رزوه

0
رزوه

اصفهان

رزوه

سرد کوهستانی

جاذبه ها: 1 تا

از گذشته شهر رزوه سندی در دست نیست و نام قدیم آن رودبه نامیده می شد که معنی آن بهترین رودها می باشد که علت آن فراوانی رودهایی که در این محل بوده بعداً به مرور زمان به آن روزبه گفته شد که هر روز آن بهتر از دیروز آن می باشد و سپس ((به )) به ((و)) تغییر کرده و روزوه گفته شده و بعداً آن را رزوه نامیده اند.

موقعیت جغرافیایی و مساحت

شهر رزوه در ۵۰ درجه و ۲۵ دقیقه طول شرقی و ۳۲ درجه و ۵۸ دقیقه و ۴۵ ثانیه عرض شمالی قرار دارد بلندی آن از سطح دریا ۲۲۹۰ متر می باشد . این شهر در منطقه کوهستانی قراردارد.مساحت این شهر ۸۰ هکتار بدون در نظر گرفتن اراضی کشاورزی و بیشه زارهاست.این شهر در یک منطقه کوهستانی واقع شده بطوریکه در نواحی شمالی آن ارتفاعات دالانکوه و در قسمت جنوب بیدک کوه واقع شده و این شهر در ((دره )) یا بعبارت دیگر قسمت مرکزی این شهر در خط القعر واقع است که شیب زمین از سمت شمال و جنوب به طرف مرکز و یک شیب ملایمی از جانب غرب بسوی شرق وجود دارد.

موقعیت از نظر تقسیمات کشوری

در تقسیمات کشوری رزوه بخشی از شهرستان فریدن و در استان اصفهان است و هم اکنون بخشی از شهرستان چادگان است. فاصله شهر رزوه تا مرکز شهرستان ۱۰ کیلومتر و تا مرکز استان ۱۲۰ کیلو متر است .

کشاورزی :

اقتصاد شهر رزوه بر پایه کشاورزی استوار است کشاورزی بحالت نیمه مکانیزه است . این شهر حدود ۲۱۵۰ هکتار اراضی زیر کشت داشته . محصولات عمده این شهر سیب زمینی ، گندم ، جو ، علوفه و حبوبات است و آب زراعتی از طریق نهرها ، چشمه و قنوات تامین می گردد.

دامداری :

بر اساس آمار در این شهر ۲۰۰۰ راس گاو شیری و ۷۰۰ راس گوسفند و ۱۰۰۰ راس بز و بزغاله که علوفه این دامها از مزارع تهیه می گردد.

شرایط اقلیمی شهر رزوه

شهر رزوه در منطقه ای کوهستانی و سرد سیر واقع شده است . زمستانهای رزوه سرد و تابستانهای آن ملایم است . بطوریکه متوسط سالیانه یخبندان ( بر اساس آمار جوی ایستگاه کلیمانولوژی شهر چادگان ) ۱۶۱ روز و حداکثر مطلق درجه حرارت ۳۶ درجه سانتی گراد در گرمترین ماههای سال می باشد. درجه حرارت متوسط در ماههای خرداد، تیر و مرداد بین ۱/۲۰ و ۵/۲۲ درجه سانتی گراد می باشد و رطوبت نسبی ماههای مذکور بین ۱۹ الی ۲۱ درصد است و درجه حرارت حداکثر مطلق در زمستانها تا مرز ۲۷- درجه زیر صفر سانتی گراد می رسد و حداکثر ریزش در ۲۴ ساعت ۷۴ میلیمتر ذکر شده است .
شناخت و تعیین محدوده مختلف و بررسی نقطه ها و مراکز – محله ها

شهر رزوه در حال حاضر شامل سه محله می باشد که نامهای آن عبارتند از :

محله امامزاده که این مهمترین قسمت شهر و هسته تولید شیر در این محله می باشد و باز به دلیل قدمت آن دارای بافتی غیر اورگانیک می باشد و قدیمی ترین واحدهای مسکونی در این محله وجود دارند. از لحاظ موقعیت در قسمت شمال واقع شده و محور اصلی شهر و همچنین محور عبوری چادگان – به طرف شمال واقع شده .

دومین محله بنام محله ((وسط)) می باشد این محله در مرکز تقریبی شهر واقع شده و در سمت شرق و غرب محور اصلی شهر گسترش یافته است و دارای نهر و جویبارهای فراوانی می باشد.

سومین محله به نام محله بالاست که در قسمت جنوب شهر واقع شده و دارای توپوگرافی شدیدتری نسبت به محله وسط می باشد.


شهر رزوه از نظر تاریخی

طی تحقیقات بعمل آمده قدمت این شهر به قبل از اسلام و به زمان زرتشت برمی گردد که شخصی بنام کهگرد یکی از موبدان زرتشتی بوده که به امر ییلاق و قشلاق در سفر بوده که بنیانگذار رزوه می باشد و در حال حاضر یکی از مزارع رزوه بنام کهگرد مشهور است . در زمان ولایتعهدی امام رضا (ع) یکی از نوادگان امام حسن مجتبی (ع) بنام عبد الله بن علی بن شدید جهت رسیدن به مشهد از مدینه به ایران عزیمت نمود و در راه خبر شهادت امام رضا (ع) را می شنود و از ترس حاکم وقت به صورت گمنام در رزوه سکونت می گزیند که در حال حاضر مرقد مطهر آن امامزاده در این شهر قرار دارد.جاذبه های گردشگری

با توجه به وجود مرقد مطهر امامزاده عبد الله بن زید (ع) در این شهر وجود بیشه ها و باغ بیشه های زیاد در این شهر سالانه ۷۰ الی ۸۰ هزار نفر از این شهر دیدن می نمایند.

موقعیت اجتماعی شهر رزوه

حدود ۱۰% از مردم این شهر فرهنگی بوده و از جایگاه اجتماعی برخوردار می باشند و ۴۰% از مردم به دلیل عدم حمایت از محصولات آنها هر ساله زیانهای زیادی به آنها وارد می شود و از قشر مستضعف و تحت حمایت نهادهای حمایتی می باشند و مابقی کشاورز می باشند.

ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:

451 بازدید

0 نظر

درج: 1 مرداد 1401

افزودن نظر

نظرات کاربران

در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.

عضویت در خبرنامه ایمیلی :
برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
رضایت مندی مشتری
جشنواره وب و موبایل ایران
جشنواره وب و موبایل ایران
جشنواره کتاب مجازی
برند محبوب مصرف کنندگان
Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir