شباب

0
شباب

ایلام

شباب

معتدل و مرطوب

جاذبه ها: 0 تا

 شهر شباب به جهت اینکه در قلب رشته کوه زاگرس و شهرستان چرداول قرار گرفته، دارای همه زیباییها و دل انگیزهای این رشته کوه است و به همین سبب آن را «عروس زاگرس» می شناسند و در این استان، شهرستان بزرگ و کهن چرداول(شهر شباب) را باید عروس همه زیباییها و جذابیتهای طبیعت در این استان و در واقع نگین طبیعت آن دانست که دارای ارتفاعات و کوههای عظیم، دره ها، دامنه ها و دست سرهای بسیار زیبا ، سرسبز و خرم و کوهها پوشیده از حنگلهای گونه گون و گسترده بلوط ورودهای خروشان که از دل کوهسارها جاری می شوند و جاده هایی که ازمیان دامنه های کوهستانی عبور می کنند و تنگه ها و گذرگاههای میان کوهی که هم در دل خود رودهای خروشان را جاری ساخته اند و هم بر قله های رفیع خود قلعه هایی را به یادگار دارند که از گذشته پر رونق و تاریخ پراقتدار خود خبر می دهد و نسیمی که صبحگاهان و شامگاهان از این کوهساران می وزد . رایحه و شمیم عطرآگینی است که مشامها را نوازش می دهد و اکسیری است که زنگار زندگی ماشینی را از روح خسته آدمی می زداید و به انسان نشاط و شادابی وصف ناپذیری می بخشد که با ذات طبیعت خواه او عجین و سازگار است.

همه اینها هر کدام زیبایی و طراوت شگفت انگیزی را بخصوص در فصل بهار به طبیعت منطقه می بخشد که جذابیت خاصی رابرای مسافران و میهمانان ایجاد می کنند که درکمترجای دیگر می توان نظیر آن را یافت.


بارندگی : منشأ عمومی بارندگی در اینبخش همانند اکثر نقاط غرب کشور، اکثراً جریانات مرطوبی است که همراه با مراکز کم فشار وابسته به جبهه ها در جهت عمومی غربی-شرقی حدود۷ ماه از اواسط مهرماه تا اواسط اردیبهشت، از کشور عبور می کند. بخش مهمی از این جریانات از سمت دریای مدیترانه در امتداد محورهای مختلفی که قابل تقسیم به محور شمالی-جنوبی هستند، وارد سطح کشور می شود و بخش دیگری از توده های هوایی مرطوب نفوذ یافته به کشور از آبهای آزاد شمالی منشأ می گیرد. این توده هوا پس از عبور از قفقاز یا دریای سیاه، از سمت شمال غربی وارد ایران می شود. آخرین بخش توده های هوایی مرطوب پس از عبور از دریای سرخ(توده کم فشار سودانی) در خلیج فارس از سمت جنوب غربی وارد کشور می شود و در مسیر خود مناطق جنوب غربی کشور را تحت تأثیر قرار می دهد. خلیج فارس نیز در شرایط خاص سینوپتیکی به عنوان منبع مهمی در تغذیه توده های هوایی بارانزا و تغذیه توده های هوایی ناپایدار هوا در منطقه محسوب می شود.


تقسیم بندی اقلیمی بخش شباب :
 بر اساس بررسی های تلفیقی و شرایط کلی آب و هوایی به نظر می رسد که بر اساس روش«آمبرژه» اقلیم دهستان شباب در محدوده نیمه مرطوب معتدل قرار می گیرد و بر اساس روش«دومارتن» نیز اقلیم دهستان شباب در محدوده اقلیم مدیترانه ای در کوهپایه ها و ارتفاعات و در محدوده اقلیم نیمه مرطوب در دشت ها قرار می گیرد.


پوشش گیاهی بخش شباب :پوشش گیاهانبخش شباب به صورت غالب، پوشش گیاهی زاگرس است که شامل پوشش گیاهی نیمه جنگلی و مرتعی می شود و در مناطق مشجر دارای عناصر زیر است : بلوط غرب(Quelcas bruntil )، کیکم (Acermanspessul )، بادام های خودرو(Amygdalus spp )، گلابی های خودرو(Pyru spp )، زالزالک(Crutaejus ).


در این بخش نیز مانند سایر نقاط استان ایلام، جنگل انبوه و فشرده دیده نمی شود و درختان آن به طور پراکنده در نواحی مختلف واقع شده اند و در نواحی کوهستانی و اراضی که دارای شیب هستند، پارک لندها را به عنوان پوشش گیاهی غالب در این دهستان به وجود آورده اند. پوشش گیاهی در نواحی غیرمشجربخش گونزارها را به وجود آورده اند که این بخش نیز مانند پارک لندها به عنوان پوشش غالب و حتی تنها پوشش گیاهی این شهرستان محسوب می شوند.


علفزارهای کوهسری : در ارتفاعات بالای۱۲۰۰ متری کوه های اینبخش علفزارهای کوهسری واقع شده است که به علت بارش برف بیشتر در این ارتفاعات، این علفزارها از میزان نزولات بیشتری برخوردار هستند. این علفزارها به علت موقعیت مکانی، اقلیمی و پوشش گیاهی خود به عنوان ییلاق این منطقه محسوب می شوند.


پارک لندها و گونزارها :
 مهمترین پوشش گیاهی دهستان شباب را پارک لندها و گونزارها تشکیل می دهد که در تمام نقاط این دهستان واقع شده اند. گیاه غالب رویشی در این قسمت ها بلوط غرب و بنه نیز دیده می شود.

ارسال مطلب به ایمیل دوستاتون:

54 بازدید

0 نظر

درج: 29 خرداد 1401

افزودن نظر

جهت ارسال نظر در سایت عضو شوید.
نام:*
ایمیل:*
سوال: نام خلیج جنوبی ایران؟
پاسخ:*

نظرات کاربران

در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.

عضویت در خبرنامه ایمیلی :
برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 20008484 پیامک کنید.
رضایت مندی مشتری
جشنواره وب و موبایل ایران
جشنواره وب و موبایل ایران
جشنواره کتاب مجازی
برند محبوب مصرف کنندگان
Copyright © 2010 - 2021 Mehromah.ir