتون میرسید
  خیلی عالی و جالب بود
  با سلام پیشنهاد می کنم با کتاب های زوج نویسنده ی ایرانی(دکتر
  واقعا دوره عالی بود واقعا دوره عالی بود
  نه تنها مناسبه زیادم هست

  آمار سایت

  کل مطالب: 19935
  کل نظرات: 30070
  کل اعضا: 285342
  جدیدترین عضو: u-335422
  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir