فیلم پانکراس و نقش آن در دیابت

حوزه ی ویدئو: ---
موضوع ویدئو: پانکراس و نقش آن در دیابتژ
13,790 بازدید
 • +6
   پانکراس یک عضو مترشحه حساس و باریک و تقریبا بیضوی است که در ناحیه خلف شکم قرار دارد و به صورت افقی در مجاورت دوازدهه (اثنی عشر) و معده و طحال و کلیه چپ قرار گرفته است. مجرای اصلی پانکراس به نام «مجرای ویرسونگ» پس از اتصال مجرای مشترک صفراوی به دوازدهه متصل می شود. وظیفه پانکراس به دو بخش برون ریز و درون ریز تقسیم بندی می شود.

  غده پانکراس ترشح خارجی خود را به صورت یک محلول شفاف قلیایی تولید و ترشح می کند. خودِ این ترشحات توسط هورمون هایی به نام «سکرتین» و «کوله سیستوکینین» تحریک می شود و تخلیه ترشحات توسط عصب «پاراسمپاتیک» انجام می گیرد. همین دو تا هورمون «سکرتین و کوله سیستوکینین» هم به وسیله سلول های مخاطی دوازدهه و در پاسخ به محرک های مخصوصی انجام می پذیرد؛ مثلاً اسید موجود در دوازدهه موجب آزاد شدن «سکرتین» می شود و چربی ها و پروتئین هایی که از گوارش محتویات مجرای دوازدهه حاصل می شوند باعث آزاد شدن «کوله سیستوکینین» می شوند، به این ترتیب کار ترشحات پانکراس با این نظم و دقت شگفت انگیز تنظیم می شود! ترشحات پانکراس یا شیره لوزالمعده، اسید معده را که وارد دوازدهه می شود خنثی می کند. پانکراس آنزیم هایی ترشح می کند که در هضم و جذب غذا و محتویات معده و دوازدهه دخالت دارند. آنزیم هایی که باعث هضم پروتئین ها و چربی ها می شود، به این آنزیم ها «آمیلاز»، «لیپاز» و «پروتئاز» می گویند.

  وظیفه اصلی لوزالمعده در بخش درون ریز آسان کردن ذخیره فرآورده های غذایی بخصوص مواد قندی توسط انسولین است. انسولین یک ماده «پلی پپتید» است که در سلول های «بتا»ی پانکراس ساخته و ترشح می شود. بهترین و بیشترین محرک طبیعی برای آزاد شدن انسولین «گلوکز» است. ترشح و ساخته شدن انسولین با فعالیت

  گیرنده های گلوکز که در سطح دیواره سلول های «بِتا» قرار دارند، تحریک می شود. یک سری مواد مثل «اپی نفرین» هم موجب ترشح انسولین می شوند! همان طور که می دانید اگر وقفه و اختلالی در ترشح انسولین پیش آید می تواند منجر به مرض قند یا دیابت شود، بنابراین پانکراس یا لوزالمعده عضو بسیار مهمی است و باید توجه بیشتری نسبت به آن داشت.

  ویدئوهای دیگر

  

  ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:


  0 نظر

  درج: 10 شهریور 1392

  توسط: Soltani
  وضعیت: آفلاین
  گروه کاربری: پشتیبانی سایت

  ارسال دیدگاه (0 مورد)

  نام:*
  ایمیل:*
  سوال: نام خلیج جنوبی ایران؟
  پاسخ:*
  در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.

  دسته بندی مطالب

  آخرین نظرات ارسالی

  لطفا برای کنکور ۱۴۰۳ رو منتشر کنید🙏🏻
  سلام انشالله حتما به هدفتون میرسید
  خیلی عالی و جالب بود
  با سلام پیشنهاد می کنم با کتاب های زوج نویسنده ی ایرانی(دکتر
  واقعا دوره عالی بود واقعا دوره عالی بود
  نه تنها مناسبه زیادم هست

  آمار سایت

  کل مطالب: 19935
  کل نظرات: 30067
  کل اعضا: 285188
  جدیدترین عضو: u-335268
  با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
  
  عضویت در خبرنامه ایمیلی :
  برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
  رضایت مندی مشتری
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره وب و موبایل ایران
  جشنواره کتاب مجازی
  برند محبوب مصرف کنندگان
  Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir