دانشگاه شهرکرد

5,696
  دانشگاه شهرکرد
  درباره دانشگاه:
  در سال1356آموزشكده دامپروري شهركرد در يك ساختمان استيجاري در ميدان دانشگاه شهر شهرکرد به عنوان يكي از واحدهاي تابعه دانشگاه اصفهان اقدام به پذيرش 30 نفر دانشجو دررشته دامپروري نمود و تا سال 1359 به كار خود ادامه داد. پس از انقلاب فرهنگي وهمزمان با بازگشايي دانشگاهها، در سال 1361 آموزشكده كشاورزي شهركرد زير نظر دانشگاه صنعتي اصفهان فعاليت خود  را در قالب دو رشته كارداني امور زراعي(تکنولوژي توليدات گياهي) و كارداني امور دامي(تکنولوژي توليدات دامي) آغاز نمود.  در همين سال زميني به مساحت 150 هكتار در غرب شهركرد و حاشيه جاده سامان به اين آموزشكده اختصاص يافت كه حدود 60 هكتارآن مشجر و بقيه جهت اجراي طرحهاي عمراني و كشت علوفه و مزارع مورداستفاده قرار گرفت.
  در سال 1367 آموزشكده كشاورزي به مجتمع آموزش عالي ارتقاء يافت و علاوه بر دو رشتة سابق، در سه رشتة جديد، شامل مهندسي كشاورزي گرايش زراعت و اصلاح نباتات، كارداني منابع طبيعي(تکنولوژي مرتع و آبخيزداري) و كارداني دامپزشكي  اقدام به پذيرش دانشجو نمود.
   در سال  1369 نيز بيش از 103 هكتار از اراضي ضلع شمالي و همچنين پارك جنگلي و مرتع شرقي مجتمع آموزش عالي به اراضي قبلي ملحق شد كه در مجموع زمينهاي تملك شده به حدود 253 هكتار رسيد.
  سپس با توجه به رشد و توسعه آموزش عالي در استان  و به بركت سفر مقام معظم رهبري به استان چهارمحال و بختياري و نيز مساعدت وزرات فرهنگ و آموزش عالي و بر اساس مصوبه شوراي گسترش آموزش عالي در سال 1370 مجتمع آموزش عالي شهركرد به دانشگاه شهركرد تبديل شد.
  قرار داد مطالعاتي طرح جامع دانشگاه در سال 1369 با مهندسين مشاور منعقد و در سال 1373 مطالعات آن به اتمام رسيد. در طرح جامع كه بر اساس يك برنامه 20 ساله تهيه شده بود 106000 متر مربع فضاي آموزشي، رفاهي و كمك آموزشي براي دانشگاه پيش بيني شد. در سال 1372 عمليات احداث دو پروژه مهم دانشگاه، شامل دانشكده علوم پايه و دانشکده فني مهندسي با مجموع زيربنايي حدود 30 هزار متر مربع آغاز شد و  در سال1377 پروژه‌‌هاي مذكور به بهره برداري رسيد.
  در سال1381عمليات اجرايي احداث دانشكده هنر آغاز گرديد كه در مهر ماه سال  1384 اين پروژه به بهره برداري رسيد. اين دانشكده در شهر فارسان و در زميني به مساحت 34 هكتار واقع شده است و بيش از3000 متر زيربنا دارد.
  از سال 1384 و به يمن توجه ويژه دولت نهم به امر گسترش آموزش عالي در استان چهار محال و بختياري، رشد و توسعه دانشگاه شهركرد شتاب چشمگيري را شاهد بود كه از آن جمله مي توان به مطالعه، احداث، و يا تكميل حدود 62 هزار متر مربع فضاي آموزشي، كمك آموزشي و خوابگاهي اشاره كرد كه اين حجم بي‌سابقه از فعاليتهاي عمراني از سال 1384 آغاز شده است و از آن جمله مي توان به مطالعه و احداث دانشكده هاي دامپزشكي و ادبيات در شهر كرد، فني مهندسي و علوم انساني در فارسان و منابع طبيعي و فني مهندسي در بروجن، احداث ساختمان پژوهشكده فناوري جنين دام، مجموعه كلاسها، گلخانه هاي آموزشي، توسعه كلينيك دامپزشكي و احداث سالن كالبد شكافي، خانه حيوانات، مجموعه آموزشي دانشكده هنر، مجموعه ورزشي نبي اكرم(ص)، توسعه دانشكده كشاورزي، استخر شنا، منازل سازماني، سلف سرويس و سالن مطالعه خواهران‌، تكميل ساختمان مركز رشد، كارگاههاي آموزشي، سالن ورزشهاي باستاني، پاركينگ ورودي و پاركينگ مسقف دانشكده فني، سومين و چهارمين خوابگاه دانشجويان پسر و چهارمين خوابگاه دانشجويان دختر و خوابگاه دانشجويي دانشكده هنر، ايجاد، توسعه و تكميل شبكه‌هاي برق، آب، گاز، مخابرات، فاضلاب، فيبر نوري و راه‌هاي ارتباطي، اتصال شبكه آب دانشگاه به شبكه آب شهر و ... اشاره كرد كه بخش عمده اين فعاليت ها از مصوبات سفرهاي اول و دوم رياست محترم جمهور به استان چهارمحال و بختياري مي‌باشند.
  دانشگاه شهركرد در حال حاضر با برخورداري از حدود 200 عضو هيات علمي كه 85 درصد آنان داراي مرتبه استاديار و بالاتر هستند، از نظر نسبت استاديار و بالاتر به كل اعضاي هيات علمي، جايگاه ويژه اي در سطح كشور دارد.
  همچنين پيگيري مسوولين دانشگاه و همكاري وزارت علوم، تحقيقات و فناوري،  زمينه ساز استقلال هيات مميزه اين دانشگاه و ايجاد هيات مميزه مشترك با دانشگاه كاشان گرديد كه اين هيات مميزه از واپسين روزهاي سال 1386 فعاليت خود را آغاز كرد.


  دانشگاه شهركرد با بيش از 6000 دانشجوي شاغل به تحصيل در 30 رشته در مقطع كارشناسي و 30 رشته در مقطع كارشناسي ارشد و دكتري و 5 رشته در دوره ديپلماي دامپزشكي،  در 30 گروه آموزشي و 7 دانشكده شامل دانشكده‌هاي: كشاورزي ، ادبيات و علوم انساني، دامپزشكي، فني و مهندسي و علوم پايه مستقر در شهركرد و  هنر و علوم انساني(مستقر در فارسان) مشغول به فعاليت مي باشد.
  اين دانشگاه داراي پنج  پژوهشكده‌ي منابع آب ، فناوري جنين دام ، زيست فناوري، بيوتكنولوژي و بيماريهاي مشترك انسان و دام است.
  راه‌اندازي مركز رشد واحدهاي فناوري دانشگاه شهركرد و نيز برنامه ريزي براي ايجاد پارك علم و فناوري، راه‌اندازي بزرگترين آزمايشگاه هيدروليك دانشگاههاي كشور، راه اندازي 5 سايت كامپيوتري جديدو ايجاد زمينه دسترسي 100 درصد اعضاي هيات علمي،كارشناسان و دانشجويان تحصيلات تكميلي و حدود 60درصد دانشجويان مقطع كارشناسي به اينترنت با سرعت بالا، راه اندازي شبكه اتوماسيون اداري جهت سهولت و سرعت بخشي به مكاتبات داخلي، انجام كامل ثبت نام و انتخاب واحد دانشجويان به صورت اينترنتي و...  از ديگر اقدامات اين دانشگاه است كه در سالهاي 1384 تا 1387 محقق شده است.
  دانشگاه شهركرد در اسفند ماه سال 1386 با دعوت از 10دانشگاه و مركز تحقيقاتي كشور و جلب مشاركت آنان اقدام به راه‌اندازي اتحاديه دانشگاهها و مراكز تحقيقاتي منطقه مركزي ايران نمود كه در حال حاضر دبيرخانه اتحاديه در اين دانشگاه مشغول به فعاليت مي‌باشد.
  همچنين فصلنامه‌هاي علمي ادبيات و علوم انساني، دامپزشكي و مجله پژوهش آب ايران از جمله نشريات علمي در حال انتشار دانشگاه مي باشند.

  دانشکده ها:
  • دانشکده کشاورزی
  • دانشکده دامپزشکی
  • دانشکده علوم پایه
  • دانشکده فنی و مهندسی
  • ادبیات و علوم انسانی
  • دانشكده هنر و علوم انساني فارسان
  • منابع طبيعي و علوم زمين
  • دانشكده علوم رياضي

  پژوهشکده ها:
  • پژوهشکده فناوری جنین دام
  • مركز تحقيقات منابع آب
  • مركز پژوهشي فناوري نانو
  • پژوهشكده زيست فناوري
  • پژوهشكده بيماريهاي مشترك انسان و دام
  • مركز رشد

ارسال دیدگاه (0 مورد)

نام:*
ایمیل:*
سوال: نام پایتخت ایران؟
پاسخ:*
در حال حاضر نظری در این مطلب ارسال نشده است.
کتاب های لقمه
سمپادیوم
کنکوریوم
مهارت معلمی دین و زندگی واقعا جامع کنکور فرهنگیان

دسته بندی مطالب

کتاب های تیزهوشان
کتاب های تست پایه

آخرین نظرات ارسالی

سلام وقت بخیر استاد باقری مثل همیشه بی نظیر درمورد جمع بندی به
بسیار خوب است من همه ی کتاب هایم را از اینجا می خرم
سلام و وقت بخیر و خسته نباشید به اساتید مهر و ماه و به خصوص
بسیار عالی . کلاس خیلی مفیدی بود و تشکر میکنم از استاد باقری

آمار سایت

با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.

عضویت در خبرنامه ایمیلی :
برای عضویت در خبرنامه پیامکی، عدد 1 را به 02196884 پیامک کنید.
رضایت مندی مشتری
جشنواره وب و موبایل ایران
جشنواره وب و موبایل ایران
جشنواره کتاب مجازی
برند محبوب مصرف کنندگان
Copyright © 2010 - 2023 Mehromah.ir