کم ارتفاع ترین شهرهای ایران کدامند؟

+2
کم ارتفاع ترین شهرهای ایران کدامند؟

یزد

یزد

بیابانی

جاذبه ها: 10 تا

ارتفاع شهرها از سطح دریا معیاری برای سنجش و دسته‌بندی شهرها است. در سرزمینمان شهرهایی داریم که تنها ۴ متر بالاتر از سطح دریا قرار دارند!

 

ارتفاع شهرها از سطح دریا یکی از عوامل مهم در دسته‌بندی آن‌ها است، این ارتفاع بر آب‌وهوا و جغرافیای منطقه تأثیر می‌گذارد. در ایران شهرهایی داریم که ارتفاع شان پایین‌تر از ۹۰۰ متر از سطح دریا است و همین موضوع این شهرها را خاص کرده است. در این مطلب به بررسی و شناخت کم ارتفاع‌ترین شهرهای ایران می‌پردازیم و معیار سنجش ما در این مطلب ارتفاع شهرها از سطح دریاهای آزاد است، با ما همراه باشید:

 

یزد

 

 

 
 
 

 

یزد شهری در بین رشته‌کوه‌های شیرکوه و خرانق است که از تاریخی‌ترین شهرهای ایران به شمار می‌رود. ارتفاع یزد از سطح دریا برابر با ۱,۲۳۰ متر است. یزد در دره‌ای خشک و بزرگ بین دو کوه قرار دارد و از شمال به میبد و اردکان، از شرق به اردکان و بافق، از غرب به اصفهان و از جنوب به تفت، ابرکوه و مهریز محدود می‌شود. بارش در یزد بسیار کم است و تبخیر بالا، دور بودن این شهر از دریا و کمبود رطوبت باعث شده تا این شهر به‌عنوان یکی از خشک‌ترین مناطق ایران شناخته شود. نوسان حرارت بین روز و شب در یزد بسیار زیاد است، ممکن است شب هوای بسیار خنکی را تجربه کنید، ولی در روز گرمای هوا شما را خسته کند، این ویژگی بارز مناطق کویری است!

آثار تاریخی یزد به‌اندازه‌ای زیاد است که یک هفته برای بازدید تمام آن‌ها کافی نیست. یکی از محله‌های تاریخی زیبای یزد، محله فهادان است که بسیاری از آثار تاریخی ازجمله مسجد جامع یزد در آن قرار دارد.

 
بجنورد

 

 

 
 
 

 

بجنورد مرکز استان خراسان شمالی، شهری در شمال شرق ایران است که ارتفاع آن از سطح دریا برابر با ۱,۰۸۶ متر است. بجنورد از جنوب به رشته‌کوه کپه داغ، از شرق به رشته‌کوه آلاداغ و از شمال به رشته‌کوه البرز محدود می‌شود. آب‌وهوای بجنورد معتدل کوهستانی است و زمستان‌هایی سرد و سخت دارد. بجنورد از شمال به ترکمنستان، از شمال شرق و جنوب شرق به اسفراین، از جنوب غربی به جاجرم محدود می‌شود.

 
مشهد

 

 

 
 
 

 

مشهد کلان‌شهر و شهر زیارتی محبوب ایرانیان، دومین شهر بزرگ ایران بعد از تهران و پایتخت افشاریان است. این شهر ارتفاعی برابر با ۱,۰۶۵ متر از سطح دریا دارد. مشهد در موزه رودخانه کشف رود، در دشت مشهد بین کوه‌های هزار مسجد و بینالود گسترده شده است. مشهد آب و هوایی متغیر دارد، ولی به‌صورت کلی می‌توان آن را معتدل متمایل به سرد و خشک دانست. تابستان‌های مشهد گرم و خشک و زمستان‌های آن سرد و مرطوب است. دشت مشهد دره‌ای وسیع، دارای طول بیش از ۱۰۰ کیلومتر و عرض ۲۵ کیلومتر است. منطقه خراسان همیشه یکی از فعال‌ترین مناطق زلزله‌خیز کشور بوده و زلزله‌های زیادی در طول تاریخ در این منطقه روی داده است. زمین‌لرزه سال ۱۰۸۴ هجری قمری زمین‌لرزه بزرگی بود؛ بخش زیادی از مجموعه حرم امام رضا در این زمین‌لرزه تخریب شد. میزان کشته‌های این زمین‌لرزه چهار هزار نفر بود.

 
قم

 

 
 
 

 

قم شهری در ۱۲۵ کیلومتری جنوب تهران است که در کنار رودخانه قمرود در دشت قم قرار دارد. ارتفاع قم از سطح دریا برابر با ۹۳۲ متر از سطح دریا است. قم آب و هوایی گرم و خشک دارد و میانگین دما در این شهر ۱۴ تا ۱۹ درجه است. تابستان‌های قم بسیار گرم و زمستان‌هایش سرد و خشک است. بهترین ماه‌ها برای سفر به قم فروردین، اردیبهشت، شهریور و مهر است. خشک‌سالی‌های پی‌درپی موجب شده تا در سال‌های گذشته قم با مشکل کمبود آب مواجه باشد و دوری از دریا و کمبود رطوبت این مسئله را تشدید می‌کند. قم به‌عنوان پایتخت فرش ابریشمی ایران و جهان، پایتخت دوم ادبیات کودک و نوجوان، دومین قطب انتشار کتاب و بزرگ‌ترین قطب دنیای اسلام در زمینه انتشار کتب اسلامی شناخته می‌شود.

 
گرگان

 

 
 
 

 

گرگان شهری در استان گلستان، در شرق ایران است که نام قدیمی آن استرآباد بود. گرگان از سطح دریا ۱۷۴ متر فاصله دارد و در دسته یکی از کم ارتفاع‌ترین شهرهایی ایران شناخته می‌شود. گرگان یکی از شهرهای شمالی با آب و هوایی معتدل است. در هر قسمت از این شهر پوشش متفاوتی دیده می‌شود، دریا، جلگه، تالاب، دشت و خلیج تنها بخشی از گستردگی پوشش گیاهی در گرگان و استان گلستان است. گرگان از شمال به آق‌قلا، از جنوب به رشته‌کوه‌های البرز، از غرب به علی‌آباد کتول و از شرق به کردکوی محدود می‌شود. گرگان یکی از شهرهای تاریخی شمال کشور است و دو تپه باستانی مشهور در این منطقه تورنگ تپه و شاه تپه است. نشانه‌های زندگی در تپه حصار دامغان به هزاره سوم پیش از میلاد برمی‌گردد.

 
ساری

 

 
 
 

 

ساری یکی از شهرهای شمالی ایران واقع در استان مازندران است که پرجمعیت‌ترین شهر شمالی کشور و بزرگ‌ترین شهر استان مازندران شناخته می‌شود و قدمت سکونت انسان در ساری به ۵ هزار سال پیش می‌رسد. ارتفاع ساری از سطح دریا برابر با ۵۴ متر است. ساری با داشتن کوه و جنگل و دریا آب و هوایی معتدل دارد و در مقایسه سایر شهرهای استان مازندران آب و هوایی بهتر دارد. رودخانه تجن یکی از رودخانه‌های درون‌شهری ساری است که از شرق این شهر عبور می‌کند. این رودخانه از ۳ شاخه اصلی زارم‌رود در شمال و شاخه اصلی تجن در مرکز و شاخه سفیدرود در جنوب حوضه آبریز تشکیل می‌شود و اضافه بر آن‌ها در مسیر خود ریزابه‌هایی مثل دره‌ببر چشمه، پلاروی، شیرین رود و سالار دره، آب را دریافت می‌کند.

 
اهواز

 

 
 
 

 

اهواز یکی از کلان‌شهرهای ایران است که در استان خوزستان قرار دارد. اهواز ۱۰ متر از سطح دریا فاصله دارد. اهواز ۱۸۶۵۰ هکتار وسعت دارد و به‌عنوان یکی از شهرهای وسیع ایران شناخته می‌شود. شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب که بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت ایران است، در اهواز قرار دارد که به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت ایران شناخته می‌شود. بخش بزرگی از استان خوزستان را جلگه‌ها تشکیل می‌دهند، کمبود شدید پوشش گیاهی موجب گرمی و خشکی هوا در اهواز شده و این شهر را در رده گرم‌ترین شهرهای جهان قرار داده است.

بر اساس آمار رسمی اهواز بعد از اصفهان و تهران، آلوده‌ترین شهر ایران است. افزایش گردوغبارها در سال‌های اخیر، به‌شدت محیط‌زیست اهواز را تحت تأثیر قرار داده است. شهر اهواز از سوی سازمان بهداشت جهانی به‌عنوان یکی از آلوده‌ترین شهرهای جهان شناخته‌شده که باعث مشکلات تنفسی ساکنان این شهر شده است. احتمال آلوده بودن این ریزگرد به مواد رادیواکتیو نگرانی‌های گسترده‌ای در مورد تأثیر این پدیده بر سلامت شهروندان به وجود آورده است. سالانه حدود ۲۲ هزار نفر در استان خوزستان به دلیل مشکلات ناشی از آلودگی هوا و ریزگردها به بیمارستان و مراکز درمانی مراجعه می‌کنند. در آبان ۱۳۹۴ در پی بارش باران اسیدی در این استان، برای صدها نفر مشکلات تنفسی پیش آمد که آنان را به بیمارستان کشانده و به بستری‌شده بیش از صد نفر منجر شد.

 
بندرعباس

 

 
 
 

 

بندرعباس، مرکز استان هرمزگان، در جنوب ایران است که درگذشته به نام بندر گمبرون مشهور بوده است. ارتفاع بندرعباس از سطح دریا برابر با ۹ متر از سطح دریا است. بندرعباس از شمال به ارتفاعات و کوه و از جنوب به دریا منتهی می‌شود. آب‌وهوای بندرعباس گرم و مرطوب است و تا نیمه دوم آبان تا نیمه اول فروردین آب‌وهوای خوبی دارد. بر اساس اسناد تاریخی و نوشته‌های هرودوت مورخ یونانی در زمان فرمانروایی داریوش بندرعباس یکی از بنادر مهم کشور بندرعباس بود و بسیاری از مبادلات از راه این بندر صورت می‌گرفت.

 
بوشهر

 

 
 
 

 

بوشهر یکی از شهرهای بندی ایران است که در جنوب غربی ایران قرار دارد. ارتفاع بوشهر از سطح دریا برابر با ۴ متر است. بوشهر در منطقه ساحلی خلیج‌فارس واقع‌شده و آب و هوایی نیمه گرم دارد. تیرماه گرم‌ترین ماه سال و دی‌ماه سردترین ماه سال در بوشهر است. یکی از ویژگی‌های آب و هوایی بوشهر، شرجی بودن آن است که در نواحی نزدیک دریا این رطوبت بسیار بیشتر است. بنای بوشهر را به اردشیر ساسانی نسبت داده‌اند و نام قدیمی آن رام اردشیر بوده است. بندر بوشهر از شمال به بندر گناوه، از جنوب به خلیج‌فارس، از غرب به فراشبند و از شرق به خلیج‌فارس محدود می‌شود.

ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:

7,005 بازدید

0 نظر

درج: 13 تیر 1397

افزودن نظر

نظرات کاربران

در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.

عضویت در خبرنامه ایمیلی :
برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
رضایت مندی مشتری
جشنواره وب و موبایل ایران
جشنواره وب و موبایل ایران
جشنواره کتاب مجازی
برند محبوب مصرف کنندگان
Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir