فیلم نقش آنیدراز کربنیک در گلبول قرمز

حوزه ی ویدئو: ---
موضوع ویدئو: نقش آنیدراز کربنیک در گلبول قرمز
25,261 بازدید
 • +30
  کربنیک انیدراز ها یا کربنات دهیدراتاز متالوآنزیمی  دارای عنصر روی است . این آنزیم برای اولین بار در سال ۱۹۳۳ در گلبول قرمز کشف شد و بعد ها این آنزیم در همه ی ارگانیسم های زنده ، در پروکاریوت و یوکاریوت یافت شده اند ازجمله : باکتری ها ، جلبک ها ، گیاهان ، حیوانات ، دیاتوم ها  و غیره

  کربنیک انیدراز ها را بر اساس ساختار کریستالی آن ها در ۵ خانواده تقسیم بندی کرده اند که  با وجود تنوع در ساختارشان ، همه ی آن ها در جایگاه فعالشان دارای عنصر روی هستند.

  کربنیک انیدراز ها علاوه بر نقش مهمی که در انتقال گاز های تنفسی دارند ، در بافت های مختلف نقش های متنوعی بر عهده دارند که فرآیند های فیزیولوژیکی و پاتولوژیکی مهمی را انجام می دهند از جمله:

  انتقال یون ها ، ترانسپورت اسید و باز ، گلوکونئوژنز ، لیپوژنز، ساخت تعدادی از اسید های آمینه ، بیوسنتز نوکلئوتید های پیریمیدین  و ....

  نقش کربنیک انیدراز در غشای گلبول قرمز در انتقال گاز های تنفسی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و بسیار مورد مطالعه قرار گرفته است . در بافت های بدن غلظت دی اکسید کربن بسیار بیشتر از پلاسما است ودر جهت  شیب غلظت  دی اکسید کربن وارد گلبول قرمز می شود و توسط آنزیم کربنیک انیدراز به بیکربنات و پروتون تبدیل می شود ، پروتون تولید شده به هموگلوبین متصل می شود و جایگزین اکسیژن شده و این مکانیسم سرانجام باعث آزادسازی اکسیژن در بافت ها می شود و در جهت شیب غظت اکسیژن آزاد شده به درون بافت ها انتشار می یابد و بیکربنات تولید شده توسط آنزیم از طریق مبدل آنیون از دورن گلبول قرمز به درون پلاسما انتشار می یابد.( مطابق شکل زیر)

  در شش ها وقایع بالا کاملا برعکس اتفاق می افتد اکسیژن در جهت شیب غلظت از شش وارد گلبول قرمز شده و به هموگلوبین متصل شده و پروتونی که در بافت به هموگلوبین متصل شده بود در این مرحله آزاد می شود و با بیکربات توسط آنزیم کربنیک انیدراز به دی اکسید کربن و آب تبدیل می شود . دی اکسید کربن تولید شده در جهت شیب غلظت وارد شش ها می شود.( مطابق شکل زیر)

  ویدئوهای دیگر

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  0 نظر

  درج: 10 شهریور 1392

  توسط: Soltani
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی سایت

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  نام:*
  ایمیل:*
  سوال: نام خلیج جنوبی ایران؟
  پاسخ:*
  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.

  دسته بندی مطالب

  آخرین نظرات ارسالی

  لطفا برای کنکور ۱۴۰۳ رو منتشر کنید🙏🏻
  سلام انشالله حتما به هدفتون میرسید
  خیلی عالی و جالب بود
  با سلام پیشنهاد می کنم با کتاب های زوج نویسنده ی ایرانی(دکتر
  واقعا دوره عالی بود واقعا دوره عالی بود
  نه تنها مناسبه زیادم هست

  آمار سایت

  کل مطالب: 19935
  کل نظرات: 30090
  کل اعضا: 286039
  جدیدترین عضو: u-336119
  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir