خورشید گرفتگی ۵ دی را تماشا کنید

+1
خورشید گرفتگی ۵ دی را تماشا کنید

آسمان صبحگاهی ایران در روز پنج‌شنبه ۵ دی‌ماه ۱۳۹۸ شاهد خورشیدگرفتگی از نوع حلقوی است. این پدیده در سراسر کشور قابل مشاهده است. تماشاگرانِ آسمان در سال ۲۰۱۹ دو فرصت برای مشاهده خورشیدگرفتگی داشته‌اند؛ در این رویداد سماوی، گویی ماه بطور مختصر یک تکه از خورشید را گاز می‌گیرد. سومین و آخرین خورشیدگرفتگی سال ۲۰۱۹ در روز ۲۶ دسامبر(۵ دی ۱۳۹۸) در آسیا، آفریقا و استرالیا به وقوع خواهد پیوست.

 

 
 

 

زمان گرفت خورشید در برخی استان‌های ایران

استان کرمان: ساعت شروع گرفت ۶:۳۶ دقیقه و تا ساعت ۸:۲۷ دقیقه ادامه خواهد داشت؛ در این استان ۷۳ درصد خورشید پوشیده می‌شود.

استان بوشهر: ساعت شروع گرفت ۷:۰۰ دقیقه و تا ساعت ۸:۲۵ دقیقه ادامه خواهد داشت؛ در این استان ۸۲ درصد خورشید پوشیده می‌شود.

استان تهران: ساعت ۷:۱۰ دقیقه خورشید گرفتگی آغاز و تا ساعت ۸:۲۱ دقیقه ادامه دارد؛ در این استان ۶۱ درصد خورشید پوشیده می‌شود.

استان یزد: ساعت ۶:۵۰ دقیقه گرفت آغاز و تا ۸:۲۵ دقیقه صبح ادامه دارد؛ در این استان ۶۸ درصد خورشید می‌گیرد.

استان فارس: ساعت ۶:۵۲ دقیقه خورشید گرفتگی آغاز و ساعت ۸:۲۳ دقیقه پایان می‌یابد؛ در این استان ۷۷ درصد خورشید پوشیده می‌شود.

استان سیستان و بلوچستان: ساعت ۶:۵۷ دقیقه خورشیدگرفتگی آغاز و ۸:۲۴ دقیقه پایان می‌یابد؛ در این استان ۶۷ درصد خورشید می‌گیرد.

استان خوزستان: ساعت ۷:۰۵ دقیقه خورشیدگرفتگی آغاز و ۸:۲۷ دقیقه پایان می‌یابد؛ در این استان حدود ۸۰ درصد خورشید می‌گیرد.

استان آذربایجان شرقی: ساعت ۶:۵۷ دقیقه خورشیدگرفتگی آغاز می‌شود و تا ساعت ۸:۲۴ دقیقه ادامه دارد؛ در این گرفت ۶۷ درصد خورشید پوشیده می‌شود.

استان اصفهان: ساعت ۷:۰۲ دقیقه گرفت آغاز و ساعت ۸:۲۳ دقیقه پایان می‌یابد؛ در این استان ۶۸ درصد می‌گیرد.

استان گیلان: ساعت ۷:۱۲ دقیقه خورشید گرفتگی آغاز و تا ساعت ۸:۲۳ دقیقه ادامه دارد؛ در این استان ۵۸ درصد خورشید پوشیده می‌شود.

استان مازندران: ساعت ۷:۱۳ دقیقه خورشید گرفتگی آغاز و تا ساعت ۸:۲۴ دقیقه ادامه دارد؛ در این استان ۵۸ درصد خورشید پوشیده می‌شود.

استان مرکزی: ساعت ۷:۱۷ دقیقه گرفت آغاز می‌شود و ساعت ۸:۲۲ دقیقه پایان می‌یابد؛ در این استان ۶۴ درصد خورشید گرفته می‌شود.

استان همدان: ساعت ۷:۲۴ خورشید گرفتگی آغاز می‌شود و ساعت ۸:۲۱ دقیقه پایان می‌یابد؛ ۵۹ درصد خورشید در این استان می‌گیرد.

استان کردستان: ساعت ۷:۳۲ خورشید گرفتگی آغاز می‌شود و تا ساعت ۸:۲۰ دقیقه ادامه دارد؛ در این استان ۵۶ درصد خورشید می‌گیرد.

 

 
 

 

کدام کشورها بهترین موقعیت را برای رصد این خورشید گرفتگی دارند؟

خورشیدگرفتگی حلقوی (حلقه آتش) روز ۲۶ دسامبر ۲۰۱۹ از عربستان سعودی، هند، قطر، سوماترا، بورنئو، گوآم و فیلیپین قابل مشاهده خواهد بود. علاقمندان به این رویداد سماوی میتوانند در سایر بخش‌های آسیا، استرالیا و آفریقا آن را در قالب خورشیدگرفتگی ناقص تماشا کنند. در طول این خورشیدگرفتگی، ماه بطور مستقیم (برای ناظران در امتداد خطر مرکزی مسیر خورشید گرفتگی) از مقابل خورشید گذر خواهد کرد. یعنی بطور کامل جلوی خورشید را نخواهد گرفت، بلکه از دید ناظران زمین خورشید را به «حلقه آتش» تبدیل خواهد کرد

بنا به گفته «فرِد اسپیناک» کارشناس خورشیدگرفتگی، اولین مکان برای مشاهده خورشیدگرفتگی حلقوی، ۲۲۰ کیلومتریِ ریاض در عربستان سعودی است که ساعت ۶:۳۴ دقیقه صبح به وقت محلی آغاز خواهد شد و فاز «حلقه آتش» ۲ دقیقه و ۵۹ ثانیه ادامه خواهد داشت. گوآم آخرین مکان در زمان برای رویت این خورشیدگرفتگی خواهد بود. در این جزیره، فاز حلقوی به مدت بیش از ۳ دقیقه تداوم خواهد داشت، اما خورشید قبل از اِتمام خورشیدگرفتگی ناقص، غروب خواهد کرد. در بخش زیر، فهرستی از بازه‌های زمانی تهیه شده است که زمان رویت این رویداد را از مناطق مختلف نشان میدهد.

اشتراک گذاری:
 • مطالب مرتبط

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  782 بازدید

  0 نظر

  درج: 4 دی 1398

  توسط: mahini
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی سایت

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
  کتاب های لقمه
  کتاب های امتحانیوم
  کتاب های موضوعی
  کتاب های کنکوریوم

  دسته بندی مطالب

  کتاب های تیزهوشان
  کتاب های تست پایه

  آخرین نظرات ارسالی

  خیلی عالیه خیلی عالیه
  سلام کنکوریوم تجربی کنکور ۱۴۰۳ کی موجود میشه؟ سلام کنکوریوم
  نروژی اولی از راسته یا چپ؟ نروژی اولی از راسته یا چپ؟
  سلام وقت بخیر،بیخشید این کتاب تا اوایل بهمن موجود میشه خواهشا

  آمار سایت

  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir